Recenzja książki: Boże, pomóż mi! Ten stres doprowadza mnie do szaleństwa!

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Relacja pomiędzy możliwościami człowieka a wymogami sytuacji może przybierać różne formy. W przypadku przewagi nacisku czynnika zewnętrznego nad wytrzymałością i odpornością tego, w czyją stronę nacisk jest skierowany, dochodzi do reakcji obronnej organizmu. Oznacza to, że długotrwałe działanie bodźca stresogennego może doprowadzić do fizycznych oraz psychicznych zaburzeń. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Gregory K. Popcak, który w swoim poradniku Boże, pomóż mi! Ten stres doprowadza mnie do szaleństwa! podaje sposoby zapobiegania niepożądanym skutkom „życiowego biegu”. Zaprezentowane przez niego zachowania zaradcze pomogą czytelnikowi zminimalizować wpływ czynników stresogennych, a - tym samym -odzyskać upragnioną radość życia.

Zaproponowane porady skupiają się wokół metod i technik zaczerpniętych z psychoterapii (pod uwagę zostały wzięte interpretacje najnowszych badań psychologicznych), odwołując się równocześnie do wiary chrześcijańskiej. Połączenie tych dwóch elementów (ciała i ducha, wiedzy i wiary) jest najlepszym sposobem pokonania stresu, czyli zachowania równowagi w codziennym życiu. Opisane przez autora autentyczne historie są dowodem na to, że możliwe jest przezwyciężenie obaw związanych z piętrzącymi się problemami oraz nałożonymi na nas zadaniami. Poprzez całość rozważań przebija radość z działania Bożej Opatrzności oraz pewność, że ci, którzy zaufali Bogu, mogą przestać się lękać.

Stawiając naprzeciw siebie niepewność i rozwagę, autor analizuje bezzasadność fałszywego myślenia, kładzie nacisk na duchowe narzędzia do pokonywania strachu (sakramenty, sakramentalia, słowo Boże, modlitwę, muzykę chrześcijańską), zachęca do terapii narracyjnej, uczy rozważnego reagowania w sytuacjach konfliktowych, inspiruje do pielęgnowania radości, a także podaje konkretne sposoby postępowania w trudnych sytuacjach. Wszystko to dodaje sił do walki z przeciwnościami, ułatwia pokonanie stresora oraz odzyskanie życiowej równowagi.

Doskonały poradnik Boże, pomóż mi... przeznaczony jest dla człowieka XXI wieku, który w natłoku spraw nie cierpiących zwłoki nie ma miejsca na stonowane działanie. W publikacji zostały przytoczone fragmenty tekstów biblijnych Starego i Nowego Testamentu wraz z siglami oraz przemyślenia Jana Pawła II. Pomocą służą zebrane tu praktyczne wskazówki, pogrupowane myśli, zbiory pytań, zestawienia oraz testy. Sięgając po tę lekturę, czytelnik będzie miał okazję rozwinąć posiadaną mądrość, na której bezwarunkowo powinien oprzeć swoje życie.

Kup książkę Boże, pomóż mi! Ten stres doprowadza mnie do szaleństwa!

Zobacz opinie o książce Boże, pomóż mi! Ten stres doprowadza mnie do szaleństwa!
Gregory K. Popcak0
Okładka ksiązki - Bądź wolny od lęku. Jak nie wpadać w panikę i skutecznie radzić sobie z niepokojem

Opierając się na swoim długoletnim doświadczeniu terapeutycznym, najnowszych badaniach naukowych i duchowości chrześcijańskiej, Dr Gregory Popcak wyjaśnia...