Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

But w butonierce i inne wiersze

Bruno Jasieński

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2006-05-04
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-244-0012-5
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Mikrut

Zdziwiłby się z pewnością Bruno Jasieński, ten przeciwnik biografizowania, konstruktor mitów i legend na własny temat, gdyby zobaczył, że większą część posłowia do „Buta w butonierce i innych wierszy”, tomiku, wydanego nakładem Iskier, zajmuje jego życiorys. A raczej – próba rekonstrukcji życiorysu. Zdziwiłby się jeszcze bardziej, gdyby ujrzał, że autor wyboru – Krzysztof Jaworski, swą decyzję uzasadnia koniecznością wyjaśniania wierszy przez epizody z biografii poety. Tylko trudno uznać przeszło stronicowe dywagacje na temat genezy imienia i nazwiska za epizod pomocny przy odczytywaniu na przykład wiersza „Na rzece”. Zabrakło za to miejsca na wyjaśnienie choćby elementarnych założeń futuryzmu czy sytuacji na „rynku poetyckim” lat dwudziestych ubiegłego wieku. Właśnie te wiadomości, choćby i mocno skrócone, mogłyby znacznie lepiej przyczynić się do szerzenia wiedzy na temat Jasieńskiego.

„But w butonierce i inne wiersze” to wydany w 2006 roku popularyzatorski wybór wierszy Brunona Jasieńskiego. Zawiera kilkadziesiąt wierszy i dwa poematy. Jego podstawowym zadaniem (czy przeznaczeniem) jest przypomnienie i rozpowszechnienie najbardziej znanych wierszy Brunona Jasieńskiego (choć obok „klasycznych” już wierszy znajdą się i takie, których próżno by szukać w krytycznych opracowaniach.

Krzysztof Jaworski zdecydował się na zamieszczenie w tomiku przede wszystkim tych wierszy, które nie wymagały zawiłych objaśnień. Przypisy ograniczył do niezbędnego minimum (wyjaśnia w nich na przykład trudniejsze czy obcojęzyczne zwroty czy nazwiska). Nie podaje różnych wariantów jednego tekstu, nie wskazuje inspiracji poetyckich – całkiem zresztą słusznie, bo skoro nie jest to wydanie krytyczne, to nikt nie będzie zainteresowany potencjalnymi wpływami np. Siewierianina czy Majakowskiego.

Czego może się spodziewać po tym tomiku wielbiciel poezji Jasieńskiego? Na pewno esencji twórczości, najważniejszych wierszy artysty. Tomik zawiera teksty z lat 1921 – 1926 (nieustawione chronologicznie). Niewątpliwym plusem jest podawanie źródeł wierszy – dat i miejsc pierwodruku. Natomiast jeśli ktoś nie ma pojęcia o twórcy…

Są tu przykłady tekstów futurystycznych, próby nietradycyjnego zapisu poezji, wiersze, które wywoływały dawniej skandal, a dziś może jedynie pobłażanie. Są niezwykłe popisy rymotwórcze (Jasieński był mistrzem w stosowaniu rytmu egzotycznego). Jest awangardowa treść w klasycznej, tradycyjnej formie. W twórczości Jasieńskiego uderza właśnie ten mariaż – rytmiczne i konsekwentnie zgrabnie rymowane teksty niosą ze sobą realizację futurystycznych manifestów.

Warto poznawać i czytać poezję Brunona Jasieńskiego, dlatego cieszę się z zaistnienia na rynku literackim tego tomiku.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ManicPixieDreamG plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Uwielbiam perypetie Alice tak bardzo, że jako jedyne tego typu powieści zainspirowały mnie by napisać własną książkę dla młodzieży!
Eli1605 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Przeczytane:2013-11-27, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów