Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Bóg zapłać

Wojciech Tochman

Ocena ( 5 osób )
5.2
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2010-03-10
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7536-178-0
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Nusia222
Tochmana prawda o Bogu

Wojciech Tochman to jeden z najwybitniejszych reprezentantów tzw. nowej szkoły polskiego reportażu. Autor jest laureatem kilku bardzo prestiżowych nagród: zdobył tytuł Reportera Roku, jest dwukrotnym finalistą  nagrody literackiej Nike. Każda jego książka jest wyczekiwana, a potem rozchwytywana przez czytelników. Nie inaczej rzecz się ma z najnowszą propozycją reportera. Bóg zapłać, bo o tej książce tu mowa, to zbiór świetnych tekstów, dojrzałych, przemyślanych i świetnie skonstruowanych.

Choć Bóg zapłać to zbiór reportaży wydrukowanych wcześniej na łamach „Gazety Wyborczej” (większość tekstów autor opublikował  także w książkach Schodów się nie paliWściekły pies), to w nowym wydaniu teksty nabrały nowego znaczenia. Książka jawi się bowiem jako swoisty(bo reporterski) traktat o Bogu i pochodzeniu zła. Tochman stawia w swojej nowej książce wiele ważnych i mądrych pytań. Stara się zrozumieć, skąd bierze się zło na Ziemi i czy doświadczają go aby na pewno ci, którzy powinni. „Z naszego cierpienia, córeczko, musi być jakieś dobro” – mówi jedna z bohaterek reportażu Mojżeszowy krzak do swego umierającego dziecka. Tochman nie jest jednak tej prawdy pewien. Reporter zastanawia się też, czy Bóg wie, co robi. Stwórca jawi się tu więc jako dominujący nad ludzkim losem, nie zawsze sprawiedliwy konstruktor rzeczywistości.

Reporter zmierza się w Bóg zapłać z bardzo trudnymi tematami. Przywołuje m.in. wypadek maturzystów z Białegostoku, w którym zginęli pielgrzymujący do Częstochowy młodzi ludzie. Opisuje chłopca, którego ze względu na jego chorobę nikt nie chciał pokochać. Opowiada też o księdzu-homoseksualiście, zarażonym wirusem HIV. Tochman wkracza w życie swoich bohaterów, by je opisać, ale czyni to w sposób niezwykle taktowny. Nie wymusza słów, jedynie słucha i notuje. Nie feruje też wyroków, lecz jedynie się zastanawia. Stara się dotknąć prawdy o człowieku, ale w taki sposób, by ten nie poczuł się osaczony i wykorzystany. Reporter unika banałów i zbędnych słów. Chce dotrzeć do czytelnika, uświadomić mu, że nie warto tracić czasu, trzeba po prostu żyć, bo to, co zostało nam dane, w każdej chwili może zostać odebrane. 

Jacques de Saint-Victor z „Le Figaro” zauważył: „Nie może reportażysta zadowolić się przeciętnością. Pisarz-dziennikarz organizuje rzeczywistość, wybiera fakty, odrzuca niektóre i reżyseruje je w taki sposób – tu właśnie zaczyna się praca literacka – żeby zawiązać intrygę, opowiedzieć historię, która przybiera formę noweli”. Tochman wzorowo stosuje się do tych słów. Autor tworzy teksty najwyższej próby. Stosuje różnego typu środki artystyczne, dzięki czemu reportaż staje się czymś więcej niż tylko informacyjnym czy nawet publicystycznym artykułem. Wkracza już w rewir zarezerwowany dla literatury. Rewir, w którym ważne są nie tylko styl, słownictwo i forma, ale przede wszystkim - artyzm słowa.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Trudno jest mi oceniać książkę mówiącą o wierze, gdyż jest to bardzo subiektywny temat. Autorowi doskonale udało się opisać wydarzenia dziejące się na tle religijnym nie opowiadając się za swoimi przekonaniami i nie dając pretekstu do rozpoczęcia dyskusji lub kłótni. Innymi słowy zmusza czytelnika do wyrobienia sobie własnego zdania na temat zrelacjonowanych wydarzeń, samemu się do nich nie odnosząc, co uważam za wielki sukces i godną pochwały postawę.
amalka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Tochman jak zwykle poraża. Jak zwykle trudno dojść do siebie. Płakałam czytając. Tabloidowe historie odarte z sensacji. Autor nie ocenia. Zadaje pytania. Obserwuje. Fantastyczny warsztat i rzadka wrażliwość.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfijka Linia koment
Przeczytane:2015-12-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
asza Linia koment
Przeczytane:2013-04-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Olena Linia koment
Przeczytane:2013-06-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2011),
break
Okładka - Bóg zapłać Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Bóg zapłać Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Bóg zapłać Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Bóg zapłać Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Bóg zapłać Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów