Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Błędy mamy i taty. Praktyczny poradnik dla rodziców

Gianni i Antonella Astre, Pierluigi Diano

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2009
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7505-407-1
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

ABC dobrego rodzica


„To, co zaczyna się w dzieciństwie, nie kończy się wraz z nim”
                                Donald W.Winnicott


Dzieci są naszym największym skarbem, sensem istnienia i krwią z naszej krwi. Ich wychowanie jest jednak ciężką pracą, wymagającą żelaznej konsekwencji, samodyscypliny i czasu poświęconego pociechom.

Na rynku panuje prawdziwy wysyp wszelkiego rodzaju poradników i naukowych rozpraw poświęconych sztuce wychowania i psychologii rozwoju, jednak nawet jeśli już zmobilizujemy się do przebrnięcia przez zawiłe teksty, to zastosowanie zawartych w nich rad jest praktycznie zerowe,

Gianni i Antonella Astrem oraz Pierluigi Diano postanowili nami wstrząsnąć i zmusić do refleksji nad własnym postępowaniem. Ich książka „Błędy mamy i taty” to praktyczny poradnik dla rodziców jak NIE postępować, a wymienione 136 grzechów zapada głęboko w pamięć.  Koło tej pozycji już nie można przejść obojętnie, bezwzględnie należy pochłonąć ją od A do Z i unikać podanych w niej przykładów niewłaściwego zachowania wobec milusińskich.

Celem autorów jest poszerzenie świadomości rodziców i danie im narzędzi do identyfikacji newralgicznych momentów i trudnych chwil w jakich stawia nas dziecko. Jednocześnie książka proponuje rozwiązania, które możemy przyjąć bądź odrzucić, ale z pewnością należy się nad nimi zastanowić.

Punktem wyjścia do zmiany naszego podejścia jest podjęcie próby spojrzenia z perspektywy dziecka na otoczenie i uczynienie z tego eksperymentu skutecznego narzędzia porozumienia. Dopiero wówczas będziemy mogli zbudować poprawne relacje, zacieśnić więzy pomiędzy nami a „naszym skarbem” oraz cieszyć się rozwojem fizycznym, psychicznym i duchowym.

Błędy popełnia każdy, dlatego też autorom daleko od piętnowania naszych dotychczasowych wzorców zachowań. Chodzi raczej o proces nauki i zrozumienia, że możemy coś zrobić lepiej i z lepszym wyczuciem potrzeb dziecka.

Mamy zatem szansę przekonać się, że choć pomoc i wsparcie dziadków są nieocenione, to jednak nie możemy tego nadużywać. W trakcie zabawy dziecka w parku, zamiast obserwować poczynania pociechy siedząc na pobliskiej ławeczce, lepiej przyłączyć się i „podzielać” doznawane emocje. A że oprócz chwil przeznaczonych na odpoczynek ważna jest także nauka, to należy zwracać uwagę, jakich słów używamy w kontaktach z dzieckiem oraz okazywać mu szacunek, by w przyszłości ono obdarzało szacunkiem nas.

Istotne są również z pozoru drobne kwestie jak wyznaczenie określonych obowiązków domowych (pozwoli to na wykształcenie poczucia odpowiedzialności oraz dawania czegoś z siebie), wręczanie kieszonkowego (uczącego systematyczności i dążenia do celu oraz umiejętnego gospodarowania posiadanymi zasobami) czy stawianie wymagań.

Zapominanie o urodzinach i imieninach syna bądź córki jest karygodnym zaniedbaniem, podobnie jak niedotrzymywanie danego słowa. Te i inne błędy, do których popełniania niestety musimy się czasami przyznać, powinny zostać wyeliminowane.

Decydując się na posiadanie potomstwa, bierzemy odpowiedzialność za jego rozwój i właściwe wychowanie, dlatego też powinniśmy umieć korzystać z wszelkiej pomocy w tym zakresie. Rękę do nas wyciągają Gianni i Antonella Astrem oraz Pierluigi Diano, a „Błędy mamy i taty” ich autorstwa stanowią nasz kieszonkowy przewodnik po rodzicielstwie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Błędy mamy i taty. Praktyczny poradnik dla rodziców Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Błędy mamy i taty. Praktyczny poradnik dla rodziców Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Błędy mamy i taty. Praktyczny poradnik dla rodziców Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Błędy mamy i taty. Praktyczny poradnik dla rodziców Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Błędy mamy i taty. Praktyczny poradnik dla rodziców O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów