Recenzja książki: But w butonierce i inne wiersze

Recenzuje: Izabela Mikrut

Zdziwiłby się z pewnością Bruno Jasieński, ten przeciwnik biografizowania, konstruktor mitów i legend na własny temat, gdyby zobaczył, że większą część posłowia do „Buta w butonierce i innych wierszy”, tomiku, wydanego nakładem Iskier, zajmuje jego życiorys. A raczej – próba rekonstrukcji życiorysu. Zdziwiłby się jeszcze bardziej, gdyby ujrzał, że autor wyboru – Krzysztof Jaworski, swą decyzję uzasadnia koniecznością wyjaśniania wierszy przez epizody z biografii poety. Tylko trudno uznać przeszło stronicowe dywagacje na temat genezy imienia i nazwiska za epizod pomocny przy odczytywaniu na przykład wiersza „Na rzece”. Zabrakło za to miejsca na wyjaśnienie choćby elementarnych założeń futuryzmu czy sytuacji na „rynku poetyckim” lat dwudziestych ubiegłego wieku. Właśnie te wiadomości, choćby i mocno skrócone, mogłyby znacznie lepiej przyczynić się do szerzenia wiedzy na temat Jasieńskiego.

„But w butonierce i inne wiersze” to wydany w 2006 roku popularyzatorski wybór wierszy Brunona Jasieńskiego. Zawiera kilkadziesiąt wierszy i dwa poematy. Jego podstawowym zadaniem (czy przeznaczeniem) jest przypomnienie i rozpowszechnienie najbardziej znanych wierszy Brunona Jasieńskiego (choć obok „klasycznych” już wierszy znajdą się i takie, których próżno by szukać w krytycznych opracowaniach.

Krzysztof Jaworski zdecydował się na zamieszczenie w tomiku przede wszystkim tych wierszy, które nie wymagały zawiłych objaśnień. Przypisy ograniczył do niezbędnego minimum (wyjaśnia w nich na przykład trudniejsze czy obcojęzyczne zwroty czy nazwiska). Nie podaje różnych wariantów jednego tekstu, nie wskazuje inspiracji poetyckich – całkiem zresztą słusznie, bo skoro nie jest to wydanie krytyczne, to nikt nie będzie zainteresowany potencjalnymi wpływami np. Siewierianina czy Majakowskiego.

Czego może się spodziewać po tym tomiku wielbiciel poezji Jasieńskiego? Na pewno esencji twórczości, najważniejszych wierszy artysty. Tomik zawiera teksty z lat 1921 – 1926 (nieustawione chronologicznie). Niewątpliwym plusem jest podawanie źródeł wierszy – dat i miejsc pierwodruku. Natomiast jeśli ktoś nie ma pojęcia o twórcy…

Są tu przykłady tekstów futurystycznych, próby nietradycyjnego zapisu poezji, wiersze, które wywoływały dawniej skandal, a dziś może jedynie pobłażanie. Są niezwykłe popisy rymotwórcze (Jasieński był mistrzem w stosowaniu rytmu egzotycznego). Jest awangardowa treść w klasycznej, tradycyjnej formie. W twórczości Jasieńskiego uderza właśnie ten mariaż – rytmiczne i konsekwentnie zgrabnie rymowane teksty niosą ze sobą realizację futurystycznych manifestów.

Warto poznawać i czytać poezję Brunona Jasieńskiego, dlatego cieszę się z zaistnienia na rynku literackim tego tomiku.

Kup książkę But w butonierce i inne wiersze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce But w butonierce i inne wiersze
Książka
Inne książki autora
Nogi Izoldy Morgan
Bruno Jasieński0
Okładka ksiązki - Nogi Izoldy Morgan

W tomie zamieszczono trzy opowiadania, w tym utrzymane w futurystycznej konwencji tytułowe "Nogi Izoldy Morgan". Jako ciekawostkę dobrze oddającą...

Poezje zebrane
Bruno Jasieński0
Okładka ksiązki - Poezje zebrane

Poezje zebrane Brunona Jasieńskiego obejmują wszystkie polskojęzyczne utwory poetyckie jednego z najważniejszych poetów awangardy dwudziestolecia międzywojennego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy