Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Biegam, bo muszę

Pepsi Eliot

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2013-04-12
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7805-612-6
Liczba stron: 210
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Jako gatunek jesteśmy podobno coraz słabsze fizycznie, choć udało nam się wywalczyć więcej praw. Pepsi Eliot zwraca uwagę na fakt, że prymitywne kobiety były w stanie nosić swoje potomstwo jedną ręką, podczas gdy drugą trzymały się gałęzi. Współczesne kobiety potrzebują wózka, by przemieszczać się z dzieckiem. Jaki z tego wniosek? Trzeba wziąć się za siebie, za swoje mięśnie i sprawność fizyczną. Książka zatem do kobiet jest skierowaną, do tych samotnych, z obwisłym biustem, za dużym brzuchem, do tych mężatych, ale z poczuciem zmarnowanego życia. Rozwiązaniem dla nich okazać się może aktywność fizyczna, a przynajmniej chęć, by coś w swym życiu zmienić, do czego autorka namawia. Ale czy przekonuje skutecznie?

 

Rodzi się w trakcie lektury podejrzenie, że książka jest przerobionym blogiem autorki, w którym prowadziła ona na bieżąco swe zapiski, dzieląc się refleksjami o życiu: Żywot ma to do siebie, że zawsze jakiegoś fortelu użyć może. Kto na taką ewentualność niczego w zanadrzu nie chowa i swoją bezbronnością jedynie może w odwecie szczerym się pochwalić, ten już niech pakuje walizki i w miarę bezpiecznym schronie się obstaluje. I to polecam czytelnikom. W przeciwnym razie trudno będzie przebrnąć przez stylistyczne zawiłości. Trzeba się im poddać całkowicie lub zawczasu zaniechać czytania, by nie zabrnąć za daleko i kwiecistą polszczyzną się nie zarazić. Bo może to grozić trwałym zatruciem i niemożnością porozumienia się z bliskimi.

 

W kilkudziesięciu felietonach blogerka Pepsi Eliot pokazuje najpierw swoje przemyślenia dotyczące otaczającej jej rzeczywistości, kultury i religii, by następnie przejść do działania - a raczej do pokazania siebie w biegu. Czyni to wszystko w charakterystycznym dla siebie stylu. A jest to styl barokowy, pełen skomplikowanych fraz, przestawnego szyku zdań i wyszukanych ozdobników. Robi to wrażenie na początku, gdy czytelnik niejako zachłystuje się erudycją autorki, z czasem jednak zaczyna męczyć. Czasem zabawna, czasem - irytująca, czasem mądra, czasem odkrywcza, Pepsi Eliot pisze w sobie właściwy sposób. Może to jednych zniechęcać, innych zachwycać. W każdym razie książkę czyta się niczym zapiski sarmackiego szlachcica, który mądrościami swymi życiowymi podzielić z czytelnikami się raczył, aby i potomni mogli z jego wywodami a przygodami się zapoznać. Jak widać, styl ten zaraźliwym jest, ale czy do biegania namawia? Biegania chyba w tej książce jest najmniej, najwięcej zaś słów, słów, słów - wymieszanych, rozwiniętych, poprzestawianych w szyku, by nadać publikacji oryginalności. I sprawności w operowaniu słowami autorce bez wątpienia odmówić nie można.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 26 książek-2013,Wyzwanie- najlepsze książki na lato ,
,,Biegam, bo muszę" to rodzaj powieści, gdzie fikcja przeplata się z prawdą i wieloma współczesnymi tematami zaprzątającymi, trzeba przyznać mało zdyscyplinowaną głowę narratorki. Światopogląd, sposób odżywiania, rola kobiety w codziennym życiu, to tematy migawek, którymi czytelnik jest na okrągło maglowany, do tego językiem jakby z translatora. Książka dotyka poważnych spraw, ale pisana jest z poczuciem humoru i dystansem. Kobieta zostaje zdradzona przez swojego narzeczonego, jednak nie znajdziemy tutaj opisów ostracyzmu i wielkich negatywnych emocji, to wszystko dzieje się jakby w tle, a dla czytelnika podane jest w otoczce humoru. Rozdział nawiązujący do dzieciństwa bohaterki, został ciekawie rozwiązany formalnie, gdyż pisany jest jakby przez nie do końca rozumiejące pewne oczywiste dla dorosłych sprawy, dziecko. Całkiem zaś dojrzała kobieta, któregoś dnia budzi się i uświadamia sobie, że nie jest już młoda, a do tego rzuca ją wieloletni narzeczony. Możemy się tylko domyślać jak bardzo sytuacja utraty mężczyzny i jednocześnie stabilności finansowej, tak na prawdę dotyka bohaterkę, która do tego od dziecka choruje na silną nerwicę lękową.
dzika plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Początki trudne, myślałam już, że się nie przebiję, ale po pewnym czasie nieoczekiwana nagroda za wytrwałość. Jakaś szajbuska napisała książkę dla mnie dedykowaną, może będę uratowana. Świetna książka
czytelniczka88 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ciekawy opis, czy książka jest równie niezwykła ?
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
O tak, coś dla mnie. Biegałam przez kilka lat i mam zamiar biegać dalej. Tyle że teraz wyłącznie dla siebie ;).
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Pharea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Biegam, bo muszę Lucyfer
Adam Luck
Okładka - Biegam, bo muszę Przygody Szarobrzuszka. Na łące
Barbara Sadowska
Okładka - Biegam, bo muszę Co można znaleźć?
Beata Galuba-Filipp
Okładka - Biegam, bo muszę Przeznaczenie
Fice Łucja
Okładka - Biegam, bo muszę Paniusia
Lucy Lech
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów