Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Bóg nigdy nie mruga

Regina Brett

Ocena ( 30 osób )
5.1
Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2012-11-07
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-61428-35-0
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Karolina Mucha

Ilu trzeba doświadczyć nieszczęść i cierpień, by zacząć cieszyć się życiem?

 

To zależy. Przede wszystkim od tego, jak bardzo lubimy użalać się nad sobą i karmić swoje poczucie krzywdy czy rozżalenie ciągłym narzekaniem. Jednak chyba każdego – nawet urodzonego pesymistę – można w końcu złamać, zmuszając go, by najpierw przyznał, że choć życie jest niesprawiedliwe, to i tak jest dobre, a następnie by nauczył się z niego korzystać. Takiego przekonania można przynajmniej nabrać po lekturze książki Bóg nigdy nie mruga Reginy Brett.

 

Amerykańska felietonistka kieruje do swych czytelników pięćdziesiąt lekcji, których główne przesłanie dość łatwo odczytać: warto żyć. A to, jak będzie wyglądał każdy nasz dzień, zależy przede wszystkim od nas samych – czyli od dokonywanych przez nas wyborów, od naszej wytrwałości i determinacji w realizacji wyznaczonych sobie celów oraz od wewnętrznego nastawienia, z jakim będziemy przyjmowali rzucane przez los wyzwania (niektórzy powiedzieliby: ciosy). Krótko mówiąc: możesz albo być szczęśliwy, albo zrozpaczony. Jedno i drugie wymaga tyle samo wysiłku, a wszystko zaczyna się od decyzji, by być szczęśliwym. Trąci banałem? Być może. Faktycznie, większość proponowanych tu tematów lekcji nie wyróżnia się oryginalnością, a już same ich tytuły przypominają setki innych poradnikowych zaleceń. Na przykład o tym, że jedyną osobą, która potrafi Cię uszczęśliwić, jesteś Ty sam – przynajmniej teoretycznie – wiedzą chyba wszyscy.

 

W dodatku nie bezzasadne wydaje się pytanie: dlaczego autorka przyjmuje na siebie rolę nauczycielki, udzielającej czytelnikom lekcji? Czego takiego dokonała, by zyskać prawo do pouczania innych, do mówienia im, jak należy postępować? Sprawa nie jest prosta. Regina Brett nie posiada stosownych tytułów naukowych – nie jest ani teologiem, ani etykiem, ani psychologiem czy terapeutą. Uważa natomiast, że jej własny los, kolejne walki z życiem i o życie nauczyły ją tak wiele, że warto te doświadczenia przekazywać innym. Dorastanie w trzynastoosobowej rodzinie, molestowanie, gwałt, samotne i młode macierzyństwo, późne małżeństwo oraz walka z rakiem to rzeczywiście całkiem spory bagaż, który niosącego go człowieka może wiele nauczyć. Na przykład tego, że Bóg nigdy nie daje nam więcej, niż potrafimy udźwignąć.

 

Warto jednak podkreślić, że Regina Brett nie ogranicza się do głoszenia popularnych, dobrze brzmiących haseł – w poszczególnych rozdziałach próbuje nadać im konkretny sens, uzasadnić ich słuszność w oparciu o przykłady z własnego życia (którym dzieli się z zadziwiającą niekiedy otwartością i szczerością) oraz o anegdoty dotyczące jej bliskich i znajomych – ludzi szczęśliwych, spełnionych, wykorzystujących każdy dzień w stu procentach. Ludzi potrafiących przyznać, że to, co ich spotyka, wynika nie z niedopatrzenia, lecz woli Bożej, bo przecież Bóg nigdy nie mruga. Głębokie przekonanie o słuszności tego stwierdzenia sprawia, że z poszczególnych tekstów obfitym strumieniem wypływają radość, optymizm i nadzieja, swym rwącym nurtem zagarniając wszystko po drodze – zarówno aktualne myśli, przeszłe doświadczenia, jak i plany na przyszłość czytelnika.

 

Bo przecież zawsze, mimo wszystko, warto żyć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiażki 2016,Mam,Przeczytane w 2016,
Wiele pouczających i dających do myślenia lekcji. Czasami śmieszne a czasami takie trochę ckliwe.Polecam :)
wiolamp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Świetna. Dająca do myślenia. Autorka skupia się na ważnych aspektach życia. Pozycja spodoba się nawet tym, którzy nie przepadają za czytaniem.
julita_185 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-18, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki w 2016 roku,
Kilka ostatnich rozdziałów sobie darowałam. Stwierdziłam, że najważniejsze "zasady" są w spisie treści. I tego się trzymam
Aramina plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Cudowna, inspirująca, motywująca. Na książkę Reginy Brett polowałam dobre pół roku. Kiedy dostałam ją w prezencie, wiedziałam, że przeczytam ją natychmiast, pomimo stosu ułożonych w ustalonej kolejności powieści do czytania. Regina pisze o zwykłych, codziennych sprawach i wątpliwościach, w niezwykły, optymistyczny sposób. Pozytywnie nastawia do życia, dążąc do tego, aby każdy zaczął doceniać i wykorzystywać je w pełni. Autorka nie odkryje przed Wami Ameryki, ale uświadomi, jak łatwe i przydatne będzie pokolorowanie naszego szarego świata pastelowymi kredkami.
Agneshka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek 2015,Mam,
Książka dla wszystkich tych, którzy przeżywają kryzys w życiu zawodowym czy prywatnym i poszukują sensu życia. Zbiór 50 lekcji bardzo inspirującej autorki z bagażem doświadczeń, którym mogłaby obdzielić kilkanaście osób.
Regina Brett przywołuje w niej rzeczy, które powinniśmy zrobić przed 50-tką, ciekawe lektury i filmy, a także psalmy i modlitwy, które pomagają przetrwać ciężkie chwile.
Historie jej rozmówców, które ukazywały się wcześniej w lokalnej gazecie, zdobyły serca milionów czytelników. Każdy z felietonów potrafi dodać energii, odwagi, nadziei i poczucia jedności, wiary w ludzi.

Roseka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
http://recenzje-rose.blogspot.com/

Moja droga do przeczytania tej książki była dość długa. Gdy pierwszy raz usłyszałam ten tytuł pomyślałam, że jest to lektura dla fanatyków religijnych i od razu ją przekreśliłam. Po przeczytaniu kilku recenzji zrozumiałam, że moje pierwsze wrażenie było błędne, aczkolwiek nadal miałam wątpliwości czy ta książka jest w moim guście. Będąc na zakupach zajrzałam "na chwilkę" do księgarni i pod wpływem emocji kupiłam Bóg nigdy nie mruga. Czy był to dobry wybór?

Zdecydowanie nie żałuję zakupu tej książki. Pozytywna energia zawarta w pięćdziesięciu felietonach Reginy Brett wypełnia serce od samego początku. Podziwiam autorkę za to, że pomimo trudności losu spełniła swoje marzenia. Nie załamała się, tylko z podniesioną głową idzie dalej przez życie. Oczywiście, jak sama wspomina, wcale nie było jej łatwo. To nie tak, że jedni przejmują się swoimi problemami, załamują się, a drudzy wcale nie biorą ich sobie do serca. Każdy martwi się o swoich bliskich. Każdy obawia się ciężkiej, nieuleczalnej choroby. Ale to od nas zależy jak sobie z tym poradzimy. Możemy siedzieć w kącie i płakać. Albo możemy stawić czoła wyzwaniom i mieć nadzieję. Czasem nadzieja to wszystko co mamy.

Książkę przeczytałam w jeden dzień. Podczas podróży nad morze pochłaniałam felietony Reginy Brett z coraz większym podziwem. Lekcje zawarte w przemyśleniach autorki z pewnością przydadzą się każdemu.

A która lekcja dała mi najwięcej do myślenia? Ciężko byłyby wybrać tą jedną, najbardziej pouczającą. Każdy felieton jest adekwatny do innego problemu. Dla wielu bloggerów, bądź początkujących pisarzy istotna będzie lekcja 18: Pisarzem jest ten, kto pisze. Jeśli chcesz być pisarzem, pisz. Podoba mi się takie podejście autorki. Nikt nie lubi rażących błędów w tekście, ale każdy ma prawo je popełniać. Tylko pisząc więcej i więcej można nauczyć się poprawności językowej, ponieważ wykucie definicji na pamięć nie zawsze pomoże. Błędów nie popełnia tylko ten, co nic nie robi.

Życie jest za krótkie, żeby się nad sobą użalać. Zajmij się życiem albo zajmij się umieraniem

Poradzisz sobie ze wszystkim, co cię spotyka, jeśli skupisz się na chwili obecnej, zamiast wybiegać myślą naprzód

Kiedy walczysz o to, co w życiu kochasz, nie przyjmuj odmowy do wiadomości

Każdą tak zwaną katastrofę kwituj słowami: "Czy za pięć lat to będzie miało jakieś znaczenie?"

To nie twoja sprawa, co myślą o tobie inni

Jeszcze nie mam pojęcia jak to zrobię, ale powyższe cytaty muszę mieć w widocznym miejscu i czytać codziennie. Zbyt szybko się załamuję najmniejszymi problemami, przejmuję błahostkami, za szybko się poddaję i rezygnuję z czegoś. Zamiast doceniać to co mam, myślę o tym co chcę mieć. Co chciałabym zmienić w sobie, w swoim życiu.

Trochę przeszkadzało mi częste nawiązywanie do Biblii, psalmów. Nie jestem "zbuntowaną nastolatką", której po prostu nie chce się chodzić do kościoła. Jest wiele rzeczy, których mi nie odpowiada w wierze katolickiej (między innymi chrzest małych dzieci. Dlaczego nie możemy przyjmować chrztu w wieku 14-16 lat, gdzie bylibyśmy świadomi tego? Poniekąd kościół i rodzice w ten sposób narzucają wiarę dzieciom).

Bóg nigdy nie mruga to książka godna polecenia dla każdego. Nauka płynąca z felietonów Reginy Brett z pewnością sprawdzi się w trudniejszych chwilach w życiu. Myślę, że warto zaznaczyć sobie ulubione lekcje bądź cytaty i zapisać w widocznym miejscu, aby o nich pamiętać. Życie mamy tylko jedno. Nikt go za nas nie przeżyje. Zadbajmy o to, aby było piękne oraz szczęśliwe.
justsmileback plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Bardzo pozytywna pozycja. :) Zawiera 50 lekcji, które pomogą nam w trudnej sytuacji życiowej. Moją ulubioną lekcją jest lekcja nr 50: "Życie nie jest przewiązane kokardą, ale i tak jest wspaniałym prezentem." Bardzo wartościowa książka. Odpowiednią zarówno dla Pań jak i dla Panów. :)
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bóg serio nigdy nie mruga...mocna pozycja książkowa, polecam każdemu...te rady POMAGAJĄ!!!
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-19, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Od czasu do czasu lubię sięgnąć po motywujące książki, a nawet poradniki. Wiem, że takich lektur potrzebuję, żeby zmienić coś w swoim życiu, naładować się pozytywna energią i zacząć działać. Po powieść Reginy Brett sięgnęłam zachęcona mnóstwem pozytywnych recenzji. Co o niej sądzę?

Na początku warto wspomnieć o samej autorce. Regina Brett to amerykanista felietonistka, której życie nigdy nie było usłane różami; zmagała się z uzależnieniem od alkoholu, molestowaniem, została samotną matką i zachorowała na raka. A mimo to udało jej się zacząć żyć pełnią życia, a teraz jeszcze chce się tym podzielić z innymi.

"Bóg nigdy nie mruga" to zbiór 50 króciutkich felietonów, które są niezwykle inspirujące i zawierają historie z życia samej autorki oraz innych osób. Dla mnie były one niezwykle motywujące i w czasie gorszych dni będę do nich wracać. Felietony te zmusiły mnie do zastanowienia się nad swoim życiem i postępowaniem, inaczej zaczęłam patrzeć na niektóre sprawy. Niektóre rady są banalne, ale często o nich zapominałam. Ja po prostu potrzebowałam, by sobie o nich przypomnieć.

Wiele jest poradników o tym, jak żyć, wiele już przeczytałam i stwierdzam, że ten jest naprawdę świetny. Podobało mi się to, że autorka opowiadała o swoim życiu, bo to czyniło jej felietony wyjątkowymi. To faktycznie osoba, która może bez wymądrzania się podpowiedzieć innym, jak żyć. Wiele z tej książki wyniosłam, a w głowie pozostały świetne cytaty. Moim absolutnym faworytem jest:

"Nie traktuj siebie tak poważnie. Nikt poza Tobą tego nie robi."


Tytuł sugeruje, że w książce będzie coś o Bogu. I tak faktycznie jest, ale sądzę, że nawet osoby niewierzące, czy też innej wiary mogą po nią bez przeszkód sięgać.

kingaczyta.blogspot.com
koshi plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,

Książka „Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu” Reginy Brett to przewodnik po pułapkach ludzkiej egzystencji. Autorką jest słynna felietonistka dziennika „Plain Dealer”, który wychodzi w Cleveland. Brett przedstawia nam swoje rady i przemyślenia, do których doszła po ciężkich doświadczeniach, jakie zgotował jej los. W dzieciństwie była molestowana przez własnego ojca, potem samotnie wychowywała córkę. Gdy poznała już odpowiedniego mężczyznę i wszystko zaczęło się powoli układać, zdiagnozowano u niej nowotwór. Udało jej się pokonać chorobę, która ostatecznie całkowicie zmieniła jej spojrzenie na świat. Teraz zapragnęła podzielić się swymi refleksjami z czytelnikami.


Książka podzielona jest na pięćdziesiąt rozdziałów, a każdy z nich jest konkretną wskazówką postępowania, często na bazie przykładów. Nie ma tam moralizowania, po prostu autorka podaje drogę, jaka może dać nam szczęście i to od nas zależy, czy zechcemy nią podążać. Trochę na początku obawiałam się, że pewnie te rady nie do końca będą odnosiły się do mojej osoby i nie znajdę w nich niczego, co mogłabym zastosować we własnym życiu. Jakże się myliłam! Poruszone tu tematy dotykają prawd uniwersalnych, a w opisywanych sytuacjach łatwo odnaleźć siebie i własne rozterki.


Regina Brett uświadamia nam, że życie tak naprawdę jest dobre, tylko musimy dostrzec w nim piękno. Zatrzymać się na chwilę, odetchnąć i spojrzeć na każdy kolejny dzień jak na dar, a nie narzekać na swoje położenie. Czasem zdaje nam się, że inni ludzie mają od nas lepiej. Ale może to tylko pozory? Nasze jestestwo opiera się również na osobistych decyzjach, działaniach oraz na odwadze. Jeśli mamy się za coś zabrać, to zróbmy to od razu, a nie odkładajmy w nieskończoność. Nie przejmujmy się, co myślą o nas inni, nie wszyscy przecież muszą nas kochać. Nawet najtrudniejsze problemy jesteśmy w stanie udźwignąć, to tylko nam w danym momencie wydaje się, że to koniec świata. Spory powinny być rozwiązane na zasadzie kompromisu, a nie forsowania własnego zdania. Do życia trzeba podchodzić rozważnie, ale też nie za poważnie, gdyż zbyt wysokie ambicje też niszczą człowieka. Gdy jest nam źle, nie wstydźmy się płaczu, zwłaszcza przed drugą osobą. Należy też zamknąć za sobą negatywne wspomnienia z przeszłości, ponieważ one mocno wpływają na to, kim teraz jesteśmy. Brett nawiązuje w „Bóg nigdy nie mruga” do metody małych kroczków. Polega to na tym, że nie wybiega się myślami za mocno w przyszłość, np. nie patrzy z przerażeniem na odległy egzamin, ale stopniowo, systematycznie się do niego przygotowuje, bez lęku. Nie powinniśmy przejmować się niepowodzeniami, bo kiedyś nie będą one miały aż takiego znaczenia. Trzeba żyć pełniej, otworzyć się na otoczenie, na piękno przyrody, znaleźć czas dla siebie, wyrzucić wszystko, co nie daje nam radości.


Tych rad w książce jest naprawdę wiele. Z niektórymi można się nie zgadzać, inne z kolei głęboko zapadają w pamięć i w serce. Mnie ten poradnik nauczył przede wszystkim tego, by żyć w sposób, który da mi jak najwięcej radości. Cieszyć się z każdego promienia słońca, a nawet z deszczu. Dobrem i miłością naprawiać zło. Wybaczać. Spoglądać na świat z innej perspektywy – pogodniej i z nadzieją. Wiem teraz, że istotnie warto żyć, bo życie jest niezwykle piękne. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i dostrzec obecność Boga w każdej rzeczy. Na optymizm i nadanie życiu barw nigdy nie jest za późno...


 

white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Moja biblioteczka,
Nie lubię poradników, bo nie uważam, żeby jakaś obca osoba potrafiła znaleźć idealny przepis na życie dla wszystkich. Inaczej stało się w przypadku "Bóg nigdy nie mruga". Autorka to dziennikarka, która wiele w życiu przeszła, między innymi samotne macierzyństwo i chorobę nowotworową, a teraz postanowiła podzielić się swoimi przeżyciami oraz inspirującymi ją historiami jej znajomych.
Książka liczy sobie około 300 stron i byłam zdziwiona, że tak szybko ją pochłonęłam. Każda "lekcja" dotyczy osobnej sprawy, chociaż wszystkie razem dają piękny obraz autorki i jej podejścia do życia, więc kończąc jeden rozdział, automatycznie rozpoczynałam kolejny. A czego dotyczą owe "lekcje"? Tego, co najprostsze, a jednak często przez nas pomijane lub niedoceniane - przebaczania, walczenia o swoje, odwagi, doceniania najbliższych i każdej chwili życia - wszystko przedstawione na podstawie autentycznych historii. Książka naprawdę podnosi na duchu i w gorszych chwilach będę wracała przynajmniej do pojedynczych rozdziałów.
Azumi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Jak głosi tytuł, książka zawiera 50 lekcji - wskazówek w formie felietonów - które mogą się przydać, kiedy przeżywamy ciężkie chwile. Pomyślałam, że akurat tego mi potrzeba;) Czy teksty Reginy Brett mi pomogły? Częściowo. W każdym razie nie jestem nimi zawiedziona.

Felietony dotyczą różnych spraw. Autorka porusza tematykę starości, miłości, nadmiernego gromadzenia różnych przedmiotów, wiary, dzieciństwa, pozytywnego nastawienia do życia, płaczu, radości... Nie są tylko zbiorem przemyśleń Reginy Brett. Zawierają inspirujące cytaty, poruszające historie z życia, listy rzeczy do zrobienia w konkretnej sytuacji... Z pewnością lektura nie jest nudna.

Niektórym może przeszkadzać to, że nie wszystkie lekcje są odkrywcze. Innych może razić "amerykański" styl autorki, jej zbytni optymizm. Ale chyba większość osób zgodzi się z głównym przesłaniem książki, które głosi że wiele rzeczy w życiu zależy od nas - od naszego uporu w dążeniu do celu i miłości okazywanej innym oraz podejścia do wszystkiego, co nas spotyka. Felietony przypominają również, że nie jesteśmy sami - w końcu Bóg nigdy nie mruga.
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Mam,
Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Insignis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Gdy zobaczyłam zapowiedź tej książki od razu urzekł mnie jej tytuł, a także nietuzinkowa okładka, bo nie ma chyba nikogo, kto przynajmniej raz w swoim życiu nie czułby się jak spadochroniarz, który z jednej strony zapewne czuje się wolny, lecz z drugiej jest w nim również ziarenko niepewności dotyczące przebiegu lądowania i wszystkich towarzyszących mu okoliczności...

Niesamowity debiut książkowy Reginy Brett jest połączeniem ogromnej ufności oraz optymizmu pomimo wielu życiowych trudności, dosyć wczesnego i samotnego macierzyństwa, zmagań z ciężką chorobą, trudnych relacji rodzinnych w dzieciństwie oraz zwykłych codziennych trosk, z którymi każdy z nas się zmaga...

Publikacja ta nie jest teologiczno-moralizatorskim wywodem... Dla mnie jest ona pochwałą życia... Ukłonem w kierunku osób, które miały różnorodny wpływ na życie i myślenie autorki oraz refleksją nad tym, iż tak naprawdę od nas zależy jakie wnioski wyciągniemy z tego, co się nam przydarza, a w związku z tym jaką postawę życiową przyjmiemy...

Gorąco polecam wszystkim te emanujące wytchnieniem i nadzieją karty, bo Życie jest dobre, a "Bóg (przecież) nigdy nie mruga"... :)
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-10-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
kazejczyk Linia koment
Przeczytane:2016-10-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
daria346 Linia koment
Przeczytane:2016-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
arven1989 Linia koment
Przeczytane:2015-03-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Indyviduum Linia koment
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-11-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2015-10-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mapi Linia koment
Przeczytane:2015-07-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
dorotade Linia koment
Przeczytane:2015-06-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
NaWidelcu Linia koment
Przeczytane:2015-06-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,E-book,Pożyczyłam,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
KKS Linia koment
Przeczytane:2015-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
godmyt Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2015-04-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2015,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
_Saszka_ Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2014-10-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-12-08, Na półkach: Przeczytałem,Z biblioteki,
lady_foe Linia koment
Przeczytane:2014-08-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
czysteserce Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nidaba Linia koment
Przeczytane:2013-06-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,W poszukiwaniu szczęścia. Poradniki,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów