Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Bóg, seks, kosmos i cała reszta spraw

McCloughry Roy

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2008-05-20
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7318-995-9
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

NA OBRAZ I PODOBIEŃSTWO


Jak pisać o współczesnym chrześcijaństwie w nowoczesny, docierający do świadomości sposób, unikając przy tym pułapek retoryki rodem ze szkółki niedzielnej i kościelnych kazań, których słucha się, bo tak wypada, ale po wyjściu z kościoła i tak wszystko gdzieś przepada? Jak napisać ciekawą książkę o stworzeniu, sensie życia, miłości, seksie, terroryzmie, fundamentalizmie, przebaczeniu i życiu wiecznym nie popadając w skrajności? Autor książki „Bóg, seks, kosmos i cała reszta spraw” Roy McCloughry odkrył ten sekret, tworząc fascynującą opowieść o każdym z nas.


Jego książka faktycznie dotyczy spraw zawartych w tytule, spraw, które nie są nam obojętne, spraw, które traktujemy raczej poważnie, choć nie zastanawiamy się nad nimi na co dzień, a szkoda, bo dobrze by nam to zrobiło i pozwoliłoby uzyskać zdrowy dystans do siebie i swojego życia, które przecież nie kończy się na pracy i zakupach, o czym często zapominamy.


Książka Roy McCloughry’ego podzielona jest na kolejne etapy podróży: „fazę stworzenia, czyli uzyskanie świadomości, że zostaliśmy uczynieni na obraz Boga i że uznał On świat za „dobry”, fazę kompromisu, czyli zrozumienie, że wszyscy musimy sobie poradzić z ciemną stroną życia, przyjmując do wiadomości fakt, iż nawet środowisko naturalne nie pozostaje wolne od następstw grzechu i zła, dalej – fazę pojednania, czyli zdobycie wiedzy o tym, że Bóg jest gotów nam przebaczyć, odbudować nasz związek z sobą, i wreszcie nowy świat, którego przyjścia oczekujemy z odrodzonymi nadziejami.” Zatem mamy w tej niewielkiej książeczce cały przekrój historii świata od jego stworzenia po sam koniec. Autor powołuje się oczywiście na Pismo, daje za wzór Jezusa, cytuje św. Pawła, ale nie stroni od jakże współczesnych odwołań do kultury popularnej, dając przykłady z Władcy pierścieni, Gwiezdnych Wojen, czy cytując gwiazdy popkultury, którym udało się w swoich wypowiedziach przemycić czasem jakąś głębszą myśl. Tym samym cała ta opowieść o człowieku i różnych jego wymiarach daje (a na pewno powinna dawać) do myślenia. Wszyscy, niezależnie od wykształcenia, majątku czy pozycji społecznej jesteśmy odpowiedzialni za świat, który otrzymaliśmy w darze, każdy z nas powinien jasno zadeklarować swoją postawę wobec Boga, kosmosu, śmierci, bowiem te sprawy dotyczą nas wszystkich. Interesujące jest spojrzenie autora na sprawy polityki, ekologii, terroryzmu, wojny, a także małżeństwa czy kariery z perspektywy chrześcijańskiej.

 

Okazuje się bowiem, że wbrew temu, co się powszechnie sądzi w kontekście konsumpcjonizmu i dominacji handlu nad duchowymi wartościami, to właśnie religia jest tym, co kształtuje nasz świat, począwszy od postaw w prywatnym życiu, a skończywszy na aktach terroru o globalnym zasięgu. Warto sięgnąć po tę książkę, by razem z autorem udać się nocą z kocem i latarką gdzieś w odludne miejsce, by patrząc na gwiazdy poczuć fascynację i trwogę wobec ogromu i piękna wszechświata, stworzonego być może specjalnie dla nas.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mateuszk Linia koment
Przeczytane:2014-06-01, Na półkach: Czytam,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Bóg, seks, kosmos i cała reszta spraw Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Bóg, seks, kosmos i cała reszta spraw Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Bóg, seks, kosmos i cała reszta spraw Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Bóg, seks, kosmos i cała reszta spraw Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Bóg, seks, kosmos i cała reszta spraw O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów