Recenzja książki: Być naprawdę sobą. Jak żyć dojrzale i świadomie

Recenzuje: miriamszel

Odpowiedzialność za słowa i czyny od każdego z nas wymaga wewnętrznej dojrzałości. Jest to sprawa niezwykle ważna, ponieważ przebywając wśród ludzi, zmuszeni jesteśmy koncentrować uwagę nie tylko na sobie. Mimo tego, że przeciwności i kłopoty uprzykrzają radość dnia codziennego, właściwe podejście do wydarzeń umożliwia trwanie w zgodzie z samym sobą.

Rozważania Valerio Albisettiego dotyczą tematów aktualnych, współczesnych, dotykających każdego z nas. Autor zwraca uwagę na fakt „uciekania” od swoich wewnętrznych problemów do świata zewnętrznego: pracy, kariery, obowiązków. Pokazuje, jak wiele potrzeba odwagi, by umieć zatrzymać się w „szaleńczym biegu przez życie” i spojrzeć w głąb samego siebie. Przekonuje, że błędy oraz cierpienia są wpisane w ludzki byt i nie należy się ich obawiać. Wprost przeciwnie – warto spokojnie się im przyjrzeć i zaakceptować je. Ponieważ nie jesteśmy (i nigdy nie będziemy) ideałami, dostrzeżenie „ciemnych” stron naszego życia oraz praca nad nimi prowadzi do osiągnięcia wewnętrznej harmonii.

Uwaga czytelnika została również zwrócona na konieczność odnalezienia sensu i celu ludzkiego istnienia. Odczuwając potrzebę „życia z pasją”, bezwzględnie trzeba zaakceptować samych siebie, pamiętając jednak o zgodzie z własnym sumieniem. Osobista dojrzałość pomaga w wyborze odpowiedniej drogi oraz podjęciu właściwej decyzji. Odpowiedzialność za siebie i innych wymaga pewności działania, uzależnionego od myśli, na które każdy z nas ma decydujący wpływ.

Kolejnym rozważaniom autora została poddana kwestia uczuć. Dzięki duchowej dojrzałości możliwe są zdrowe relacje z samym sobą, przyjacielem oraz małżonkiem. Kładąc nacisk na samoświadomość uczuciową, Valerio Albisetti nie potępia tych o zabarwieniu negatywnym. W zamian proponuje dokładną ich analizę, czego konsekwencją będzie nie tylko zrozumienie, ale - przede wszystkim - dążenie do konstruktywnych zmian. Odkrycie własnej wartości pomoże zaakceptować siebie takim, jakim się jest w swoim człowieczeństwie.

W autorskich rozważaniach Albisettiego nie zabrakło myśli o Panu Bogu. Wskazując na Jego obecność w świecie, autor kładzie nacisk na zaufanie, co przyczynia się do wzrostu wewnętrznej wolności oraz poczucia godności osobistej. Trwanie w wierze ułatwia przeżywanie trudnej codzienności, co z kolei pomaga ustosunkować się do miłości i śmierci.

Książka Być naprawdę sobą w pełni zasługuje na miano poradnika. Ucząc jak żyć dojrzale i świadomie, pomaga z całą odpowiedzialnością przezwyciężać porażki oraz trudne doświadczenia. Napisana językiem przystępnym i zrozumiałym, skierowana jest do wszystkich tych, którym zależy na zaakceptowaniu siebie samych. A o to z pewnością chodzi każdemu z nas.

Kup książkę Być naprawdę sobą. Jak żyć dojrzale i świadomie

Zobacz opinie o książce Być naprawdę sobą. Jak żyć dojrzale i świadomie
Potrzeba czułości
Valerio Albisetti0
Okładka ksiązki - Potrzeba czułości

W każdym z nas jest dziecko, które pragnie pieszczot i czułości. Jak zaspokoić tę jego potrzebę nie zaniedbując obowiązków, którym musimy sprostać jako...

Dobrodziejstwo samotności
Valerio Albisetti 0
Okładka ksiązki - Dobrodziejstwo samotności

"Samotność jest darem najcenniejszym - ofiarowuje nam siebie samych. Ta książka pomoże ci przebrnąć przez samotność, pozwoli dobrnąć do siebie. Polubić...