Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są

Sheila Walsh

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2013-11-16
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-542-5
Liczba stron: 340
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Doświadczenie uczy, że życie składa się nie tylko z chwil dających poczucie radości i szczęścia, ale również takich, z których niejeden chętnie by zrezygnował. Ponieważ jednak nie wszystko zależy od nas samych, zmuszeni jesteśmy radzić sobie z zaistniałą rzeczywistością w taki sposób, by nie niszczyć tego, co z wielkim trudem udało się nam osiągnąć oraz, by jak najczęściej urealniać wzniosłe nadzieje na przyszłość. Po doskonały poradnik Wydawnictwa Święty Wojciech sięgnąć powinniśmy wszyscy, bowiem mądrość zawartych w nim słów jest w stanie uleczyć zrozpaczone serca, rozświetlić smutne oczy i przywrócić uśmiech na twarzy. Dzieje się tak dlatego, że Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są, i absolutnie nic nie jest w stanie tego zmienić.


W swojej książce Sheila Walsh z empatią i delikatnością prowadzi czytelnika przez meandry skomplikowanej codzienności, gdzie niejednokrotnie na plan pierwszy wysuwa się trudna do opanowania gonitwa dotycząca nie tylko powszednich wydarzeń, ale nawet myśli; przedkładanie spraw mniej ważnych ponad tymi, które są najważniejsze; poszukiwanie szczęścia w niedozwolonych relacjach, a także ciemne dni i jeszcze ciemniejsze noce, poczucie osamotnienia oraz niepewność jutra. Autorka pokazuje, że zabliźnione rany trzeba bez reszty powierzyć Bogu, bowiem tylko On wszystko potrafi uporządkować. Odważmy się więc wyruszyć w podróż przez szarą codzienność, dostrzegając cel, który jawi się – choć na razie jeszcze mgliście – na horyzoncie nieba. Komu w drogę, temu czas. Więc ruszajmy.


W trzynastu rozdziałach czytelnik odnajdzie lekarstwo na długotrwałe – a tym samym – trudne do uzdrowienia zranienia. Poczuje wewnętrzną pomoc w sytuacji przytłaczającego uczucia melancholii, jawnej ignorancji ze strony otoczenia, zagubienia w ciemnościach grzechu, labiryntach zwątpienia, poszukiwania własnej tożsamości oraz wyboru życiowej drogi, niemocy odczuwanej w związku z ubóstwem i cierpieniem, a także niewypowiedzianego smutku po stracie najbliższych. Autorka przekonuje, że wtedy, gdy trudno jest unieść zbyt wielki ciężar, warto zwrócić się bezpośrednio do Boga, przy którym nie tylko łatwiej pogodzić się z zaistniałą sytuacją, ale przede wszystkim dostrzec wynikające z niej korzyści dla własnego zbawienia (zranienia uwrażliwiają na piękno i przynoszą nadzieję, uczulają na potrzeby innych, uczą cierpliwości i wytrwałości).


Swoje refleksje Sheila Walsh przelała na papier w sposób całkowicie przemyślany a życiowe rady dobrała z największym smakiem, dzięki czemu podane przez nią rozwiązania łatwiej jest zastosować w praktyce. Przykłady odpowiadające konkretnym, życiowym sytuacjom poparła fragmentami biblijnymi (wraz z siglami), opowiadaniami oraz tekstami pomocniczymi. Radą służy również Studium biblijne (pytania, odpowiedzi, ćwiczenia, teksty do rozważań i modlitwy). Z propozycji Wydawnictwa Święty Wojciech skorzystają wszyscy, bowiem nikt nie jest wolny od prób i doświadczeń. Warto zatem pamiętać, że Bóg kocha złamanych ludzi i gdy pośród tego bólu, załamania i ran, w ciemności znajdujemy drogę do Niego, to przekonujemy się, że nigdy przedtem nie znaliśmy Jego miłości. Temu, kto Bogu zaufa, uda się ułożyć – niczym puzzle – połamane fragmenty swego życia i z wyłonionego obrazu wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2015,
Autorka opierając się na swoich przeżyciach, przeżyciach znajomych, pisze o zmaganiach z bólem, odrzuceniem, wstydem, chorobą, otwieraniu się na miłość, nadzieję,na to co niesie wiara. Z jednej strony to poradnik ale nie taki do jakiego przywykliśmy. Nie podaje gotowych rozwiązań, nie mówi, że wprowadzenie 10 puntów z iluś tam porad zmieni świat i będzie znowu radośnie, i hip hip hura. Z drugiej to przewodnik po Piśmie Św. To trzynaście opowieści, które mogą dać inne spojrzenie na wydarzenia, które wstrząsnęły dana osobą.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
wow... o ile jaśniejszy jest świat:):):) cudowna propozycja niekoniecznie na ponure wieczory jesienne, ale raczej na każdą chwilę dnia i nocy, jak kto woli:)
MaKo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sheila Walsh jest popularną piosenkarką, pisarką i popularyzatorką wiary chrześcijańskiej. Spod jej pióra wyszło wiele poradników i książek duchowych, napisanych z myślą o kobietach. ,,Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są" to jej najnowsza książka, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym.

Książka składa się z trzynastu rozdziałów, w których autorka porusza temat osobistego złamania na duchu oraz możliwości jakie niesie ze sobą ten stan. Chodzi głownie o otwarcie się na Boga, pokładanie w Nim swojej nadziei, wsparcie się na Jego ramieniu. A to wcale nie jest takie proste, bo problemy różnego typu często prowokują do buntu i obrażania się na Stwórcę. Pani Walsh przytacza całe mnóstwo historii z własnego życia i życia różnych znajomych, dzięki którym udowadnia, że nawet najgorszy ból i cierpienie mogą prowadzić prosto w objęcia Jezusa. Przy tym nie ucieka od trudnych i bolesnych pytań, które każdy zadaje sobie w obliczu osobistej tragedii. No bo w końcu co można powiedzieć rodzicom, których malutkie dziecko jest śmiertelnie chore?

Mam wrażenie, że Sheila Walsh jest tak przepełniona wiarą, optymizmem i pragnieniem działania, że gdyby ktoś zaproponował jej maszerowanie po mieście z transparentami ,,Jezus cię kocha", to ona bez wahania wskoczyła by w wygodne buty i popędziła na miejsce zbiórki. Teraz trochę żartuję, ale zazdroszczę jej umiejętności nieskrępowanego mówienia o Boga w sposób otwarty i bezpośredni. Pod powierzchnią słów można wyczuć charakterystyczne amerykańskie podejście do tematu, co może być momentami lekko irytujące, bo raczej nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego typu rozmów o wierze i Bogu.

Ostatnimi czasy zauważyłam, że w książkach amerykańskich autorów na końcu publikacji znajdują się tematy do dyskusji, lub własnych przemyśleń. Tak jest również w przypadku tytułu ,,Bóg kocha złamanych na duchu...", ale tym razem ta dodatkowa część nazwana została studium biblijnym, które zawiera trzynaście mniejszych rozdziałów. Co ciekawe autorka zadaje różne pytania, czy też zadania do realizacji, a swoje odpowiedzi i przemyślenia można zapisywać w miejscach do tego przeznaczonych.

,,Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są" to specyficzna, ale bardzo interesująca pozycja. Styl autorki jest lekki i nieskomplikowany, ale sama lektura jest raczej wymagająca i niesie ze sobą pewien ciężar. Sheila Walsh w nietuzinkowy sposób podpowiada w jak, nawet w chwilach najgorszego zwątpienia, odnaleźć w sobie wiarę, nadzieję i siłę. Polecam!


ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Na półkach: Przeczytałem,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
glaadys Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są Królowa Saby
Tosca Lee
Okładka - Bóg kocha złamanych na duchu i tych, którzy udają, że takimi nie są Bajkomat i jego bajki plasterki na dziecięce rozterki
Joanna Winiecka-Nowak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów