Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ból kamieni

Milena Agus

Ocena ( 3 osoby )
4.7
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2008-08-28
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374144827
Liczba stron: 124
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian_Gajda

  W Serii z Miotłą ukazała się właśnie nowa książka, która wyszła spod pióra włoskiej prozaiczki - Mileny Agus. Rzecz o sugestywnym tytule – "Ból kamieni" spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem w rodzimym kraju, gdzie uhonorowana została szeregiem prestiżowych wyróżnień literackich, między innymi Elsa Morante Award 2007, Premio Campiello. Od czasu publikacji powieści, doczekała się ona wielu tłumaczeń, największym sukcesem był francuski przekład, który udało się sprzedać w niesłychanie dużym nakładzie 70 tysięcy egzemplarzy. Dzięki uprzejmości oficyny W.A.B. pod koniec sierpnia 2008 roku, do księgarń trafił polski przekład tej książki. Debiut literacki traktuje o żarliwym uczuciu protoplastki rodu autorki.

 

Babcia narratorki w roku 1943 wikła się w niezbyt szczęśliwą relację z mężczyzną, który wcale nie jest tym jedynym. Co wyróżniało ukochaną babcię ze środowiska? Była to osoba bardzo przekorna, urodzona nonkonformistka, która zazwyczaj kpiła z utartych zasad i starała się podążać niewydeptaną ścieżką. Jej charakterystyczną cechą była wyjątkowa zdolność do afektacji. W czarowaniu kandydatów pomagał jej niepodważalny urok osobisty. Niestety pomimo znacznej ilości walorów, fatyganci nie zabiegali o jej względy. Wszystko wskazywało na to, że dziewczyna już na zawsze pozostanie starą panną. Wówczas taki stan narażał młode damy na ostracyzm. W sukurs przyszedł jej pewien mężczyzna, który wydawał się być ostatnią szansą na zamążpójście. Idealny epuzer w żadnym razie nie spełniał oczekiwań młodej panienki, która uznała, że nie przystanie na propozycje małżeństwa, ponieważ między nimi nie wywiązała się nić porozumienia.

 

Rodzice bohaterki, zaznani ze zdrowego rozsądku i wyjątkowo przykrej przypadłości jaką jest życiowy pragmatyzm nie chcieli nawet słyszeć o negatywnym stosunku córki do przyszłego męża. Wkrótce udało im się doprowadzić do ceremonii zaślubin, która zapoczątkowała dość dziwny, już sformalizowany związek małżeński. Historia rodem z dziewiętnastowiecznych pensjonarskich diariuszy – on kocha ją bez opamiętania, ona – kaprysi i nie zawraca nań szczególnej uwagi. Kością niezgody między nimi okaże się tytułowy ból kamieni, czyli choroba nerek uniemożliwiająca powicie dziecka. Panaceum na wszystkie bolączki okaże się wyjazd do Wód na Półwysep Apeniński, gdzie doświadczy prawdziwej płomiennej miłości.

 

Agus stworzyła w swojej książce doskonałe studium psychologii głównej bohaterki, która wciąż obwiania się za niedocenianie uczucia, którym obdarował ją mąż. Szalona i niezłomna – takimi cechami odznaczała się babcia pisarki. Dążenie do zaspokajania własnych pragnień i ustawiczne poszukiwanie szczęścia i walka z wewnętrznymi głosem przypominającym o egoistycznej wizji świata, przyprawiają bohaterkę powieści o nieznośne poczucie niestabilności. Kobieta, która wciąż poszukiwała prawdziwej i jedynej miłości – takiej , która pozwala nam poczuć się bezpiecznym i mobilizuje do radosnego uśmiechu, chyba nie doceniła zaangażowania swojego pierwszego partnera.

 

Żyjąc w wyimaginowanej rzeczywistości, na nowo konstruowała swoją świadomość. Liczyło się dla niej przede wszystkim spełnienie własnych marzeń i przeżycie czegoś niesamowitego. Miniatura Agus to powieść wyjątkowa pod każdym względem. Językowa ekwilibrystka idzie w parze z umiejętnością budowania fabularnego napięcia. Spontaniczne reakcje heroiny i życie w niezwykłej atmosferze rodem z bajki o przecudnej księżniczce nadają tej książce wiele uroku. Szczerze polecam tę powieść, ponieważ jest ona zarówno pożywką dobrego i wysublimowanego humoru, jak i egzystencjalnym traktatem o obsesyjnym poczuciu odpowiedzialności.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_ 52 książki 2014,
,,Ból kamieni" to dosyć krótka historia pióra włoskiej pisarki, aczkolwiek mimo ,,ubogiej treści" obfituje ona w wielkie emocje i niezwykle mną poruszyła. Historia o poszukiwaniu prawdziwej miłości, opisana z niezwykłym urokiem i niewielką dawką humoru. Można powiedzieć, że jest to mała saga rodzinna, a w jej tle możemy dojrzeć wojenną i powojenną Sardynię. Milena Agus mimo krótkiej treści książki opowiada o tym, co najbardziej ludzkie, o zwykłym pragnieniu poznania tej jedynej prawdziwej i gorącej miłości.

Jest to naprawdę wspaniała opowieść . Główna bohaterka jest pełna tajemnic . Ludzie mówią o niej -,,wariatka!"- , ale jest to kobieta o artystycznej duszy, nierozumiana przez rodzinę i innych ludzi.
,,Ból kamieni" to piękna książka o niespełnionej miłości.
Czyta się ją jednym tchem- polecam gorąco.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2008-09-24, Na półkach: Przeczytałem,
Olena Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2010),
break
Okładka - Ból kamieni Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Ból kamieni Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Ból kamieni Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Ból kamieni Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Ból kamieni Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów