Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Bonhoeffer. Prawy człowiek i chrześcijanin przeciwko Trzeciej Rzeszy

Eric Metaxas

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Salwator
Data wydania: 2012-10-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788375803006
Liczba stron: 608
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Pierwotne założenia Trzeciej Rzeszy powstały na bazie ideologii Adolfa Hitlera i programu NSDAP, a także tez zawartych w książce Mein Kampf. Ponieważ stały one w sprzeczności wobec ogólnie przyjętych zasad życia społecznego, spotkały się z powszechną krytyką i potępieniem. Przeciwko Trzeciej Rzeszy miał odwagę wystąpić niemiecki duchowny ewangelicki, teolog i antynazista Dietrich Bonhoeffer: Pastor – męczennik – prorok – szpieg. Stojąc w opozycji wobec reżimu Hitlera, zaangażował się on w ruch oporu, co zaowocowało dozgonną nienawiścią kanclerza Rzeszy.


Publikacja wydawnictwa Salwator jest szczegółowym studium przypadku, w którym postać antyfaszystowskiego bohatera (teologia i agentura) została przedstawiona w oparciu o materiały zarówno znane, jak i te, które do tej pory nie były publikowane. Większość z nich stanowią osobiste listy i zapiski odnalezione w prywatnych dziennikach. Wszystkie etapy życia i działalności Bonhoeffera wskazują na umiłowanie przez niego prawdy, odwagę w przeciwstawianiu się złu, determinację w postępowaniu, a także wytrwałe dążenie do pokonania hitlerowskiego reżimu oraz zwycięstwa prawdy, dobra i piękna.


Dzięki swej bohaterskiej postawie niemiecki duchowny zasługuje na szczery podziw i niekłamane uznanie. By czytelnik mógł wypracować własny pogląd na osobę Bonhoeffera, koniecznym staje się posiadanie całościowego obrazu jego życia i działalności. W tym celu Eric Metaxas w trzydziestu jeden rozdziałach ujął poszczególne etapy życia bohaterskiego kapłana: dzieciństwo i młodość, lata studiów, działalność duszpasterską i asystenturę oraz liczne podróże (bogate w aktywność antynazistowską). Wspomnieć trzeba również o przyłączeniu się do ruchu oporu przeciwko Hitlerowi (wraz z niepowodzeniem akcji Walkiria) oraz związanym z tym zakazem publicznych wystąpień i publikacji z powodu „działalności szkodliwej dla narodu”. Całości dopełniają informacje o aresztowaniach oraz przewiezieniu kapłana do obozu koncentracyjnego Flossenbürg, gdzie w ostatnich dniach wojny wykonany został wyrok śmierci.


Książka Bonhoeffer. Prawy człowiek i chrześcijanin przeciwko Trzeciej Rzeszy to historia opowiedziana w sposób interesujący (taką czyni ją przeplatanie relacji wypowiedziami osób – naocznych świadków tamtych wydarzeń oraz fragmentami listów i zapisków samego bohatera). Pomimo prawie sześciuset stron objętości (co absolutnie nie jest zniechęcające), powinna być przeczytana przez wszystkich. Dzięki temu zbiorowa pamięć o tragicznych losach wojennych bohaterów pozostanie wciąż żywa, natomiast człowiek współczesny doceni czasy pokoju, w których przyszło mu żyć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Bonhoeffer. Prawy człowiek i chrześcijanin przeciwko Trzeciej Rzeszy Gdy Bóg przychodzi w ciemnościach
ks. Krzysztof Wons SDS
Okładka - Bonhoeffer. Prawy człowiek i chrześcijanin przeciwko Trzeciej Rzeszy Świadectwo egzorcysty. Audiobook
ks. Gabriele Amorth s. Angela Musolesi
Okładka - Bonhoeffer. Prawy człowiek i chrześcijanin przeciwko Trzeciej Rzeszy Wszystko o Bożym Narodzeniu
Aldo Falanga
Okładka - Bonhoeffer. Prawy człowiek i chrześcijanin przeciwko Trzeciej Rzeszy Oddychaj we mnie. Realność Ducha Świętego
Wunibald Müller
Okładka - Bonhoeffer. Prawy człowiek i chrześcijanin przeciwko Trzeciej Rzeszy Sztuka mądrego życia
Korneliusz Policki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów