Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2014-10-22
ISBN: 978-83-7776-083-3
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Wyścig kolarski w Valleby

Oto kolejna przygoda Mai i Lassego, dwójki przyjaciół z niewielkiego szwedzkiego miasteczka Valleby. Przygoda, jak zwykle w ich przypadku, z wątkiem detektywistycznym.

W Valleby rozgrywa się lokalny wyścig rowerowy. Niespecjalnie masowa impreza, z niewielką liczbą uczestników i trochę większą grupką widzów. Stawką jest nie tylko medal, również nagroda pieniężna, a jak wiemy większość z nas cierpi na niedostatek środków płatniczych i z radością wita wszelkie możliwości szybkiego poprawienia sobie budżetu.

Lasse dużo ćwiczy przed startem pod okiem osobistego trenera, Mai. To najsurowszy trener na świecie, przynajmniej zdaniem chłopca. Przygotowanie kondycyjne Lassego, przeprowadzona z przyjaciółką drobiazgowa analiza trasy wyścigu i przygotowanie psychologiczne dobrze rokują na czas zawodów. Szanse chłopaka są spore. Na linii startu staje jeszcze tylko trzech zawodników: listonosz Franco Bollo (kolarstwo ma we krwi), wróżka Tahita (wygraną zobaczyła w swojej szklanej kuli) oraz Emilia Garden (nigdy się nie poddaje). Lasse ciężko trenował, przygotowując się do startu, a wygraną chce przeznaczyć na nowy sprzęt dla Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.

No i wyścig rusza. Kto go wygra? To pytanie nurtuje nie tylko Maję, która obserwuje zmagania zawodników z okolicznego pagórka. Niestety, nie wszyscy chcą wygrywać w dobrym stylu dzięki swoim umiejętnościom. I choć pierwszy linię mety przekracza listonosz Franco, to wcale nie on zostaje zwycięzcą wyścigu. A kto? Nie jest dobrze, kiedy zawody dostarczają nie tylko sportowych emocji. Na szczęście młodzi detektywi „mają nosa” do nieczystych zagrywek i potrafią sprytnie zdemaskować próby oszukiwania.

Książeczka Tajemnica wyścigu jest starannie wydana, w twardej oprawie, sympatycznie zilustrowana. Historia w niej opowiedziana powinna wciągnąć małych czytelników, językowo i treściowo dostosowana jest do potrafiących samodzielnie czytać uczniów szkoły podstawowej. Jest w niej poruszany w atrakcyjny, niemęczący sposób temat uczciwości. Jest zagadka do rozwiązania i jej rozwiązanie oparte o spostrzegawczość i logiczne wyciąganie wniosków. To miła rozrywkowa lektura dla młodego czytelnika.

kleszczyk Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
AMAF12 Linia koment
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-12-11, Na półkach: Przeczytałem,
Okładka - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica wyścigu Ilustrowany inwentarz ptaków
Virginie Aladjidi
Okładka - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica wyścigu Zakochałem się w Milenie
Per Nilsson
Okładka - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica wyścigu Święta dzieci z dachów
Mårten Sandén, Lina Bodén
Okładka - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica wyścigu Wiktorio, I love you
Maja Hjertzell, Anna Nilsson
Okładka - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica wyścigu Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell