Recenzja książki: Broń wojsk polskich w okresie średniowiecza

Recenzuje: Milwaukee Meg

Średniowiecze. Odważny rycerz, zakuty w zbroję, dzierżący w żelaznej rękawicy ogromny miecz spina ostrogami swego wiernego rumaka, także obłożonego pobłyskującym w słońcu żelazem… Sądzę, że większości osób tak właśnie kojarzy się średniowieczny rycerz, a jego odważne czyny, pojedynki jeden na jednego czy szarże są powszechnie uważane za jedyny słuszny sposób prowadzenia walk w tamtych czasach. Jak błędne jest to mniemanie próbuje wyjaśnić Michał Bogacki, autor popularnonaukowego dzieła o intrygującym tytule „Broń wojsk polskich w okresie średniowiecza”. Jest to ciekawe zebranie informacji na temat uzbrojenia i technik walki w Mrocznych Wiekach, podzielone na trzy okresy w historii Polski – czasy pierwszych Piastów, rozbicie dzielnicowe, czasy zjednoczonego królestwa.

Takie podzielenie tekstu było strzałem w dziesiątkę – zwłaszcza jeśli dodamy do tego staranne uporządkowanie opisywanej broni, zawsze w tej samej kolejności, oraz mocne wyodrębnienie kolejnych podrozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu, mocno zawężonemu zagadnieniu. Taka forma sprawia, że całość ma posmak przewodnika czy almanachu – nie trzeba koniecznie czytać całości, wystarczy od razu przejść do interesującego nas tematu. Bogacki zrobił także ukłon w stronę mniej obeznanych z historią czytelników, którzy niekoniecznie wiedzą, kto to był Mieszko II czy Jan Olbracht, ale pałają entuzjazmem do mieczy, kuszy i machin oblężniczych – na początku każdej części jest krótkie przypomnienie najważniejszych wydarzeń z tych czasów. Zresztą wiedza ta nie jest konieczna do zrozumienia interesujących i stosunkowo pełnych opisów kolejnych elementów ekwipunku rycerza, woja czy piechura.

Całość jest bardzo przystępna – wydawałoby się, że tak trudny temat opisany będzie równie trudno, ale Bogacki tchnął życie w tekst, pisząc żywo, z humorem i nawiązując często do rzeczy nam bliższych niż litografie czy rysunki na tkaninach, czyli filmów. Wiele jest także ciekawostek nie tylko związanych z uzbrojeniem, ale także z obyczajami czy ‘ciekawymi ludźmi’. Oczywiście całkowity laik, który ma mgliste pojęcie na temat broni w ogóle („Miecz? To takie długie, ostre… z poprzeczką, tak?”) nie będzie zachwycony choć może nawet miejscami zainteresowany. Duże nagromadzenie ‘specjalistycznych’ terminów, takich jak jelec, rękojeść czy głownia, a w późniejszych opisach ciągłe odwoływanie się do mało znaczących (acz opisywanych wcześniej) przedmiotów w opisywaniu późniejszego ekwipunku może zrazić mniej obeznanych. Interesujące są także aneksy, w których mamy przeliczenie kosztów wyposażenia średniowiecznego woja na obecną walutę.

Niestety, całość jest na dłuższą metę nużąca… i prawdziwym ratunkiem dla przeładowanego nazwami i rodzajami broni umysłu są podsumowania na końcu rozdziałów, w którym jest powiedziane prosto z mostu jaka właściwie była ta ‘broń wojsk polskich w okresie średniowiecza’. Dużą wpadką (tym razem pół na pół autora i wydawnictwa) są ilustracje, liczne (choć nie dość liczne) i ciekawe… ale małe, często nieczytelne (w tekście czytamy o podkowach ostrych, których jedynym wyjaśnieniem jest odniesienie do ilustracji… konia właśnie z rzędem temu, kto wypatrzy tylne nogi, nie mówiąc już o kopytach) i słabo podpisane. Aż prosiłoby się o kolorową wkładkę, albo chociaż powiększenie tych rycin!

Książka powinna zainteresować miłośników średniowiecza, ale także wielbicieli fantastyki. Może i tamtejsi rycerze muszą walczyć i z magią, ale miecz jest zawsze mieczem, kusza – kuszą, a rumak bojowy wielkim koniem. „Broń…” powinna usatysfakcjonować zarówno początkujących wielbicieli mediewistyki, jak i weteranów tego tematu – jest to porządna kwerenda wiadomości o uzbrojeniu na ziemiach polskich i w całej Europie.

Michał Bogacki stworzył bardzo dobrą książkę, pełną ciekawostek i faktów, napisaną ciekawie acz w większych dawkach nużącą. Polecam każdemu, kto chce dowiedzieć się czym różni się tasak od szabli lub czy Krzyżacy używali dział. Nie zawiedzie.

 

Kup książkę Broń wojsk polskich w okresie średniowiecza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Broń wojsk polskich w okresie średniowiecza
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy