Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Chata

William P. Young

Ocena ( 34 osób )
5.0
Wydawnictwo: Nowa Proza
Data wydania: 2011-04-23
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7534-041-9
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: MichalWieniec

Po lekturze najnowszej powieści Williama P. Younga zatytułowanej „Chata” zacząłem się zastanawiać czy możliwe jest napisanie czegoś w rodzaju traktatu teologicznego z dreszczem klasycznego thrillera w tle. Przyznać się muszę, że jestem w kropce, gdyż nie do końca przekonuje mnie ta książka. Może zaliczam się do typu czytelników, o których Mac z przykrością powiedział, że nie została ona dla nas napisana.

Mac to główny bohater omawianej pozycji, a właściwie Mackenzie Allen Phillips, choć większość ludzi i tak zwraca się do niego Allen, z wyjątkiem jego żony Nan i najbliższych znajomych, którzy nazywają go właśnie Mac. Poznajemy go w mroźny marcowy poranek na małej farmie we wschodnim Oregonie, gdzie  mieszka z całą rodziną, w skład której prócz żony wchodzi czworo dzieci, w chwili gdy otrzymuje tajemniczy list podpisany krótko „Tata”. Dziwne jest to z dwóch powodów, po pierwsze dlatego, że jego relacje z ojcem alkoholikiem nie układały się dobrze, a wręcz zostały całkowicie zerwane, po drugie informacja zawarta w liście była zaproszeniem do tytułowej chatki na odludziu, miejsca gdzie kilka lat wcześniej zgubiono trop poszukiwań najmłodszej córki Maca – Missy. Co więcej wszystkie poszlaki wskazywały na to, że to tutaj została bestialsko zamordowana. A wszystko zaczęło się cztery lata wcześniej od wyprawy ojca z trójką najmłodszych dzieci nad jezioro Wallowa. To właśnie podczas tego pamiętnego pikniku zaginęła najmłodsza córka. Nie dziwi więc fakt, iż wbrew zdrowemu rozsądkowi Mac postanawia skorzystać z zaproszenia i spędza weekend w chacie, który diametralnie odmieni całe jego życie. Nieznajomym okazuje się sam Bóg, przybierający postać żydowskiego robotnika, a innym razem azjatyckiego uosobienia Ducha Świętego – Sarayu. Od tego momentu powieść przenosi się niejako w wymiar mentalny, duchowy. Pomiędzy Bogiem – Jezusem – Tatą w jednej osobie a obarczonym Wielkim Smutkiem po utracie rodzonej córeczki ojcem rozpoczyna się coś w rodzaju sesji spirytualistycznej. Nie garnący się wcześniej zbytnio do spraw wiary Mac (odwiedzając kościół nigdy nie czuł się w nim dobrze) teraz stoczy z najwyższym walkę o sens ludzkiej straty, cierpienia i miłości.

„Chata” Williama P. Younga porusza problem etyczny znany od początku istnienia ludzkości, a mianowicie, dlaczego miłosierny Bóg pozwala na cierpienie i zło w naszym świecie. Czy nie obchodzi go nasza egzystencja, tak jak na przykład nas nie interesuje moralność w świecie mrówek? A może gorzej, bawią go nasze łzy i bolączki, kiedy stajemy się więźniami własnych oczekiwań, lub poddajemy się przemożnemu wpływowi smutku i nostalgii. Zaś z drugiej strony jest opowieścią o poszukiwaniu w leśnym gąszczu własnej ścieżki do miłości i wiary w Boga. Właśnie na te pytania odnajdziemy próbę odpowiedzi, dla jednych czytelników mniej, dla innych bardziej przekonujących. Banalne? Dlaczego nie, zwłaszcza, że napisane zostało to językiem prostym, jednopłaszczyznowym –temat wiary i nic więcej. Nie wystarczy tylko dla problemu etycznego znaleźć ciekawą otoczkę, tło, scenkę rodzajową, cenniejsza zawsze pozostanie głębia przekazu, której w tym przypadku brak. I nie zapełnią jej cytaty nawet z największych twórców literatury umieszczane przed każdym rozdziałem.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,wypożyczone z biblioteki,
Książka interesowała mnie od jakiegoś czasu,dlatego byłam usatysfakcjonowana,że udało mi się ją w końcu zdobyć.
W powieści świat ziemski styka się ze światem duchowym, co było dla mnie niezwykłe, czułam jakbym odbywała duchową podróż z bohaterem.
Powieść zawiera wiele mądrych odniesień jak powinno się postępować w rodzinie, wyjaśnia dlaczego na świecie jest tyle zła,które dotyka niewinnych. Poruszające dialogi Macka ze Stwórcą. Trochę nie przekonało mnie, że Bóg objawił się jako kobieta,dziwnie się czułam czytając sformułowania "Tata zrobiła czy powiedziała. Minusem jest też nużący styl autora, chwilami musiałam się zmusić do doczytania rozdziału, co jak co,ale po takiej historii oczekiwałam, że akcja będzie bardziej wciągająca, pozycja nie należy do łatwych i aby ją zrozumieć trzeba ją czytać w pełnym skupieniu. Decyzję czy warto sięgnąć po książkę zostawiam czytającym. Niech każdy sam po lekturze stwierdzi czy "Chata" spełniła oczekiwania odnośnie wiary czy jednak nie jest tą książką na którą się liczyło.
dorota198 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2015,
Książka niezwykle zaskakująca i jest napisana w nie łatwy sposób. Daje dużo do myślenia. Godna polecenia i zastanowienia się nad własnym życiem. Na pewno przeczytam ją jeszcze raz.
Tessie89 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Jedna z najlepszych pozycji książkowych jakie miałam okazję przeczytać. Książka, która wciąga bez reszty, wzrusza do łez i zmusza do refleksji. Ukazuje relacje człowieka z Bogiem, odpowiada na wiele nurtujących każdego z nas pytań dotyczących ludzkiej egzystencji.
niby_brunetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytałam tą książkę dwukrotnie.
Ostatnim razem, zaczęłam i skończyłam w moje urodziny.
Gdzieś moja wiara uciekła i potrzebowałam tego.. by przypomnieć sobie "oddech Boga na sobie".
kaslay plusminus Linia koment
Przeczytane:2009-12-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Niesamowita historia o poszukiwaniu pogodzenia się z Bogiem i samym sobą. O Miłości zdolnej uleczyć każdy ból i Bogu, który nie jest nieobecny, ale chce działać w każdej dziedzinie życia.
godmyt plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie- 12 książek w 2014,
"Chata" ma moc łamania stereotypów, których lubimy używać w odniesieniu do Boga i religii. Sposób w jaki Autor ukazuje samego Boga jest "dość nietypowy" i zaskakujący.
Jest to opowieść o Macu- mężczyźnie, który próbuje pogodzić się z utratą córki, która zniknęła i według doniesień policji została brutalnie zamordowana, choć przez cztery lata poszukiwań nie odnaleziona jej ciała.
Mac dostaje zaproszenie na miejsce zbrodni- Chaty. Zjawia się tam choć nie wie od kogo dostał zaproszenie. Spędza tam weekend, który odmienia jego życie, gdyż tam spotyka się z Bogiem, który próbuje ukazać mu sens cierpienia, starty i przekonać go do swojej bezwarunkowej miłości.
"Chata" daje do myślenia, porusza cienkie struny naszej wiary,ufności i budzi sporo emocji. Warto przeczytać.
oliw333ia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Świetna książko opowiadająca o wierze, miłości i trosce o rodzinie.
aeljot plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jest to opowieść przede wszystkim o bólu i żalu. Cierpieniu widzianym oczami człowieka wierzącego, który nie jest w stanie pojać tego jak w świecie dobrego Boga może dziać się tak wiele niedobrych rzeczy.Powieść jest prowadzona w ciekawy sposób, łatwo przechodzimy ze świata realnego do świata odczuć, świata wiary. Ponieważ książka we wstępie przedstawiona jest jako rzeczywiste przeżycia bohatera łatwo wejśc nam w nową rzeczywistość i przyjąć jako realne i prawdziwe wszystko co się w niej dzieje.Dla mnie książka to próba przestawienia tajemnicy Trójcy Świętej, Boga, który jest jednocześnie Duchem-Stworzycielem jak i Synem-Zbawicielem. Dotyka więc trudnego tematu, a może raczej tematu ciężkiego do pojęcia ludzkim umysłem.
joakrz1983 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna ksiązka polecam
wdowa86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
"Chata" to wspaniała, podnosząca na duchu opowieść ojca zamordowanej dziewczynki. Kilka dni rozmowy z Bogiem daje dużo odpowiedzi i łez, a wreszcie spokój i wybaczenie, miłość i wiarę. Polecam tym, którym ciężko i tym, którym lżej również.
sylwiagrochala plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Perełka w mojej Biblioteczce. To historia piękna, bardzo wartościowa, smutna i mądra. Zaskakuje, stanowi pocieszenie, pozwala zrozumieć kim my jesteśmy dla Boga,a też kim On jest dla nas. Że jest ludzki, w wolnym słowa znaczeniu, że jest blisko. Nie jeste to książka religijna, nie ma nawet podłoża teologicznego. To prostu mądra książka filozoficzna, pewna historia, która pozwala otworzyć serce na świat, drugiego człowieka, pozwala otworzyć oczy na sprawy, które są dla nas nieistotne, chociaż powinno być inaczej. Wyciągnąć z niej można wiele wniosków do zastosowania we własnym życiu. Uwierzcie, nie da się opisać, zrecenzować tej książki, ja należy przeczytać:)
Katarzyna78 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,Mam,
"Problem w tym, że ludzie starają się zrozumieć kim jestem, biorąc najlepsza wersję samych siebie, podnosząc don-tej potęgi, dodając całą dobroć, jaką potrafią sobie wyobrazić, czyli często niewiele, a uzyskany wynik tych operacji nazywają Bogiem. I choć ich wysiłki mogą się wydawać szlachetne, w rzeczywistości są daremne,a rezultat całkowicie chybiony. Nie jestem lepszą wersją cienie, tylko czymś więcej, czego twój umysł nawet nie ogarnia.[]Kto chciałby wielbić Boga, którego bez trudu można zrozumieć, co?"

Książkę mogę posumować jedynie w ten sposób.
Dla tych, którzy mocno wierzą w Boga, będzie ona jak balsam dla duszy.
Dla tych, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości lektura z pewnością przyniesie wiele odpowiedzi na zadawane często pytania.
Dla tych, którzy nie wierzą będzie to po prostu kolejna historia, może nawet z pogranicza SF :)

,,(...) nie można wymusić zaufania, tak samo jak pokory. Ono albo jest, albo go nie ma. To owoc relacji, w której jesteś kochany. Ponieważ ty nie wiesz, że ja cię kocham, nie możesz mi ufać."

Nie ważne czy wierzysz czy nie - po prostu przeczytaj tę książkę, ponieważ warto popatrzeć na temat Boga z innej perspektywy.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
cudna opwoeść o życiu po życiu... jest niczym bajka... piękno wypływa z kart tej książki powodując zalanie serca czytającego potokiem wiary, nadziei i miłości... to trzeba przeczytać i warto przeczytać!!! urzekła mnie postać Boga... nic więcej nie napiszę:)
zielona plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dla mnie - prawdziwa uczta dla duszy. Czytałam ze łzami w oczach i ściśniętą krtanią. Wspaniała lektura. Polecam.
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,duchowość,powieści,
Chata to bardzo ciepła opowieść o tym jak ból, strata bliskich osób a przede wszystkim wyrzuty sumienia mogą człowieka zniszczyć. Jest to też próba uporania się z ciągle żywym w chrześcijaństwie pytaniem jak to jest że Bóg jest jeden ale w Trzech Osobach. Przedstawione w tej książce osoby odbiegają od tradycyjnego myślenia o Bogu i dobrze, On zawsze jakoś wymyka się naszym wyobrażeniom. POLECAM!
mysha plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Książka według mnie jest hmm... jest dobra. Nie wiem, czy to wystarczająco, biorąc pod uwagę że co najmniej trzy osoby z mojego otoczenia jest nią zachwyconych (i to one namówiły mnie do przeczytania). Sama nie wiem co mnie do niej zniechęca, być może są to przerysowane sceny, zbyt oderwane od rzeczywistości. Pomysł jest moim zdaniem dobry, chęć wytłumaczenia takich prostych spraw jak chociażby pokazanie że Bóg może być kobietą naprawdę pochwalam. Do sposobu jednak mogłabym mieć kilka zastrzeżeń.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-04-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Powieść filozoficzna z cyklu rozmowy z Bogiem. Mała córka Macka zostaje porwana i zamordowana. Mack nie może się z tym pogodzić, jego wiara w Boga jest zachwiana. Na pytanie dlaczego Bóg odpowiada, że taka jest miłość i dobroć. Książka wymaga w trakcie czytania wyciszenia i skupienia, inaczej lektura jej mija się z celem.
ederlezi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach:
Sięgnęłam po tę książkę skuszona wieloma pozytywnymi opiniami i komentarzami, jakie swego czasu obiły się o moje uszy i muszę przyznać, że jestem... zawiedziona.

Po bardzo dobrym, wciągającym początku akcja stała się nudna i wręcz żenująca. Musiałam się naprawdę bardzo zmuszać, żeby mówiąc kolokwialnie, domęczyć ją do końca. Wszystko było tam takie słodkie, cukierkowe, przerysowane.

Jedynym czynnikiem, który sprawił, że nie rzuciłam tej powieści w kąt, było zapewnienie we wstępie, że historia jest autentyczna. Jednak w posłowiu, autor przyznał się, że to tylko wyssana z palca bujda. Przyznam, że trochę mnie to wkurzyło i zburzyło cały sens czytania.

Wracając do treści muszę z przykrością stwierdzić, że nie znalazłam w tej powieści żadnej prawdziwie głębokiej myśli. Nie przekonuje mnie tez postawa głównego bohatera, który po krótkim weekendzie spędzonym chacie z Bogiem, jest w stanie miłosiernie wybaczyć wszystkie swoje krzywdy.

No cóż może jestem człowiekiem małej wiary, jednak zdecydowanie odradzam tę książkę, gdyż jak dla mnie była to tylko strata czasu.
agulka315 Linia koment
Przeczytane:2016-07-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane,
rozczytana Linia koment
Przeczytane:2016-04-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMJ1986 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nazaria Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane,
ginewra Linia koment
Przeczytane:2015-11-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane,
eti Linia koment
Przeczytane:2015-11-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
madz Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
Wrobelka Linia koment
Przeczytane:2015-04-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-09-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
adgam91 Linia koment
Przeczytane:2014-08-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2014-08-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
magda690 Linia koment
Przeczytane:2014-05-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2013-08-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
koral Linia koment
Przeczytane:2011-05-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
werenike Linia koment
Przeczytane:2014-01-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Myszka96 Linia koment
Przeczytane:2014-01-12, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Flavia Linia koment
Przeczytane:2013-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jula567 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów