Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Chat
Kup Teraz

Chat

Archer Mayor

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Aurum
Data wydania: 2009-07-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-61867-00-5
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Złożone oblicze amerykańskiej prowincji


W spokojnym miasteczku Brattleboro policja odkrywa topielca. Sprawa nie wygląda na całkiem oczywistą. Cóż ten człowiek robił w tej okolicy? Dlaczego nie ma przy sobie dokumentów? W jaki sposób utonął? Kim jest? Właśnie odpowiedź na to ostatnie pytanie wydaje się w tym momencie najtrudniejsza. Do akcji wkracza stanowe biuro śledcze (VBI), które reprezentuje agent Joe Gunther. Wraz z zespołem doświadczonych policjantów próbuje on rozgryźć sprawę. A nie jest to łatwe. Oprócz bowiem tego frapującego przypadku myśli Gunthera zaprząta wiele spraw osobistych. Związki z kobietami, kłopoty rodzinne. Jego brat i mama mają bardzo groźny wypadek samochodowy. Wyglądający z pozoru na nieszczęśliwy wypadek, nagle zaczyna wydawać się zaplanowanym zamachem. Jak to jednak udowodnić? Kto chciał skrzywdzić tych dwoje? Jaki to ma związek z pracą Gunthera? To wszystko można odkryć w ciekawej, nieźle napisanej powieści Archera Mayora.

Początkowo tytuł książki wydaje się nam jakąś pomyłką. Poza bowiem wyrwanymi z kontekstu fragmentami rozmów na internetowym czacie nie ma innych nawiązań do tego popularnego medium. Z czasem okazuje się, że jednak wiele rzeczy wiąże się ze sobą, a internetowe rozmowy i nawiązywanie przez Internet znajomości są kluczem do rozwiązania paru trudnych spraw. Powieść porusza między innymi problem pedofilii i seksualnych kontaktów nawiązywanych poprzez Internet. Czyni to jednak w ciekawy sposób, stopniowo wprowadzając nas w temat, odpowiednio zaskakując zwrotami akcji.

Mayor kreśli interesujący obraz małomiasteczkowej Ameryki. Powiązań między ludźmi, formalnych i nieformalnych, roli liderów pojawiających się w takiej społeczności. To ludzie i skomplikowane uczucia odgrywają w powieści znaczną rolę. Myślę, że takie pisarstwo szczególnie odpowiada kobietom, których naturalna siła ukryta jest w rozumieniu i przeżywaniu bogatych stanach emocjonalnych. Autor poświęca opisowi i analizie uczuć i myśli bohaterów wiele czasu. Pozwala to nam nie tylko pozostawać biernymi obserwatorami wydarzeń, ale poczuć towarzyszące im emocje.

Mamy zatem ciekawe wątki kryminalne, stopniowane napięcie i zaskakujące rozwiązanie. Mamy szerokie tło wydarzeń, opis pracy i życia osobistego, układów i skomplikowanych powiązań między ludźmi. Mamy sporo pełnych życia dialogów i złożone, nie zawsze jednoznaczne postaci. Akcja jest umiarkowanie dynamiczna, obfitująca za to w szczegółowe opisy pracy policji. Małomiasteczkowe układy są tu pokazane w zróżnicowanym świetle. Poznajemy zarówno ich dobre, jak i złe strony. To duży plus dla autora, że nie bawi się w jednoznaczne, niezbyt prawdziwe ocenianie sposobu życia ludzi i nie karmi nas naciąganymi, krzywdzącymi ocenami. Sporo z kolei jest tu trafnych ocen negatywnych zjawisk związanych z tak dziś modnym Internetem, który zdominował życie współczesnego świata.

Zdumiewa mnie, że każdemu użytkownikowi komputera wydaje się, że jest w sieci zupełnie sam. Czyste wariactwo. Tłumaczę im, że to tak, jakby w zatłoczonej sali zdejmowali z siebie ubranie, przekonani, że nikogo wokół nie ma bo zamknęli oczy (...)

Proza Mayora jest ciekawa, odpowiednio złożona, pozbawiona naiwnych ocen i krzywdzących osądów. Bohaterami są ludzie „uwikłani w życie”, na różny sposób - nie zawsze szczęśliwy - próbujący je sobie układać. Jednak autor stara się nie przesadzać ze sztucznym nagromadzeniem nieszczęść i radości. Widzi dobre i złe strony życia. Nie miałem w trakcie lektury poczucia męczącego pogorszenia nastroju wywołanego dopiero co przeczytanymi słowami. A to już całkiem sporo, biorąc pod uwagę dość dziś modne świadome „dołowanie” czytelników.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów