Recenzja książki: Błędy mamy i taty. Praktyczny poradnik dla rodziców

Recenzuje: Justyna Gul

ABC dobrego rodzica

„To, co zaczyna się w dzieciństwie, nie kończy się wraz z nim”
                                Donald W.Winnicott

Dzieci są naszym największym skarbem, sensem istnienia i krwią z naszej krwi. Ich wychowanie jest jednak ciężką pracą, wymagającą żelaznej konsekwencji, samodyscypliny i czasu poświęconego pociechom.

Na rynku panuje prawdziwy wysyp wszelkiego rodzaju poradników i naukowych rozpraw poświęconych sztuce wychowania i psychologii rozwoju, jednak nawet jeśli już zmobilizujemy się do przebrnięcia przez zawiłe teksty, to zastosowanie zawartych w nich rad jest praktycznie zerowe,

Gianni i Antonella Astrem oraz Pierluigi Diano postanowili nami wstrząsnąć i zmusić do refleksji nad własnym postępowaniem. Ich książka „Błędy mamy i taty” to praktyczny poradnik dla rodziców jak NIE postępować, a wymienione 136 grzechów zapada głęboko w pamięć.  Koło tej pozycji już nie można przejść obojętnie, bezwzględnie należy pochłonąć ją od A do Z i unikać podanych w niej przykładów niewłaściwego zachowania wobec milusińskich.

Celem autorów jest poszerzenie świadomości rodziców i danie im narzędzi do identyfikacji newralgicznych momentów i trudnych chwil w jakich stawia nas dziecko. Jednocześnie książka proponuje rozwiązania, które możemy przyjąć bądź odrzucić, ale z pewnością należy się nad nimi zastanowić.

Punktem wyjścia do zmiany naszego podejścia jest podjęcie próby spojrzenia z perspektywy dziecka na otoczenie i uczynienie z tego eksperymentu skutecznego narzędzia porozumienia. Dopiero wówczas będziemy mogli zbudować poprawne relacje, zacieśnić więzy pomiędzy nami a „naszym skarbem” oraz cieszyć się rozwojem fizycznym, psychicznym i duchowym.

Błędy popełnia każdy, dlatego też autorom daleko od piętnowania naszych dotychczasowych wzorców zachowań. Chodzi raczej o proces nauki i zrozumienia, że możemy coś zrobić lepiej i z lepszym wyczuciem potrzeb dziecka.

Mamy zatem szansę przekonać się, że choć pomoc i wsparcie dziadków są nieocenione, to jednak nie możemy tego nadużywać. W trakcie zabawy dziecka w parku, zamiast obserwować poczynania pociechy siedząc na pobliskiej ławeczce, lepiej przyłączyć się i „podzielać” doznawane emocje. A że oprócz chwil przeznaczonych na odpoczynek ważna jest także nauka, to należy zwracać uwagę, jakich słów używamy w kontaktach z dzieckiem oraz okazywać mu szacunek, by w przyszłości ono obdarzało szacunkiem nas.

Istotne są również z pozoru drobne kwestie jak wyznaczenie określonych obowiązków domowych (pozwoli to na wykształcenie poczucia odpowiedzialności oraz dawania czegoś z siebie), wręczanie kieszonkowego (uczącego systematyczności i dążenia do celu oraz umiejętnego gospodarowania posiadanymi zasobami) czy stawianie wymagań.

Zapominanie o urodzinach i imieninach syna bądź córki jest karygodnym zaniedbaniem, podobnie jak niedotrzymywanie danego słowa. Te i inne błędy, do których popełniania niestety musimy się czasami przyznać, powinny zostać wyeliminowane.

Decydując się na posiadanie potomstwa, bierzemy odpowiedzialność za jego rozwój i właściwe wychowanie, dlatego też powinniśmy umieć korzystać z wszelkiej pomocy w tym zakresie. Rękę do nas wyciągają Gianni i Antonella Astrem oraz Pierluigi Diano, a „Błędy mamy i taty” ich autorstwa stanowią nasz kieszonkowy przewodnik po rodzicielstwie.

Kup książkę Błędy mamy i taty. Praktyczny poradnik dla rodziców

Zobacz opinie o książce Błędy mamy i taty. Praktyczny poradnik dla rodziców
Błędy mamy i taty. Praktyczny poradnik dla rodziców
Gianni i Antonella Astre, Pierluigi Diano