Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Cena krwi

Tanya Huff

Ocena ( 4 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2012-06-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-663-1
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Tala_1986

Vicky Nelson jest byłą policjantką, którą do odejścia z pracy zmusił stale pogarszający się wzrok. Aby całkiem nie rezygnować z tego co najbardziej kocha, kobieta otworzyła własne biuro detektywistyczne. Pewnego wieczory, gdy nasza bohaterka wraca do domu, słyszy dochodzący ze stacji metra przerażający krzyk. Niewiele myśląc, rusza na ratunek. Niestety, ofierze nikt już nie jest w stanie pomóc, ponieważ coś dosłownie rozerwało jej gardło. Jedyne, co może zrobić, to okryć nieszczęśnika własnym płaszczem. Vicki zdaje sobie wtedy sprawę z tego, że najprawdopodobniej wplątała się w coś naprawdę przerażającego i wykraczającego poza ramy normalności. Tym bardziej, że od tego momentu podobne zbrodnie zaczynają się powtarzać. Kobieta nie spodziewa się jednak, że jej sprzymierzeńcem w tej walce zostanie ponad pięćsetletni bękart Henryka VIII – Henry Fitzroy. Czy uda im się odkryć, kto dokonuje mordów i w jakim celu? Tego dowiedzieć się muszą czytelnicy samodzielnie.

 

Na podstawie serii Tanyi Huff nakręcony został serial o przygodach Vicki i Henry’ego, a dla jego fanów lektura powieści stanowiących podstawę scenariusza stanowi wprost obowiązek. Tym bardziej, że książka okazuje się dużo ciekawsza, a tempo wydarzeń rozgrywających się na jej kartach - o wiele bardziej żywe. Autorka zaskakuje czytelników na każdym kroku, a napięcie systematycznie wzrasta wraz z rozwojem wydarzeń. Tanya Huff serwuje bowiem swoim czytelnikom naprawdę solidną dawkę mrocznej atmosfery i wszechobecną aurę tajemniczości. Nie obyło się, niestety, bez wpadek - choćby przez zbyt mocne zarysowanie postaci, która jest za wszystko odpowiedzialna, przez co czytelnik zbyt szybko może domyślić się rozwiązania całej tajemnicy. Na szczęście, nie odbiera to radości płynącej z czytania, a jedynie zaostrza apetyt na to, aby dowiedzieć się, w jaki sposób para głównych bohaterów dojdzie do odpowiednich wniosków.

 

Co do postaci, tutaj również można mieć kilka zastrzeżeń. Zwłaszcza względem głównej bohaterki, która w wielu momentach powieści strasznie irytuje swoim zachowaniem względem Celluciego. Z jednej strony ledwo go tolerowała, z drugiej zaś - kilka chwil później szła z nim do łóżka. Ta rozbieżność jest nieco zbyt duża, by główną bohaterkę móc uznać za postać w pełni wiarygodna. Za to Henry’ego polubić można bardzo łatwo - tym łatwiej, że wampir ten dużo bardziej przypomina swoich pobratymców z kart książek Anne Rice niż tych wywodzących się z popularnych powieści dla młodzieży. Otacza go więc aura tajemnicy i grozy, która może naprawdę przerazić, gdy krwiopijca pozwoli opaść swoim maskom.

 

Cena krwi to interesująca, trzymająca w napięciu powieść, która z pewnością przypadnie do gustu starszej części czytelników. Powieść sprawia również, że czytający nabiera chęci sięgnięcia po dalszy ciąg serii - a taki jest przecież cel tomów inicjujących kolejne cykle wydawnicze. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Margarita1980 plusminus Linia koment

„Cena krwi” to pierwszy tom cyklu Victoria Nelson autorstwa Tanyi Huff, na motywach którego powstał serial „Więzy krwi” wyświetlany w amerykańskiej telewizji w latach 2006-2008 ( w polskiej nieco później).


Główna bohaterka - Victoria Nelson to prywatny detektyw i była detektyw z wydziału zabójstw policji w Toronto, zmuszona do odejścia ze służby z powodu problemów ze wzrokiem. W drodze do domu przypadkiem staje się niemalże naocznym świadkiem brutalnego morderstwa młodego mężczyzny. Victoria, mimo że nie jest już czynnym policjantem, zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Angażuję się w sprawę jeszcze bardziej, gdy zgłasza się do niej z prośbą o pomoc w odnalezieniu mordercy Coreen, dziewczyna zamordowanego w metrze chłopaka. Jedna z teorii dotyczących zabójcy nie tylko chłopaka Coreen, ale i innych zabitych wg. tego samego modus operandi wskazuje na wampira. Wampir w XXIw.? W takie rzeczy stąpająco twardo po ziemi pani detektyw nie wierzy. Vicki szybko musi zweryfikować swoje postawy, gdy spotyka na swojej drodze z Henry’ego Fitzroy'a, który tak się składa jest czterysta pięćdziesięcioletnim wampirem i nieślubnym synem Henryka VIII. Henry i Victoria muszą połączyć siły, aby odkryć kto stoi za brutalnymi zbrodniami.


Tanya Huff stworzyła kryminalny paranormal romance. W książce znajdziemy postaci znane z wierzeń ludowych i religijnych – wampiry i demony, których aktywności łączą się ze światem ludzi w sposób niemalże naturalny.  W książce mamy kryminalną akcję, dość przewidywalną, ale dobrze skonstruowaną i zachęcającą do lektury. Mamy też wątek romansu, i to nie tylko tego pisanego przez Henry’ego (bo jak mógłby zarabiać na życie wampir, jak nie pisząc romanse w stylu Harlequin?).
Romans Victoria-Henry byłby zbyt przewidywalny, więc wzorem wielu innym pisarzy romansów (także tych spod znaku paranormal), musi być ten trzeci, który wszystko komplikuje i przysparza rozterek bohaterce. Tym trzecim w tym przypadku, jest Mike Celluci, byłby partner Victorii  nie tylko w pracy, ale również w życiu osobistym. Ten dziwny trójkąt ma swój wkład zarówno w rozwój śledztwa jak i w dobrą fabułę tej opowieści. 
                Autorka zastosowała dość powszechny sposób narracji, każdy z bohaterów przedstawia swoje spojrzenie na sprawę, również osoby postronne są narratorami, dzięki czemu możliwe jest opowiedzenie wielopłaszczyznowej historii.


 "Cenę krwi" mogę polecić jako lekką lekturę na jakże upalne lato. Nie jest to na szczęście kolejna opowieść w stylu „Zmierzchu” czy innych miliona opowieści o wampirach wydanych w ostatnich latach w ilościach hurtowych.


 


 

ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,fantastyka,
Vicki Nelson jest byłą policjantką. Jako pani detektyw otrzymuje za zadanie odnalezienia mordercy jednaj z ofiar, którym rozerwano gardło. Gazety piszą, że to wina wampira, gdyż na miejscu było mało krwi. Jak się okazuje sprawa jest bardziej skomplikowana. Jakby tego było mało Vicki łączy siły z wampirem, by rozwiązać tą sprawę. To z nim, Henrym Fitzroyem, pojawia się pewna nić porozumienia...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2013-08-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Cena krwi Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Cena krwi Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Cena krwi Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Cena krwi Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Cena krwi Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów