Recenzja książki: Bogowie i herosi mitów greckich

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Mity greckie są tak odległe historycznie i kulturowo, że dzisiejszym dzieciakom jawią się jako historyjki wyjęte z baśni opowiadanych im przed snem. Więcej wiedzą o Czerwonym Kapturku niż Zeusie, lepiej znają historię smoków niż Dedala i Ikara. A przecież to źródło naszej europejskiej kultury, podstawa, którą wszyscy powinniśmy dobrze znać. Jak jednak opowiadać najmłodszym o obcych im postaciach z mitologii, by nie było to nudne? Co zrobić, by Herakles nie kojarzył się wyłącznie z klasówką z historii? Jak wytłumaczyć, czym jest nić Ariadny i labirynt Minotaura?

Z książki wydawnictwa Jedność dowiadujemy się zatem, że Dedal był słynnym ateńskim architektem, który potrafił niemalże wszystko i w pewien sposób wyprzedzał swój czas. Król Minos dbał o dietę Minotaura zamieszkującego podziemia jego pałacu w Knossos na Krecie, Ariadna podarowała Tezeuszowi specjalną nić, która pomogła mu wrócić z niebezpiecznego labiryntu. Dowiadujemy się, czym była puszka Pandory, z której wydostały się na świat wszystkie możliwe nieszczęścia - co wiele wyjaśnia… Poznajemy także młodego Heraklesa, nieślubnego syna Zeusa, znienawidzonego przez Herę, jego żonę, która próbowała za wszelką cenę zgładzić malca. Potem, gdy nasz bohater dorósł, także nie miał łatwego życia - zadano mu tak trudne prace, że niejeden by się poddał. A wreszcie otrzymujemy opowieść o fascynujących przygodach Jazona. Wszystko to w przystępnej, obrazkowej formie. To naprawdę niezwykłe, że skomplikowane historie można opowiedzieć w tak skondensowany sposób, nie tracąc przy tym wiele z ich istoty.

W przypadku tej publikacji z serii zrezygnowano, na szczęście, ze przedstawiania postaci jako zwierząt. Rysunki są naprawdę interesujące i łatwo zapadają w pamięć, pozwalając szybciej zapoznać się z mitami starożytnych Greków. A mamy tu wszystko, co najważniejsze: biografie Zeusa, Hefajstosa, Apolla, Midasa, Heraklesa czy Achillesa, a zatem najważniejszych bogów i herosów, zaprezentowane krótko i treściwie. Są też najciekawsze mityczne wydarzenia: historia jabłka Afrodyty, podstęp z wykorzystaniem konia trojańskiego, tragiczna miłości Orfeusza i Eurydyki, płótno tkane rękami stęsknionej Penelopy… Bez tych postaci i zdarzeń naprawdę trudno sobie wyobrazić zrozumienie całej późniejszej sztuki, tak malarskiej, jak muzycznej. Warto zatem, by już najmłodsi znali te opowieści. Z pewnością łatwo przyswojona wiedza wyda plon w przyszłości, podczas nauki w szkole.

Kup książkę Bogowie i herosi mitów greckich

Zobacz opinie o książce Bogowie i herosi mitów greckich
Bogowie i herosi mitów greckich
Anna Casalis Tony Wolf