Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Bóg przyjmuje wszystkich. Brat Alois odpowiada na pytania młodzieży

Jean-Noel Bezancon

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2009-12-07
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-230-1
Liczba stron: 76
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Piotr Piekarski

Po śmierci brata Rogera wielu wydawało się, że Wspólnota z Taize nigdy już nie będzie taka sama. Mówiono nawet, że jej fenomen wkrótce przeminie, że przestanie przyciągać tysiące ludzi – przede wszystkim ludzi młodych – z całego świata. Że ludzie, którzy poszukują Boga, będą musieli odnaleźć nowe miejsce spotkań. Na szczęście tak się nie stało. Następca brata Rogera, brat Alois, obecny przeor Wspólnoty z Taize w książeczce „Bóg przyjmuje wszystkich” odpowiada na najważniejsze pytania, jakie dziś nurtują młodych ludzi. Opowiada też o historii i źródłach sukcesu Wspólnoty. Źródła, które – jak łatwo się domyślić – tkwią w Bogu.

 

Ks. Dariusz Madejczyk, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”, spotykał się z bratem Aloisem niejednokrotnie. Po raz pierwszy: przeprowadzając wywiad do swojego pisma. Poprosił wówczas o możliwość ponownego spotkania, o wypowiedzenie większej liczby słów na tematy, które nurtują z pewnością ludzi na całym świecie. Nie było pewnym, czy brat Alois zgodzi się na taką rozmowę. Na szczęście udało się – i w ten właśnie sposób narodziła się publikacja „Bóg przyjmuje wszystkich”. To książeczka króciutka, a jednak bardzo rzeczowa. Nie ma tu słów zbędnych, nie ma retorycznego potoku, w którym brak treści.

 

Ks. Dariusz Madejczyk zadaje bratu Aloisowi pytania, jakie nurtowały młodzież z Duszpasterstwa Młodych 20/30 przy poznańskiej katedrze. Pytania momentami zaskakująco głębokie, ogromnie ważne, czasem – niełatwe. Duchowni rozmawiają więc o źródłach powołania człowieka, który Taize poświęcił 35 lat swego życia, o pracy we Wspólnocie i jej założycielu. Brat Alois opowiada o tym, jak zmieniała się młodzież przybywająca do Taize, mówi o tym, że dziś już we Wspólnocie rzadziej rozmawia się o konieczności przemiany Kościoła, lecz o współczesnej wierze w Boga i sposobach zaufania Mu.

 

Opowiada o akceptacji i poszukiwaniu jedności, o zaangażowaniu i Piśmie Świętym. Przeor Wspólnoty opowiada wreszcie o tym, jak się modlić i jak wielka jest siła Bożego przebaczenia. Opowiada zaś w sposób bardzo, bardzo prosty, przystępny i ciepły. Już na pierwszych stronach książki odnajdujemy ducha otwartości, jaki cechuje Wspólnotę z Taize. Odnajdujemy to, co w Taize przyciąga młodych – to, że zamiast straszenia piekłem, otrzymują oni przebaczenie, miłość i akceptację. Brat Alois mówi bardzo konkretnie, rzeczowo. Mówi też ogromnie krótko – stąd też zapewne niepozorna objętość książki, która liczy jedynie nieco ponad 70 stron. Oczywiście, są i wady tej właśnie publikacji. Przede wszystkim Madejczyk unika w rozmowie pytań trudniejszych.

 

Rozmawiając o tolerancji, nie pyta zarazem o naszą tożsamość – a przecież pytanie to niemal samo się nasuwa w kontekście daleko posuniętego ekumenizmu Wspólnoty. Ale to jedynie drobna wada i czytelnik z łatwością rozumie pewne niedociągnięcia, jeśli weźmie pod uwagę, że namówić brata Aloisa na tę rozmowę nie było z pewnością łatwo.

 

”Bog przyjmuje wszystkich” to więc podstawowy przewodnik po Wspólnocie z Taize. To książeczka bardzo przystępna i interesująca – choć więc można nie zgadzać się z filozofią głoszoną przez członków Wspólnoty, warto dowiedzieć się o niej najpierw nieco więcej od jej przełożonego. Nawet, jeśli część jego poglądów wzbudzać będzie nasz sceptycyzm, lektura ta z pewnością skłoni nas do refleksji – i to jej naprawdę wielka zaleta.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
katechetka plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Książka jest próbą wyjaśnienia trudnych problemów dręczących młodych ludzi. Polecam nie tylko młodzieży.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Bóg przyjmuje wszystkich. Brat Alois odpowiada na pytania młodzieży Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Bóg przyjmuje wszystkich. Brat Alois odpowiada na pytania młodzieży Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Bóg przyjmuje wszystkich. Brat Alois odpowiada na pytania młodzieży Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Bóg przyjmuje wszystkich. Brat Alois odpowiada na pytania młodzieży Królowa Saby
Tosca Lee
Okładka - Bóg przyjmuje wszystkich. Brat Alois odpowiada na pytania młodzieży Bajkomat i jego bajki plasterki na dziecięce rozterki
Joanna Winiecka-Nowak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów