Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Bóg, śmierć i czas
Kup Teraz

Bóg, śmierć i czas

Emmanuel Lévinas

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2008
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 978-83-24-01058-5
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Krzysztof Grudnik

"Bóg, śmierć i czas" to zbiór wykładów wygłoszonych przez Emmanuela Levinasa na uniwersytecie w Sorbonie w roku akademickim 1975/76. Był to ostatni rok pracy filozofa na tej uczelni i ostatni rok jego regularnej pracy dydaktycznej w ogóle. Wykłady nie były przygotowywane przez uczonego z myślą o publikacji, ich wydanie w formie drukowanej zawdzięczamy uczniom Levinasa.

Sorbońskie wykłady odbywały się w dwóch różnych, choć następujących po sobie blokach. Od 10 do 11 Levinas prowadził cykl wykładów ujęty w zbiorze tytułem "Śmierć i czas", a następnie, od 12 do 13, kolejny cykl pod hasłem "Bóg i onto-teo-logia". Także w książce cykle te zostały od siebie oddzielone, choć łączy je nie tylko filozoficzna przestrzeń w jakiej się jawią, ale także głebokie osadzenie w myśli Levinasa, swego rodzaju kompatybilność - jeśli nie skrótowość - do wcześniejszych jego publikacji.

W swych wykładach Levinas przedstawia najważniejsze zagadnienia podejmowane w swoich pracach. Skupia się na pewnym kręgu zagadnień, które ściśle ze sobą wiąże. Zaczyna od "odklejenia" od siebie bytu i bycia, następnie wskazuje na kluczową rolę pytania, pytania o bycie, które nie posiada prawidłowej odpowiedzi. Sens samego pytania ujawnia się w pełni w literaturze, ta jednak jest nie docieraniem do sensu lecz jego maskowaniem.

Jedną z osi wokół których Levinas snuje swe wywody jest czas. Czas ujmowany nie tyle jako coś płynnego, jak to zwykliśmy sobie konkretyzować, lecz jako pojęcie utożsamiane z Innym. W ten sposób Levinas wiąże czas z komunikacją - pytanie wychodzi naprzeciw bytowi, przez co zachodzi akt komunikacji między mną i innym (innym w Innym = czasie). Ta komunikacja, zdaniem autora, powołuje nas do odpowiedzialności. Komunikacja nie może jednak odkrywać prawdy o Byciu, jednak jej zaprzestanie oznacza śmierć, albo odwrotnie: śmierć oznacza ustanie komunikacji, ponieważ spotkanie śmierci, doświadczenie śmierci to doświadczenie Innego, który przestaje być Innym. W śmierci ustaje dialog odpowiedzi, pozostaje tylko samo pytanie.

"Bóg, śmierć i czas" posiada wyraźnie charakter wykładów. Poszczególne rozdziały-wykłady podpisane są konkretną datą wygłoszenia, zwykle zamykają się na kilku stronach, zawierają dygresje i wtrącenia na temat poprzednich lub planowanych wykładów. Mimo to ciężko tu mówić o prostocie wywodu. Język Levinasa jest skomplikowany i trudny w odbiorze, miejscami ma się wrażenie, że jest on sztuką dla sztuki lub pewną automanifestacją tego, że w dialogu sens bycia jedynie się zaciemnia.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów