Recenzja książki: Błyskotliwa kariera

Recenzuje: mrowka

Serię „52 wspaniałe pomysły” zapoczątkowała książka „Narty i snowboard”. Ale wszystkie późniejsze tomy były już nakierowane na rozwój zawodowy. Szczegółowe porady dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej, CV czy przemawiania poprzedził bardziej ogólny poradnik, zatytułowany oczywiście zgodnie z wymogami retoryki sukcesu – „Błyskotliwa kariera” z podtytułem „Jak sprytnie dotrzeć na szczyt”.

Autor, Ken Langdon, próbuje więc podpowiedzieć czytelnikom, jak osiągnąć sukces niemal w każdej pracy. Wydaje się to niemożliwe – i faktycznie, Langdon skupia się bowiem głównie na kadrze menedżerskiej i chce wyjaśnić odbiorcom, jak zostać szefem, kierownikiem, zwierzchnikiem. Rozważania Langdona biegną dwutorowo: z jednej strony autor zastanawia się nad tym, jak zadbać o swoją drogę kariery, z drugiej – jak zachowywać się wobec podwładnych, czyli – jak dbać o kariery innych. W dodatku porady i uwagi Langdona są tak dobrane, że przydadzą się nie tylko marzącym o wielkiej karierze, ale każdemu, kto ma kierować grupą ludzi.

Planowanie swojej ścieżki zawodowej proponuje Langdon rozpocząć od ustalenia sobie priorytetów, od sprawdzenia, jaka praca (ewentualnie – jakie zajęcie) przynosi nam najwięcej satysfakcji i szczęścia. Umiejętność przeprowadzenia autoanalizy przyda się i w późniejszych etapach dążenia do sukcesu, to jednak dopiero początek całej serii porad i pomysłów, których tym razem jest więcej niż 52. Langdon pisze o tym, jak dać się zauważyć kierownictwu, jak uzyskać płynność zatrudnienia, jak wiele daje umiejętność kierowania zespołem i wiedza o ludziach. Udowadnia, że ważne są czyny i radzi, jak zdobywać kontakty, które przydadzą się w ścieżce kariery.

Uczy Langdon sztuki negocjacji i umiejętności przegrywania: dwóch elementów, bez których wspinanie się na szczyt nie miałoby szans powodzenia. Tłumaczy, jak wykorzystywać statystyki i bilanse, jak przeprowadzać zmiany personalne czy zmiany w firmie, jak zadbać o klientów. Wskazuje na znaczenie konsultingu, podejmuje też temat sytuacji kobiet na rynku karier. Zajmuje się kwestią ryzyka i oszczędności. Układ serii cały czas pozostaje niezmieniony. Ale jest coś, co wyróżnia Langdona od reszty poradników – przy całej ogólnikowości tematu, przy braku precyzji w tytule, rozdziały są maksymalnie skondensowane, zapełnione treścią i przy okazji – bardzo krótkie. Wiele kończy się szybciej niż sugerowałby to temat – nie pozostawiają jednak poczucia niedosytu, wręcz przeciwnie – wyczerpująco prezentują i rozwijają „pomysły”. W końcu nie ma czasu na czytanie rozbudowanych podręczników, kiedy chce się robić karierę w biznesie.

Prostota, przystępność, klarowny styl – te cechy, będące zresztą jednym z założeń serii – znajdują się i w „Błyskotliwej karierze”. To książka dla tych, którzy chcieliby wspiąć się na sam szczyt, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać, a także dla ludzi, którzy stawiają na rozwój zawodowy. Poszczególne pomysły mogą się również przydać pragnącym awansu bądź zainteresowanym osiąganiem jak najlepszych wyników w pracy.

Kup książkę Błyskotliwa kariera

Zobacz opinie o książce Błyskotliwa kariera
Autor