Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

C++ bez obaw

Brian Overland

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2006
Kategoria: Informatyczne
ISBN: 83-246-0410-3
Liczba stron: 520
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Wojciech Polak

Brian Overland jest autorem książki „C++ bez obaw” opublikowanej przez wydawnictwo Helion. Już na samym początku przygody z jego książką z okładki wita nas owłosiony stworek, który się do nas uśmiecha, zdając się wygłaszać hasło: „Rozpocznij przygodę z programowaniem”. Do książki jest również dodana płytka CD z przykładami, co bardzo ułatwi naukę języka. C++ jest językiem programowania używanym do tworzenia wielu rodzaju aplikacji - od tych bardzo prostych, pomagających w administracji stronami internetowymi, aż do skomplikowanych aplikacji użytkowych, poprzez gry i elementy systemów operacyjnych. Zakres możliwości jest tak wielki, że na początek przygody z C++ należy się zastanowić, czym dokładnie chcemy się zajmować i co osiągnąć poprzez programowanie. Oraz – przede wszystkim – musimy uświadomić sobie, że programowanie nie jest jakąś magiczną sztuką tylko dla wybranych. Zdarzyło mi się czytać już kilka pozycji z zakresu podstaw C++.

 

Niektóre od razu mnie odrzucały przez hermetyczny język, zrozumiały tylko dla czarodziejów wysokiego poziomu. Następny typ to ksiązki, które są jak manual - które po kolei opisują zastosowanie poleceń printf, if, while, bezpłciowo podchodząc do odbiorcy, który może się znudzić już w ciągu pierwszych 2 rozdziałów. W pozycji Briana Overlanda znajdujemy język, który pomaga uczyć, a nie tylko na siłę, bardzo opornie wtłaczać informacje, który łatwo dotrze do ludzi pragnących zająć się C++. Przede wszystkim, autorzy chyba jako jedyni zrezygnowali z rozpoczynania książki od rozdziału „hallo word” albo „to twój pierwszy program”. Tego typu rozdziały były kompletnie bezużyteczne – bo też i napisane wg instrukcji zawartych w nich programy nie miały właściwie żadnego praktycznego zastosowania. Drugą wielką zaletą książki jest naprawdę poprawnie pisany kod, który łatwo i bez problemu kompiluje się zarówno pod GNU, jak i w środowisku Windows, co w innych pozycjach mogło nieść z sobą pewne problemy. Wydawca nie publikuje również obrazków ze zrzutami ekranu z widokiem kompilatorów dla systemu Windows, w książce zawarty jest wyłącznie czysty, czytelny kod, który łatwo przepisać.

 

Niewyraźne zrzuty ekranu z kompilatorów nie tylko przysparzają problemu z odczytaniem kodu, ale też często nasuwają początkującemu użytkownikowi myśli: „czy ja używam dobrego oprogramowania?”. Następną zaletą solidnie uporządkowane tabelki i przejrzyste wykresy, tłumaczące odpowiednie działanie funkcji. Język, którym posługuje się autor, jest przystępny, czasem zabawy, co bardzo pomaga w uczeniu się z tej pozycji. Autor zaczyna od podstaw – czyli od opisania struktury programu pisanego w C++, ukazuje sposób wyświetlania danych na ekranie i opisuje typy danych. Na dalszym etapie przechodzimy do pętli i instrukcji warunkowych, korzystania ze wskaźników i wykonywania operacji na plikach. Książkę kończy część poświęcona programowaniu obiektowemu, które jest bardzo ważne dla osób, pragnących poświecić dużo więcej czasu i chęci na pracę z C++.

 

Pozycję tą bardzo miło mi polecić osobom, które dopiero zaczynają zabawę z C++, tym, którzy chcą zostać programistami a nie wiedzą, od czego zacząć, a przede wszystkim uczniom i studentom, którzy często spotykają się z tym językiem w szkołach i na uczelniach, a potrzebują pomocy w przyswajaniu takiej wiedzy. Nie jest to tradycyjny podręcznik, który sucho i sztywno tłumaczy zasady pisania programów, ale taki, który na praktycznych przykładach prostym językiem ukazuje działanie poszczególnych funkcji C++. Na koniec informacja dla osób, które mogą się obawiać, skąd mają wziąć ten „kompilator” czy to „C++” - bez obaw, potrzebne oprogramowanie jest zawarte na CD dostarczonej do książki - w kilku wersjach i z prostym programem do instalacji.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów