Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Cała prawda o mężczyznach

Ian K. Smith

Ocena ( 3 osoby )
2.7
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-01-23
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7778-296-5
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Facet. Demaskacja.

 

Nie wymagamy wiele od mężczyzn. Chcemy przecież tylko tyle, by byli: przystojni, czuli, romantyczni, delikatni, ale nie zniewieściali, stanowczy, ale nie despotyczni. Oczywiście najlepiej, jeśli ich konto w banku nie świeci pustkami (ideałem jest kilka, a nawet kilkanaście zer), mają dobrą pracę (najlepiej powyżej stanowiska zwykłego kierownika) bądź własną firmę i samochód. Przysłowiowa „skóra, fura i komóra” to już stanowczo zbyt mało, by zaimponować kobiecie. Oczywiście, mężczyzna musi pamiętać o urodzinach naszej mamy, babci, cioci, a nawet stryjecznej siostry szwagra, musi zabierać nas na romantyczne kolacje i nie pytać ciągle, dlaczego nic na tych kolacjach poza sałatą nie jemy (tylko ignorant nie pamięta o naszej diecie) oraz przynosić nam kwiaty i prezenty, również bez okazji. No i musi nas bezgranicznie kochać do grobowej deski, wyznając miłość najlepiej po pierwszej randce, adorując i wielbiąc niczym boginie stąpające po ziemi. I tylko tyle. Czy to rzeczywiście tak dużo?

 

Niestety, los szykuje dla nas dwie prawdopodobne wersje zdarzeń – albo zdamy sobie sprawę z tego, że do Wenus nam daleko, zaś wymagania wobec mężczyzny są nieco irracjonalne (i w konsekwencji „zadowolimy się”, a nawet pokochamy przeciętnego, fajnego faceta, tworząc z nim udany związek), albo też zasilimy szeregi tych, które wiecznie poszukują ideału i pomimo upływu lat uparcie tkwić będziemy przy naszej idiotycznej liście. Oczywistym jest, że druga sytuacja prowadzić będzie nie tylko do staropanieństwa, ale i do zgorzknienia – bo przecież wszyscy mężczyźni są tacy sami (czytaj: beznadziejni). Co więcej: każdy spotkany mężczyzna będzie potwierdzał naszą teorię, że rzeczywiście przybył z planety Mars.

 

Jaka jest zatem prawda o mężczyznach? Czy faktycznie prawdziwych mężczyzn już nie ma? Dlaczego ich sposób postrzegania jest tak odmienny od naszego i czy jeśli nie mówią o nas „moja dziewczyna”, rzeczywiście nie myślą o nas poważnie i mamy święte prawo się oburzyć, strzelając tak zwanego „focha”? Męską osobowość postanowił rozkodować dla nas Ian K.Smith, lekarz, autor bestsellerowych poradników i… mężczyzna. Nie wiem, czy za sprawą książki Cała prawda o mężczyznach. Poznaj sekrety męskiej osobowości, opublikowanej przez wydawnictwo G+J, pokochają go kobiety, ale mężczyźni z pewnością nie wybaczą mu zdrady.

 

Kolejne rozdziały dają bowiem klucz do serca i umysłu przedstawicieli płci brzydszej, a dziesięć zasad, których warto nauczyć się na pamięć, sprawi, że ostatnio modny status „singielka” zamienić się ma w wielu przypadkach na „zajęta”. Zasada pierwsza uczyni z nas prawdziwych rybaków, nauczymy się bowiem – zgodnie z obietnicą autora – „misternej sztuki łapania nas na haczyk”. Nas - to znaczy ich, a zatem wędki w dłoń, drogie panie, i zarzucaaaaamy! Pamiętać musimy jedynie o kilku sprawach – z natury nikt nie lubi być więzionym, a mężczyźni nie są tu wyjątkiem. Łapanie w sidła, szczególnie na początku znajomości, osaczanie i wszelki możliwe formy nękania i kontrolowania są zatem zakazane. Jako rybacy (rybaczki?) musimy również zrezygnować z ochronnych gumofilców, bowiem „wygląd się liczy – koniec i kropka”. I to by było tyle w kwestii działania psychologów i socjologów, którzy uparcie próbują wmówić tym mniej doskonałym osobniczkom, że mężczyźni na piękno zwracają rzeczywiście uwagę, ale na piękno… duszy.

 

Zasada druga przyprawi nas o szaleństwo (nie mylić z obłąkaniem), ponoć bowiem mężczyźni lubią eksperymentatorki (może ma to coś wspólnego z tym, że lubią także seks i myślą o nim średnio co pięćdziesiąt dwie sekundy?). Zasada trzecia to przytyk do preferowanej przez nas formy komunikacji (określanej także jako „słowotokus  niepohamowanus”). Mów to, co myślisz, albo nie mów nic – apeluje autor, zwracając uwagę na rolę rozmowy i uświadamiając kobietom, że nie mogą one liczyć na osiągniecie przez męską część populacji umiejętności czytania pomiędzy wierszami.

 

Kolejne zasady dotyczą kwestii płatności za mniejsze lub większe wspólne wydatki (Zapłać czasem za coś), wykazywania ochoty na seks o poranku (mężczyźni, pomijając fakt, że lubią się kochać popołudniami i wieczorami, uwielbiają wprost seks poranny), dbania o siebie, prowokowania, dramatyzowania (rzeczywiście, podczas lektury byłam bliska histerii), stereotypów (bo mężczyźnie ponoć wcale nie zależy tylko na seksie) oraz ustąpienia pola mężczyźnie w kwestii… bycia mężczyzną. Autor uzupełnia kolejne teksty o liczne przykłady, na końcu każdego rozdziału umieszczając podsumowanie, które umożliwi szybkie „powtórzenie” materiału przed randką.

 

Przyznam, że jeszcze nigdy nie byłam podczas lektury tak zdezorientowana. Z jednej strony jeszcze żaden poradnik nie rozbawił mnie tak, jak Cała prawda o mężczyznach, z drugiej strony Ian K.Smith głosem naczelnego samca RP zapewne zapytałby: Co ty wiesz o facetach? Otóż po przeczytaniu poradnika o męskiej osobowości doszłam do wniosku, że faktycznie nie wiem nic, a – biorąc pod uwagę popełnione błędy – powinnam dawno wstąpić do klasztoru, by obce były mi dylematy, czy kobiecie wypada sięgnąć po prezerwatywę, czy też nie (odpowiadam za autorem – nie wypada, bowiem to świadczy o naszej rozwiązłości - chyba, że wcześniej porozmawiamy z partnerem o tym, iż tak wstydliwą i obciążającą naszą cnotę rzecz posiadamy). Powstrzymam się zatem od dalszych komentarzy dotyczących owej lektury, prosząc jednocześnie o kontakt te czytelniczki, którym uda się, postępując według wyżej wymienionych zasad usidlić (a, fe - znów to słowo) mężczyznę. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-23, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Mówi się, że mężczyźni to skomplikowane istoty. Kobiety powtarzają, że faceci zachowują się chwiejnie i niejednokrotnie, a ich postępowanie wprawia je często w konsternacje.  To prawda, że większość mężczyzn jest oszczędna w werbalnym okazywaniu uczuć , że bywają zamknięci w sobie oraz , że nie potrafią nas kobiet słuchać, a tym bardziej zrozumieć , o co nam chodzi.

To prawda, że mężczyźni są "inni" niż kobiety, ale wynika to z ich budowy mózgu.


Kobiety często mają błędne przeświadczenie , że udany związek oznacza pełne dopasowanie i dopełnienie się , jak w przysłowiowych dwóch połówkach pomarańczy.

Poznanie i rozszyfrowanie męskich zachowań jest dla kobiet ważne. W tym celu wydaje się wiele poradników oscylujących w tej tematyce.


Nie inaczej jest z pozycją, noszącą tytuł mówiący sam za siebie " Cała prawda o mężczyznach", autorstwa Iana K. Smitha.

Ian K.Smith jest autorem bestsellerowych poradników, lekarzem , specjalistą z wieloletnim doświadczeniem w zakresie żywienia człowieka i dietetyki oraz treningów, twórcą popularnych inicjatyw zdrowotnych i programów telewizyjnych.


Ian K. Smith jako mężczyzna rozumie ten "gatunek " człowieka najlepiej i opisuje zachowania o dziwo nie facetów, a kobiet, które chcą tych mężczyzn zdobyć, rozkochać , zatrzymać na długo, a być może i na zawsze.

Mogłabym napisać, że jest to poradnik, który wnosi wiele nowego do procesu poznawczego męskiej duszy. Jednak nie mogę. Autor porusza tematy, znane mi z życiowych doświadczeń , jak i obserwacji.

Choć czyta się szybko, dzięki prostocie przekazu, nie owijaniu w bawełnę, niekomplikowaniu i wyolbrzymianiu ludzkich zachowań, to odnosiłam wrażenie, że autor myśli, że kobiety nie wiedzą , o co w związkach chodzi. Może niektóre nie wiedzą, ale wiem, że każda kobieta przynajmniej "kuma" o takich sprawach jak : 

-mów, to co myślisz, 

-facet lubi czuć się doceniony i dawać poczucie bezpieczeństwa

- facet bywa próżny i lubi, jak rozczulamy się nad jego zaletami,

-mężczyźni docenią, że czasami kobieta jest niezależna finansowo itp.


Na okładce widnieje duży napis "Poznaj sekrety męskiej osobowości" , dla mnie odnosi się on do kobiet, które dopiero wchodzą w męski świat. Dla mnie "baby" przed trzydziestką, mężatki ta książka jest za słaba , bym się nią zachwycała.
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-16, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Szczerze?

Książka nie warta żadnych pieniędzy. Masło maślane- te same istotne kwestie powtarzane kilka razy w poszczególnych rozdziałach. Poza tym moim zdaniem książka nie wnosi nic nowego do kwestii relacji damsko- męskich, powiela od lat nam znane informacje.

Ot, taka sobie lekka lekturka, przy której nie trzeba ani intensywnie myśleć, skupiać się i która szybko ulatuje z pamięci. Ogólnie rzecz ujmując- nie polecam...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-04-14, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów