Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał

Andrea Tornielli

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2013-08-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7767-913-5
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Pełniący funkcję arcybiskupa Mediolanu Carlo Maria Martini uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie oraz nagrodą Księcia Asturii w dziedzinie nauk społecznych. Mianowano go również członkiem honorowym Papieskiej Akademii Nauk. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając mu tytuł prezbitera S. Cecilia. Kolejne informacje (wielokrotny udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów, IV Konferencji Generalnej Episkopatów Latynoamerykańskich, pełniona funkcja przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy, reprezentowanie papieża Jana Pawła II podczas obchodów 100-lecia ewangelizacji Zambii oraz 900-lecia śmierci świętego Brunona) ustawiają Martiniego w ścisłej czołówce wielkich ludzi Kościoła. O tym, jaki był naprawdę i czego można było się po nim spodziewać, pisze Andrea Tornielli, nie bez powodu uważany za jednego z najlepiej poinformowanych włoskich watykanistów.


Książka Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał to portret arcybiskupa Mediolanu, mieszczący całość jego życia i kapłańskiej działalności. W swoje spostrzeżenia i refleksje Tornielli wplótł fragmenty wystosowanych przez Martiniego do wiernych listów pasterskich, odpowiedzi udzielanych podczas konferencji prasowych, osobistych zapisków, wspomnień członków rodziny oraz tych, którzy osobiście znali kardynała na różnych etapach jego życiowego posłannictwa. Czytelnik przygląda się szczęśliwym chwilom dzieciństwa i powoli kształtującego się powołania; podziwia pokorę, posłuszeństwo i wytrwałość w dążeniu do celu; towarzyszy przyszłemu pasterzowi archidiecezji mediolańskiej podczas studiów seminaryjnych; podziwia jego zamiłowanie do Pisma Świętego, co w późniejszym okresie zaowocowało uzyskaniem tytułu doktora egzegezy Pisma Świętego po studiach w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie; dziwi się wyborowi młodego profesora Martiniego (wówczas jeszcze bez święceń biskupich) na stanowisko arcybiskupa Mediolanu; wczytuje się w treść pięciu pierwszych listów pasterskich, adresowanych do kapłanów i wiernych (wymiar kontemplacyjnego życia, zasadnicza istota słowa Bożego, centralny charakter Eucharystii, misja oraz miłość bliźniego), stanowiącą zasadnicze przesłanie Martiniego do całego Kościoła.


W kolejnych rozdziałach Tornielli skupia się już na samej posłudze arcybiskupa w mediolańskiej archidiecezji, podkreślając niebezpieczeństwo typowych na ówczesne czasy zagrywek politycznych oraz działań skorumpowanej władzy. Ukazuje jawny sprzeciw Martiniego wobec aborcji, demagogii oraz konsumpcjonizmu. Przedstawia ciekawe stanowisko niepokornego kardynała w sprawie antykoncepcji, celibatu księży, kapłaństwa kobiet, prymatu Piotra, ekumenizmu, sakramentu pokuty, eutanazji, miłosierdzia, piekła i raju, a także szkół niepublicznych, przywilejów, bioetyki, rodziny, par homoseksualnych, pokoju i wojny. Nie brakuje również ciekawostek związanych z życiem prywatnym oraz sytuacją Martiniego po śmierci Jana Pawła II.


Publikacja Wydawnictwa WAM napisana jest językiem ciekawym i przystępnym. Opatrzone licznymi przypisami informacje dotyczące życia i posługi pasterskiej Martiniego, sprawnie zostały powiązane z wydarzeniami historycznymi. Ten, który był człowiekiem zrównoważonym, gotowym słuchać innych i wydać sąd na podstawie tego, co słyszał od obu zainteresowanych stron, otwartym na wymagania i potrzeby współczesności, ale równocześnie gotowym oceniać je w świetle nauki Kościoła, otwiera serca i umysły ludzi wierzących. Warto wczytać się w Niepokornego kardynała, by znaleźć odpowiedź na pytanie o stan współczesnego Kościoła.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MaKo plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Przeczytane,
Z zamiłowania do gatunku czytam niemal wszystkie książki biograficzne jakie tylko wpadną mi w ręce. Jedną z takich publikacji jest ,,Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał". Autorem tomiku jest ceniony włoski pisarz i dziennikarz Andrera Tornielli, a za polskie wydanie książki odpowiedzialne jest wydawnictwo WAM. Tyle tytułem wstępu, a teraz przejdźmy do konkretów.
Okazuje się, że zmarły w sierpniu 2012 r. kardynał Carlo Maria Martini, był niezwykle interesującym człowiekiem. Media darzyły go sympatią, a we włoskich środkach masowego przekazu mówiono o nim zazwyczaj dobrze, co jest raczej wyjątkowe. Już od 1993 roku różne środowiska typowały jego kandydaturę na kolejnego papieża, pomimo faktu, że Jan Paweł II miał się dobrze i cieszył się względnie dobrym zdrowiem. W trakcie konklawe w 2005 roku był jednym z najpoważniejszych kandydatów na stanowisko zwierzchnika Kościoła. Okrzyknięto go ,,postępowym" kardynałem, który nie boi się trudnych tematów i dystansuje się od pontyfikatu Jana Pawła II. A jaki naprawdę był kard. Martini? Zdecydowanie skromny, wrażliwy na niedolę i biedę otaczających go ludzi. Lubił rozmawiać z mediami, ale chronił swoją prywatność. Najlepiej czuł się wśród książek. Był wielkim miłośnikiem literatury, doskonałym rekolekcjonistą i światowej sławy biblistą. Mówił biegle w ośmiu (!) językach, w tym po łacinie, znał również starożytną grekę, koptyjski, aramejski, syryjski i arabski (nawet nie wiem jak to skomentować!).
Autor przytacza nauczanie kard. Martiniego, cytuje fragmenty homilii, publicznych wystąpień i rożnych dokumentów autorstwa duchownego. A w nich przewijają się tematy miłosierdzia, celibatu, aborcji, eutanazji, antykoncepcji, opieki na biednymi, bioetyki, dialogu międzyreligijnego i wiele innych aktualnych spraw, które frapują nie tylko katolików.
W publikacji nie brakuje momentów chwytających za serce, jak choćby ten, opowiadający o tym, że dopóki Martini nie został mianowany arcybiskupem Mediolanu, to raz w tygodniu, w cywilnym ubraniu odwiedzał pewnego starszego, samotnego i chorego pana, dotrzymywał mu towarzystwa i pomagał w pracach domowych.
Książka napisana została przystępnym językiem, więc jej lektura nie powinna sprawić nikomu problemów. Dodatkowo ,,Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał" to biografia, w której autor nie próbuje polewać swojego bohatera lukrem, ale w rzetelny sposób przedstawia jego sylwetkę.
Polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
helena610 Linia koment
Przeczytane:2014-07-31, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),Na wymianki,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał Bezimienni
Mirosława Kareta
Okładka - Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Carlo Maria Martini. Niepokorny kardynał Idol i dystans
Jean-Luc Marion
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów