Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Chcę żyć

Elżbieta Safarzyńska

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Printex
Data wydania: 2011
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 8360826577
Liczba stron: 120
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sallymy
Powieść "Chcę żyć" Elżbiety Safarzyńskiej przeczytałam niedawno. Tak bardzo mnie zauroczyła, że postanowiłam podzielić się z innymi miłośnikami książki swoimi wrażeniami.

Bohaterem powieści jest Robert, chłopiec z patologicznej rodziny. Jego rodzice nadużywają alkoholu i absolutnie nie mają dla niego czasu. Robert jest dobrym chłopcem, inteligentnym, ale ponieważ brak mu oparcia w najbliższych (schorowana babcia umiera, młodszy brat również), a na rodziców nie ma co liczyć, powoli wkracza na ścieżkę złego postępowania. Mimo przeciwieństw losu, Robert stara się zachować resztki rozsądku, jednak spotyka Emila - chłopca z dobrego domu, ale z diabelską duszą. To on właśnie namawia Roberta popełniania coraz gorszych czynów. W końcu dojść musi do tragedii... Od tego momentu zadawać sobie będziemy pytanie, czy Robert próbował pozbyć się przyjaciela, czy też próbował go ratować?

Narratorem powieści jest jej bohater, co okazuje się zabiegiem wyjątkowo trafnym. Wiemy dzięki temu, co czuł i jak bardzo pragnął lepiej żyć, jak bardzo pragnął się zmienić i jaki był naprawdę. Nie patrzymy na niego z punktu widzenia innych ludzi, którzy uważali go za łajdaka, gnojka itp. Nikt nie potrafił spojrzeć na niego z właściwej perspektywy, bo wszyscy, którzy w niego wierzyli i go naprawdę kochali, odeszli... Przez patologiczną rodzinę nie miał wystarczających możliwości, aby być kimś lepszym, nie miał wsparcia w rodzinie ani (co najważniejsze) miłości.

Dlatego właśnie zmienił się z chłopca dobrego i inteligentnego w człowieka, dla którego liczą się tylko pieniądze, narkotyki, papierosy i inne używki. Oczywiście, pragnął przez to być dla kogoś ważny... I był, dla swoich kolegów, bowiem tylko to się dla niego liczyło, nic więcej...

Książka Elżbiety Safarzyńskiej naprawdę zasługuje na uwagę. Choć proza to zwięzła, ale miejscami okazuje się naprawdę porywająca. Podczas lektury czytelników ogarnąć może wzruszenie, bowiem powieść ukazuje prawdziwe życie i wskazuje na fakt, że jeśli jest źle, to trzeba mieć nadzieję na poprawę losu.

Główny bohater, zmagając się ze swoim życiem, ukazuje nam realia współczesnego świata. Autorka postanowiła, obok narracji, dołączyć do książki wiersze. To bardzo trafna decyzja, bowiem bardzo dobrze podtrzymują one atmosferę podczas lektury i trafiają prosto do serc odbiorców. Trudno znaleźć tak szczerą i prawdziwą książkę.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Ktoś, kto pisał opis książki na okładce chyba jej nie czytał... Po pierwsze nie wystepuje tutaj żaden Emil! Jest Damian i pojawia się dopiero na stronie 103 (a książka ma stron 118), a do tego czasu 15 letni Robert jest już niezłym ziólkiem, pali, pije, ćpa, handluje narkotykami, kradnie, stosuje przemoc... Nie przekonuje mnie tłumaczenie, że chłopak pochodzi z patologicznej rodziny i dlatego jest taki. Jak ktos napatrzył się na picie najbliższych to będzie alkoholu unikał, a nie stawał się alkoholikiem! Najbardziej uczuciowy fragment to ten, kiedy Robert ze strachu przed tym, że jego młodszego brata zabiorą do szpitala, siusia do sterylnego pojemniczka zamiast Michała, aby tylko wyniki były dobre i mały został z nim w domu.
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dalekiezblizenia Linia koment
Przeczytane:2013-05-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Chcę żyć Kariera uciekiniera
Martyna Jacewicz
Okładka - Chcę żyć Jeśli tylko zechcę
Elżbieta Safarzyńska
Okładka - Chcę żyć Ania, Sylwia, Dominik...
Martyna Jacewicz
Okładka - Chcę żyć Chcę żyć
Elżbieta Safarzyńska
Okładka - Chcę żyć Horyzont
Młynarczyk Elżbieta
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów