Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Byle dalej

Marta Owczarek, Bartłomiej Skowroński

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-05-06
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788377995990
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

W 80 dni dookoła świata


Wsiąść do pociągu bylejakiego, Nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet (…) – śpiewa Maryla Rodowicz, a słuchając tej muzyki nie sposób nie oddawać się marzeniom i nie snuć wielkich planów. A gdyby tak rzeczywiście - zamiast marzyć o podróżach, o miejscach do których zabrać nas może „pociąg byle jaki” - po prostu kupić bilet i zatrzasnąć drzwi wagonu? Gdyby zamiast marzeń kolekcjonować wspomnienia i przygody? Większość czytelników obruszy się zapewne, wysuwając liczne argumenty przeciwko takiemu postępowaniu. Wszak czekają na nas kolejne obowiązki, kolejne tysiące do zarobienia, musimy rozwiązać tysiące problemów i zadbać o tysiące ludzi… Szkoda tylko, że tą troską nie otoczymy również samych siebie.


Zanim damy sobie wmówić, że dalekie podróże nie są dla ludzi pracujących, że są dowodem niefrasobliwości i braku odpowiedzialności, nim wszyscy dookoła zaczną wyliczać potencjalne niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na podróżników i sumować koszty wyprawy, powiedzmy głośno: "STOP" i sięgnijmy po książkę, która stanowi najlepszy dowód na to, że wszystko jest możliwe, jeśli się czegoś bardzo pragnie. Po książkę Byle dalej. W 888 dni dookoła świata wspaniałej pary: Marty Owczarek i Bartka Skowrońskiego. Opublikowana nakładem wydawnictwa Świat Książki relacja z wyprawy jest fascynującą lekturą dla wszystkich osób zafascynowanych dalekimi podróżami i innymi kulturami - szczególnie, jeśli dotąd odbywali je tylko w wyobraźni.


Przypadek Marty i Bartka pokazuje, że wcale nie trzeba mieć pełnego konta czy bogatego sponsora, żeby spełnić marzenia, wyruszając w podróż życia. Wystarczy tylko określić dokładną datę wyjazdu, a następnie rozpocząć wzmożone przygotowania. U autorów książki trwały one dwa lata – dwa lata oszczędzania, gromadzenia odpowiedniego sprzętu czy planowania każdego niemal kroku podczas podróży. Tak, tak - kroku, bowiem para wcale nie przygotowywała wyprawy z biurem podróży, nie miała zamiaru korzystać (przynajmniej tam, gdzie była taka możliwość) z tradycyjnych środków transportu, o spaniu w kilkugwiazdkowych hotelach nawet nie wspominając. Rzeczywistość w wykonaniu Marty i Bartka to własne nogi oraz plecy, które zmuszone są dźwigać wiele kilogramów bagażu, na czele z namiotami, śpiworami czy wyżywieniem.


Trasę ich podróży wyznaczało zaćmienie, zaś śledząc na mapie jego trasę, wybór padł na północno-zachodni kraniec Mongolii, góry Ałtaju. Choć para rusza na podbój krainy Czyngis-chana wraz z przyjaciółmi, to jednak większość trasy swojej wyprawy autorzy książki pokonali tylko we dwójkę, wspierając się „w zdrowiu i chorobie”. I to dosłownie, bowiem nie brak podczas wędrówki różnych dolegliwości (w tym żołądkowych, z którymi już chyba zawsze kojarzyć się będzie indyjska wyspa Havelock) czy poważnych kontuzji, jak złamana w kostce noga.


Jednak żadna przeszkoda - czy to brak wizy, kradzież czy choroba - nie były w stanie powstrzymać głodu poznawania i fascynacji tym, co nieznane, nieodkryte przed Martą i Bartkiem. Wspólnie z nimi przemierzamy zatem Mongolię, czekamy z radością na kolejnych uczestników wyprawy nad jeziorem HagNuur, podziwiamy jurty zasilane bateriami słonecznymi oraz raczymy się sutej czajem, czyli herbatą z mlekiem, solą i zjełczałym masłem. Odwiedzamy również Państwo Środka, Chiny, gdzie rozrywki dostarczają nam dwa oryginalne środki transportu – rowery elektryczne, wdzięcznie nazwane „Ping” i „Pong”. Dalsza trasa wiedzie przez Nepal, Indie (o których autorzy piszą: Indii opisać się nie da i potwierdzi to każdy, kto kiedykolwiek postawił stopę w tym kraju. Indie trzeba powąchać, trzeba ich dotknąć, posmakować, wsłuchać się w nie, zapatrzeć w barwne korowody ludzi), Tajlandię i Kambodżę (gdzie nasi bohaterowie padają ofiarami złodziei), a także Wietnam i Laos (gdzie posmakujemy wraz z nimi wyśmienitej kuchni).

 

Z Martą i Bartkiem odwiedzamy również Malezję i Indonezję, a także Australię, o odwiedzeniu której marzyli jeszcze w Polsce (planując zakup używanego terenowego samochodu, kanistra wody i benzyny i wyprawę „na skróty” przez pustynie i bezkresny outback, czyli odludną część kontynentu).


Na 888 dni wyprawy złożyła się również Nowa Zelandia (na nowych rowerach), Argentyna (gdzie czekała prawdziwa niespodzianka w postaci… egzaminu na prawo jazdy), Chile i bajeczne Puerto Montt czy flamingi na pustyni Atakama, Boliwia z targami we wszystkich kolorach tęczy, a także Peru i Ekwador – „środek świata”. Końcowym przystankiem jest Kolumbia, wyznaczająca datę powrotu do domu - dwa lata i pięć miesięcy od chwili, kiedy Bartek i Marta zamknęli drzwi swojego mieszkania w Polsce. Dwa lata i pięć miesięcy pełnych przygód, wrażeń, niebezpieczeństw i przekraczania granic – przede wszystkim tych tkwiących w nich samych. Dwa lata i pięć miesięcy zamkniętych na kartach książki, dzięki której każdy z nas mógł stać się uczestnikiem tej niesamowitej podróży.


Tym samym pozycja Byle dalej. W 888 dni dookoła świata, wypełniona zapierającymi dech w piersiach zdjęciami, a także słowami pełnymi emocji, zachwytu i wiary w powodzenie wyprawy, przestaje być tylko książką, a staje się biletem w nieznane. Biletem w podróż marzeń. Dowodem na to, że jedyny powód tkwienia w wysłużonym fotelu przed telewizorem, to nasze lenistwo. Prawdziwego podróżnika NIC (!) nie jest w stanie powstrzymać przed podróżą. Marta Owczarek i Bartek Skowroński wiedzą o tym doskonale.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
nutka Linia koment
Przeczytane:2014-10-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Franca Linia koment
Przeczytane:2014-04-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura podróżnicza,Mam,
ChatkaPuchatka Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jenny777 Linia koment
Przeczytane:2013-02-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,literacki podbój świata,literatura polska,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Byle dalej Prawda
Neil Strauss
Okładka - Byle dalej Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Byle dalej Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Byle dalej Dotyk
Claire North
Okładka - Byle dalej Dollbaby
Laura Lane McNeal
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów