Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Blizny

Katarzyna Michalik-Jaworska

Ocena ( 4 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Data wydania: 2015-02-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-64184-99-4
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Natalia Nowak-Lewandowska

Umierałam wiele razy. Śmiercią tragiczną, beznadziejną, bezsensowną i rozpaczliwą. Oprócz śmierci fizycznej są też śmierć emocjonalna i śmierć cywilna. Tragiczne jest to, że po nich się jeszcze oddycha, choć czasem już wbrew woli. 

 

Mira, córka ojca-samobójcy i matki pozbawionej uczuć, pasierbica i siostra alkoholika. Czy mając taki start w życiu, można samodzielnie wyplątać się z tego zaklętego kręgu? Czy można uniknąć powielania błędów w dorosłym życiu? Jedyne, czego Mirze przez całe dzieciństwo i wczesną dorosłość nie brakowało, to poczucie odrzucenia i rozpaczliwe uzależnienie od bliskich, od ich obecności. Zabrakło całej palety barw, jakimi może skrzyć się dobra młodość. Początkowo pomagała ucieczka w naukę, najpierw w szkole średniej, następnie na studiach. Sukces gonił sukces. Nieplanowana ciąża, a następnie kłopoty ze zdrowiem dziecka zatrzymały tę autoterapię. W samotnej walce o córkę Mira radziła sobie tak, jak umiała najlepiej, tak, jak nauczono ją w dzieciństwie – alkoholem. Zaklęty krąg.

 

Blizny Katarzyny Michalik–Jaworskiej to historia, jakich wiele. Rozgrywają się one tuż za ścianą, a czasem i w naszych domach. Alkoholizm to choroba, która zamyka całą rodzinę szczelną klamrą, piętnując, niszcząc, niejednokrotnie samorzutnie przechodząc z pokolenia na pokolenie. Naznacza niczym stygmat, nie pozwalając zapomnieć i zaburzając prawidłowe funkcjonowanie całej rodziny oraz każdego jej członka z osobna. Potrzeba nie lada wysiłku, samozaparcia i ogromnej siły woli, aby nie pozwolić się jej zdominować i poddać. Czasem wystarczy tak niewiele, by zniszczyć z trudem wypracowany spokój. Michalik-Jaworska krok po kroku pokazuje mechanizm, który determinuje otoczenie alkoholika, zagłębiając się w świat dziecka, które staje się niewolnikiem uzależnienia rodzica. 

 

Książek, które poruszają temat dorosłych dzieci alkoholików powstało i nadal powstaje dość dużo na naszym rynku wydawniczym. Może to wpływ czasów, w których przyszło nam żyć, że po alkohol sięga coraz więcej ludzi, nie zdając sobie sprawy z jego siły i destrukcyjnego wpływu na najbliższych? A może winne są zmiany w sposobie myślenia społeczeństwa? Już nie ma ogólnego przyzwolenia na picie, ale i można zaobserwować coraz większą otwartość w mówieniu o problemie. Z pewnością warto zapoznać się z literaturą traktującą o uzależnieniu alkoholowym, czy to w celu poznawczym, czy też z potrzeby chorej duszy. Warto sięgnąć do Blizn

 

Nie sposób jednak nie wspomnieć o literówkach czy sporej ilości błędów językowych, które bardzo przeszkadzają w lekturze i tworzą rysy na tym dobrze skonstruowanym tekście. Całość utworu chwilami przyprawia o dreszcz zaniepokojenia, ponieważ tworzy bardzo realistyczny obraz okrucieństw, jakie mogą wyrządzić sobie najbliżsi.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
leonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Mocna, trudna, wstrząsająca, a przy tym brutalnie prawdziwa. Trauma z dzieciństwa, ogromna samotność, obniżone poczucie własnej wartości.
Autorka w tej niewielkiej objętościowo książce porusza bardzo ważne sprawy - co warunkuje życie człowieka, jego zachowania, postawy, uczucia, umiejętność nawiązywania kontaktów, funkcjonowanie w społeczeństwie- które dotyczą wielu z nas i z którymi wielu z nas boryka się.
Rewelacyjna, mądra książka, wobec której nie sposób przejść obojętnie i której nie sposób szybko zapomnieć.
tusiailena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,
Książka ,,Blizny" ukazała się nakładem wydawnictwa Dobra Literatura. Tytuł tej publikacji jest adekwatny do tematyki. Jest to poruszające świadectwo kobiety które poprzez swoje doświadczenia życiowe została alkoholiczką.

Mirka, bohaterka książki przychodząc na świat już musiała walczyć o życie, bo był to poród pośladkowy czyli bardzo trudny. Później też nie było łatwiej - gdy miała pięć lat samobójstwo przez powieszenie popełnił jej ojciec. Jej matka po raz drugi wyszła za mąż co przyczyniło się do togo że oboje z bratem nie czuli się kochani ponieważ ojczym często nadużywał alkoholu i znęcał się nad nimi.
Gdy jej młodszy brat po pobiciu trafia do szpitala matka oddaje ich pod opiekę byłych teściów i tu też nie jest im dobrze.

Jej życie cały czas jest trudne i bolesne aż w końcu ucieka w alkohol i później podejmuje walkę o nowe życie.

Umierałam wiele razy. Śmiercią tragiczną, beznadziejną, bezsensowną i rozpaczliwą. Oprócz śmierci fizycznej są też śmierć emocjonalna i śmierć cywilna. Tragiczne jest to, że po nich się jeszcze oddycha, choć czasem już wbrew woli.

Nasza bohaterka dzięki książką ułożyła sobie swój świat, to one dały ej motywację, pokazały że świat i życie da się zmienić. Mira zrobiła studia, sama utrzymała się w Warszawie, znalazła męża i urodziła córkę która okazała się chora co zmieniło całe jej życie po raz kolejny.

Bycie rodzicem chorego dziecka to często poczucie spadania w przepaść bez żadnego zabezpieczenia. Bez dmuchanego materaca na ziemi, który mógłby uratować życie. Nie wiesz, kiedy ten lot się skończy i czy w ogóle to nastąpi. A może będziesz tak spadać bez końca?

Książka mówi o alkoholizmie, jego konsekwencjach oraz ranach, jakie pozostawia on na naszej duszy ale często też ciele. Jest to także rozprawa nad miłością, odrzuceniem ale też samotnością której doświadczamy mimo obecności ludzi.

Powieść Katarzyny Michalik-Jaworskiej jest prawdziwa i życiowa. Pokazuje jak łatwo wplątać się w krąg pułapek. Książka powinna zostać obowiązkową lekturą dla tych którzy wpadają w niezniszczalny system powielanych wzorców. Autorka uzmysławia nam, iż wołanie o pomoc nie jest porażką lecz jest pokazaniem dojrzałości i świadomości człowieka.

Publikacja pokazuje, że nie ma już przyzwolenia na picie ale jest duża otwartość w mówieniu o tym problemie. Moim zdaniem książka jest warta uwagi bo warto poznać literaturę tego problemu...
Cała na:
http://ksiazkaznadzieja.pl/2016/03/blizny/
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015 ,Mam,
NIE PRZEGAPCIE TEJ KSIĄŻKI!!!
To naprawdę wyjątkowy rok pod względem rewelacyjnych lektur. Katarzyna Michalik-Jaworska stworzyła niezwykłą powieść. Polecam ją z całego serducha, "Blizny" to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam. Poruszająca do głębi, zmuszająca do refleksji, pokazująca ludzkie życie takim, jakie jest naprawdę. Bezkompromisowa, ujmująca, boleśnie prawdziwa. Nie mogę przestać o niej myśleć.
Bohaterka od najmłodszych lat zmaga się z przeciwnościami, musi stawić czoła dramatycznym wydarzeniom, czuje się samotna i niekochana. To ona znajduje ciało ojca, to ona odtrącona zostaje przez matkę, to ona jest bita przez wiecznie pijanego ojczyma. Czy w dorosłym życiu poradzi sobie z demonami przeszłości? Czy uda jej się założyć rodzinę, mieć męża, z którym nawiąże zdrowe relacje i dziecko, dla którego będzie całym światem? Mira umiera po wielokroć. Kiedy wydaje nam się, że już więcej znieść nie można, że człowiek nie jest w stanie udźwignąć aż tyle, okazuje się, że jednak może. Musi. Bo chce żyć. Po prostu.
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KarenKa Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
NaWidelcu Linia koment
Przeczytane:2015-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,Na wymianę,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Triste Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
maggie28 Linia koment
Przeczytane:2015-03-02, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 rok,Czeka na recenzję,Mam,
break
Okładka - Blizny Cyberchoroby
Manfred Spitzer
Okładka - Blizny Kruchość skrzydeł
Karen Foxlee
Okładka - Blizny Minuta ciszy
Siegfried Lenz
Okładka - Blizny Jak kózka uczyła się pływać
Nele Moost
Okładka - Blizny Różowe kartoteki
Mikołaj Milcke
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów