Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Chatka Puchatka

A.A. Milne

Ocena ( 10 osób )
5.1
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2010-05-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-10-12013-7
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Na opowieściach o przygodach Kubusia Puchatka wychowało się wielu, teraz już dorosłych, ludzi. Nie wyobrażają sobie oni dzieciństwa bez obecności sympatycznego i pociesznego niedźwiadka. „Chatka Puchatka” A. A. Milnego to druga część przygód Kubusia i jego przyjaciół, równie zabawna co pierwsza książeczka oraz tak samo jak „Kubuś Puchatek” pięknie ilustrowana.
Krzysia, Kubusia Puchatka, Prosiaczka, Sowę oraz innych mieszkańców Stumilowego Lasu czytelnik poznał już w pierwszej części książki A. A. Milnego. W „Chatce Puchatka” pojawia się jednak zupełnie nowa postać. Do lasu przybywa bowiem Tygrys, osobnik niezwykle rozbrykany, który szybko zaskarbia sobie sympatię innych zwierzątek. Tygrys okazuje się niezastąpionym kompanem do figli i zabaw, ale także stworem dość uciążliwym. Nieraz mieszkańcy Stumilowego Lasu zastanawiają się, jak wyglądałoby ich życie, gdyby nie wkroczył w nie Tygrys. Jednak przygody w „Chatce Puchatka” nie obracają się jedynie wokół osoby Tygrysa. Królik okazuje się być zwierzątkiem niezwykle zajętym, a Prosiaczek pewnego dnia znowu spotyka Słonia. Puchatek ma czas by wymyślać nowe zabawy, a Kłapouchy znajduje Sowjufkę, nowy dom dla Sowy. To jednak nie wszystko. W ostatnim rozdziale „Chatki Puchatka” czytelnik żegna się z niedźwiadkiem i jego przyjaciółmi. Krzyś bowiem dorasta i wyrasta z dziecięcych bajek. Jednak wspomnienia o Kubusiu na zawsze pozostaną w pamięci chłopca i będą mu przywodzić na myśl beztroskie chwile dzieciństwa.

„Chatka Puchatka” to pełna ciepła i humoru książka kierowana zarówno do najmłodszych jak i dorosłych już czytelników. Każdy z bohaterów jest bowiem indywidualnością samą w sobie, a czytelnicy podświadomie – czy to duzi, czy ci nieco młodsi – będą się z postaciami identyfikować. Kubuś jest rezolutnym, naiwnym grubaskiem. Prosiaczek to maleńkie, zlęknione zwierzątko. Tygrys kipi energią i chęcią do zabawy. Sowa natomiast zna odpowiedzi na wszystkie pytania.

Książki A. A. Milnego, zarówno „Kubuś Puchatek” jak i „Chatka Puchatka” obfitują w przepiękne, kultowe już ilustracje autorstwa Ernesta H. Sheparda. Chyba nikt lepiej niż Shepard nie ukazałby pociesznych zwierzątek, wykonujących przyziemne obowiązki czy przyłapanych na najlepszej zabawie w samym środku lasu. Rysunki są kolorowe, proste, wykonane jakby kilkoma pociągnięciami kredki, ale w idealny sposób odzwierciedlają sielankowe i nieskomplikowane życie mieszkańców Stumilowego Lasu. Użyte przez autora ilustracji kolory są żywe, wyraziste i przy każdym na nie spojrzeniu tętnią życiem i pozytywną energią.

„Chatka Puchatka” to jednak nie tylko sympatyczna bajka dla najmłodszych. To przede wszystkim genialna opowieść o bezgranicznej przyjaźni, zaufaniu i gotowości do poświęcenia dla dobra bliskich sobie osób. Książka A.A. Milnego to doskonały przewodnik po trudnym, zabieganym i często pustym życiu współczesnego człowieka. Wnosi ona bowiem nową porcję radości, uczy doceniania małych, ale pięknych rzeczy oraz cieszenia się z cudzego szczęścia. „Chatka Puchatka” powinna być lekturą obowiązkową dla każdego, dorosłego czytelnika.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,ZAKOŃCZONE wyzwanie książka dla dzieci 2016,
Książeczka nie jest gotowym scenariuszem wykorzystanym do ekranizowanej wersji przygód Kubusia i jego przyjaciół. Postaci są tutaj niezwykle wyraziste i nie zawsze postępują zgodnie. Ale właśnie tutaj czytelnik znajdzie zasadność docenienia wykreowanego przez autora świata. Książka jest o tym, że czasem robimy coś źle, ale czasem tego nie chcemy. Czasem robimy coś dobrego i też nam nie wychodzi. Mamy swoje wady, ale przez nie powinniśmy gniewać się na siebie "na amen". Mamy przyjaciół właśnie dla tego, ze wybaczamy, że doceniamy dobro w innych- o tym jest ta książka.
Książka zdecydowanie dla dzieci w wieku 9- 12 lat. Dużo tekstu, udziwnienia słowotwórcze, miejscami "nie- polski" styl autora, spotkanie się z trudniejszą narracją ( płynne, niezrozumiałe dla młodszych przejście z realizmu do świata wyobraźni- ciekawe).
Przeczytaliśmy obowiązkowo- jako lekturę szkolną w 2- giej klasie szkoły podstawowej. Tytuł miał zachęcić, ale książka dłużyła się z powyżej wymienionych powodów.
zaczytana_owca plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,z biblioteki,
Tak jak pierwsza część, "Chatka Puchatka" jest niesamowita. Czytając cały czas uśmiechałam się z rozrzewnieniem. Śmiało mogę powiedzieć, że autor utrzymał wysoki pierwszy poziom z części pierwszej.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Antosia Linia koment
Przeczytane:2000-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
AMAF12 Linia koment
Przeczytane:2015-04-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kansia4 Linia koment
Przeczytane:2015-03-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2001-12-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Maryszka Linia koment
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:1995-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów