Recenzja książki: Bóg, śmierć i czas

Recenzuje: Krzysztof Grudnik

"Bóg, śmierć i czas" to zbiór wykładów wygłoszonych przez Emmanuela Levinasa na uniwersytecie w Sorbonie w roku akademickim 1975/76. Był to ostatni rok pracy filozofa na tej uczelni i ostatni rok jego regularnej pracy dydaktycznej w ogóle. Wykłady nie były przygotowywane przez uczonego z myślą o publikacji, ich wydanie w formie drukowanej zawdzięczamy uczniom Levinasa.

Sorbońskie wykłady odbywały się w dwóch różnych, choć następujących po sobie blokach. Od 10 do 11 Levinas prowadził cykl wykładów ujęty w zbiorze tytułem "Śmierć i czas", a następnie, od 12 do 13, kolejny cykl pod hasłem "Bóg i onto-teo-logia". Także w książce cykle te zostały od siebie oddzielone, choć łączy je nie tylko filozoficzna przestrzeń w jakiej się jawią, ale także głebokie osadzenie w myśli Levinasa, swego rodzaju kompatybilność - jeśli nie skrótowość - do wcześniejszych jego publikacji.

W swych wykładach Levinas przedstawia najważniejsze zagadnienia podejmowane w swoich pracach. Skupia się na pewnym kręgu zagadnień, które ściśle ze sobą wiąże. Zaczyna od "odklejenia" od siebie bytu i bycia, następnie wskazuje na kluczową rolę pytania, pytania o bycie, które nie posiada prawidłowej odpowiedzi. Sens samego pytania ujawnia się w pełni w literaturze, ta jednak jest nie docieraniem do sensu lecz jego maskowaniem.

Jedną z osi wokół których Levinas snuje swe wywody jest czas. Czas ujmowany nie tyle jako coś płynnego, jak to zwykliśmy sobie konkretyzować, lecz jako pojęcie utożsamiane z Innym. W ten sposób Levinas wiąże czas z komunikacją - pytanie wychodzi naprzeciw bytowi, przez co zachodzi akt komunikacji między mną i innym (innym w Innym = czasie). Ta komunikacja, zdaniem autora, powołuje nas do odpowiedzialności. Komunikacja nie może jednak odkrywać prawdy o Byciu, jednak jej zaprzestanie oznacza śmierć, albo odwrotnie: śmierć oznacza ustanie komunikacji, ponieważ spotkanie śmierci, doświadczenie śmierci to doświadczenie Innego, który przestaje być Innym. W śmierci ustaje dialog odpowiedzi, pozostaje tylko samo pytanie.

"Bóg, śmierć i czas" posiada wyraźnie charakter wykładów. Poszczególne rozdziały-wykłady podpisane są konkretną datą wygłoszenia, zwykle zamykają się na kilku stronach, zawierają dygresje i wtrącenia na temat poprzednich lub planowanych wykładów. Mimo to ciężko tu mówić o prostocie wywodu. Język Levinasa jest skomplikowany i trudny w odbiorze, miejscami ma się wrażenie, że jest on sztuką dla sztuki lub pewną automanifestacją tego, że w dialogu sens bycia jedynie się zaciemnia.

Kup książkę Bóg, śmierć i czas

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bóg, śmierć i czas
Książka
Bóg, śmierć i czas
Emmanuel Lévinas
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy