Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Blisko Jedenew

Kevin Vennemann

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-75-36007-3
Liczba stron: 112
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Szczepanik

Napisał Paweł Smoleński: „Może więc ci młodzi mają prawo sami kreować język, którym zmierzą się ze zbrodnią? Gdyż ważne zdaje się nie to, jaką formę przybiera ich pamięć, ale to, że nie uchylają się przed pamięcią, choć przecież pamiętać nie mogą.” – rzecz dotyczy literatury o zbrodniach wojennych powstającej teraz, wyłaniającej się spod piór pokolenia, które wojnę zna jedynie z opowiadań dziadków czy z dokumentów po niej pozostałych.

 

Tego typu impresją, nieprzeżytych przeżyć, jest między innymi „Blisko Jedenew” trzydziestoletniego Kevina Vennemanna. Dzieci tutaj to jednocześnie dzieci i niedzieci – ich imiona nie są zdrobnione, a w pełnym brzmieniu: Anna, Antonina, Zygmunt, wypowiadane na dodatek przez ich rówieśnika, brzmią tak poważnie, że aż nienaturalnie. Zresztą, niewiele tu naturalności. Świat magiczny, którego centrum jest domek na drzewie, stanowi alternatywę dla tego, co poza granicami domku.

 

A co poza granicami? Tego nie wiemy, możemy się jedynie domyślić. Wiatr wiejący ze wszech stron przynosi niepokojące zapachy, a powietrze, nieustannie od nich gęstniejące, przybliża z dnia na dzień katastrofę. W „Blisko Jedenew” wprost jest powiedziane nic. Albo czuje się to wewnętrzne drżenie wychodzące ze zdań, tę niespokojną atmosferę, którą przepojona jest powieść–parabola Vennemanna, albo nie.

 

Powieść-parabola? Tak. Bo domek na drzewie i dzieci w nim to nie tylko domek na drzewie i dzieci w nim. To cały naród żydowski pokrzywdzony w czasie Holocaustu. Tym tragiczniejszy sposób obrazowania, że głównymi bohaterami autor ustanowił dzieci. Schronienia nie ma tak naprawdę. Nie ma też ucieczki. Nie ma ratunku. Jest tylko Shoah. Baśń, surrealizm, melodyjność – takie określenia, czy gatunkowe, czy dotykające sposobu kreowania treści, padają w przypadku „Blisko Jedenew”.

 

Co ponadto? Wymieniane są jeszcze: zabawa konwencją, popuszczanie wodzy fantazji czy poetyckość ujęcia. Nie sposób nie zgodzić się z tymi określeniami. Zadać jednak należy pytanie: czy zachwyt z powodu takiego, a nie innego ujęcia sytuacji przedstawionej w książce, nie jest przesadzony? Bo owszem, wrażliwy czytelnik wyczuje dramatyzm w utworze, a wspomożony opisami znajdującymi się na odwrocie okładki, zrozumie dokładniej, że chodzi o kwestię II wojny światowej i Zagłady.

 

Co jednak w związku z tym? Czy w sześćdziesiąt lat po zakończeniu wojny i po powolnym zabliźnieniu się ran, warto wracać do tamtego okresu z nowymi propozycjami jego przedstawienia, z nowymi interpretacjami, wariacjami na tematy, których nigdy nie zrozumie ten, kto ich bezpośrednio nie doświadczył? A jeśli nawet tak, czy „Blisko Jedenew” jest dobrym przykładem współczesnej realizacji tematu II wojny światowej? Odpowiedź pozostawiam Wam.

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,z_ 52 książki 2014,
Książka traktująca o tematyce, którą cenię najbardziej, aczkolwiek nie przypadła mi do gustu.
Holocaust jest tak poważnym i ciężkim tematem samym w sobie, że moim zdaniem autorzy nie potrzebuję stosować w swojej twórczości żadnych stylistycznych ,,udziwnień" typu powtórzenia, które pojawiają się w tej książce.
Wydaje mi się, że opisywać go należy normalnie, zwykłymi słowami, opisami, gdyż i bez tego można oddać jego ogrom.
Ponadto nie zachwycają mnie książki pisane bez żadnych dialogów. Tak już mam. Czyta mi się je ciężko i niejednokrotnie bardzo mnie irytują. Mimo iż ta powieść ( w sumie krótkie opowiadanie) nie irytowała mnie, nie poruszyła mną jednakże tak, aby ocenić ją na więcej niż 3.
Można, ale nie trzeba przeczytać. Lektura na jedno popołudnie.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Blisko Jedenew Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Blisko Jedenew Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Blisko Jedenew Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Blisko Jedenew Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Blisko Jedenew Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów