Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Bydło

Greg M. Sarwa

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2006-06-07
Kategoria: Horror
ISBN: 83-60504-08-3
Liczba stron: 182
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: igoreq

Zawsze, kiedy mam w ręce taką książkę jak Bydło, nachodzi mnie myśl – na początku był Orwell. Tak naprawdę to czort tam wie, czy wszystko zaczęło się właśnie od niego, ale w przypadku wizji kontrolowanej przyszłości – ma niezaprzeczalną palmę pierwszeństwa. Greg M. Sarwa połączył orwellowskie wizje kontroli nad światem z ludzką skłonnością do oddawania się pod opiekę rządów, panującą obecnie na świecie. Teraz, kiedy nad światem nieustannie wisi widmo terrorystycznych zamachów, jesteśmy skłonni pozwolić na utratę naszej prywatności do naprawdę sporego stopnia. Bydło pokaże wam, do jakiego.Przy niecałych 120 stronach powieści odpuszczę sobie streszczanie zaczątku fabuły, bo odbiorę wam przyjemność z poznawania jakichś dwudziestu pięciu procent książki. Przy jej cenie byłoby to jawnym szachrajstwem z mojej strony. Powiem tylko, że mamy przed sobą wizję świata, w którym ONI będą infiltrować NAS. Naprzeciwko ogromnej władzy systemu występuje niczego nieświadomy bohater, próbujący ustalić dlaczego tajemniczy ludzie nachodzą jego, Bogu ducha winnego obywatela. Nie chciałbym, by zabrzmialo to ironicznie, ale pomysł w tym wypadku ogromną oryginalnością nie grzeszy. Pytanie – co leży głębiej, bo chyba właśnie o to w Bydle chodzi. Od początku witają nas akcenty rodzimego, polskiego pochodzenia. A to bohaterka przybywa z naszego kraju do Stanów, a to akcja przenosi nas do polskiej dzielnicy za granicą – przez moment wręcz podejrzewałem autora o ukrywanie się pod pseudonimem. Na pierwszej stronie widnieje co prawda nazwisko tłumacza, ale... Po przeczytaniu książki zerknąłem jednak na stronę pana Sarwy w sieci i wszystko stało się jasne: jest to pisarz polskiego pochodzenia, mieszkający obecnie w kraju Wuja Sama. Zrozumiałym jest fakt, ze spodziewać się można bardzo rzeczywistych opisów oddających nadzieję lepszego jutra, gdy jedna z bohaterek opuszcza lotnisko. Nie chciałbym tu wchodzić w zbytnie interpretacje i idealizm, ale wraz z historią głoszącą obalenie globalnego systemu kontroli, dostaliśmy tutaj porcję bardzo aktualnego tematu, jakim są masowe emigracje. Zdecydowanie jestem w stanie dostrzec w dziele Sarwy masę ciekawych aspektów. Postacie nie są płaskie, wręcz przeciwnie, autor wykreował dość charakterystyczne typy. Alternatywna historia wprowadzająca zagrożenie też została stworzona bardzo zgrabnie. Jednak nie udało się autorowi przekonać mnie w stu procentach. Zabrakło mi tego, bym bał się, że to wszystko może spotkać mnie, brakowało zimnego potu na plecach na myśl o jutrze. Za to zdecydowanie podobało mi się zakończenie – tutaj rzeczywiście poczułem się niespokojnie.

 


A tak do rzeczy – jak się to wszystko czyta? Ano całkiem przyjemnie, tyle, że przeraźliwie szybko. Książka niewielkiego formatu, ma niewiele ponad 100 stron, do tego rozdziały bardzo szybko się kończą. Co prawda akcja nabiera tempa dzięki szybkiej zmianie scen, ale objętość jest sztucznie wydłużona co najmniej o jedną czwartą. Już przy Ogniach na skałach Rafała A. Ziemkiewicza wydawało mi się, że trzymam w ręce nie tyle powieść, co mocno rozbudowane opowiadanie, a co dopiero teraz. Nie był to zarzut, Ognie to znakomita książka, Bydło – niezła, trzeba się jednak liczyć z tym, że to zabawa na maksymalnie jedno posiedzenie, niespełna wieczór (i zostanie jeszcze czas żeby film obejrzeć).

 


Ocena? Szczerze powiem, nie wiem. Miejscami znalazłem kilka językowych nieścisłości – konkretnie dziwny szyk zdania. Czas spędzony z książką to jednak był moment dobrej i przyjemnej zabawy, zwłaszcza, że lubię tego typu klimaty. Postanawiam więc dać 70% jako pozycji niezłej, z zaznaczeniem jednak, że zbyt krótkiej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martaper91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Prosta fabuła. Język również. Warto jednak tę historię przeczytać i potraktować jako ostrzeżenie.
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów