Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich - Papież Franciszek

zbiorowy

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2013-04-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7595-594-1
Liczba stron: 112
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Rychlik
Kim tak naprawdę jest człowiek stojący obecnie na czele Kościoła? Jakie są jego poglądy? Świetną okazją do poznania papieża Franciszka okazuje się propozycja Wydawnictwa M Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich - Papież Franciszek.
 
Publikacja jest zbiorem homilii, wykładów i przemówień Ojca Świętego. We wstępie znajdziemy też wywiady na temat papieża Franciszka z kard. Zenonem Grocholewskim oraz ks. Andrzejem Koprowskim SJ, jak również życiorys oraz przedstawienie sylwetki i postawy nowowybranej głowy Kościoła.
  
Dzięki tej niezbyt obszernej książeczce poznamy wiele ciekawostek, ale też konkretnych informacji na temat nowego papieża. Poznajemy jego duchową sylwetkę, ale też spekulacje i przewidywania dotyczące jego pontyfikatu. Autorzy, jak i sam papież, niczego nie ukrywają, nie próbują tuszować nawet oskarżeń wobec Franciszka. To ogromna zaleta publikacji, bo taka postawa świadczy o otwartości i szczerości. Autor publikacji na temat papieża Franciszka przedstawia zresztą nowego papieża jako czlowieka niezwykle prostolinijnego i skromnego. To, że Franciszek uznaje wyższość czynów nad słowami i głównie poprzez swoją postawę prowadzi wiernych ku Chrystusowi, nie oznacza, że nie jest człowiekiem słowa. Jego homilie i przemówienia zwykle nie są długie, za to bardzo treściwe, pełne błyskotliwych uwag. Papież często zwraca się bezpośrednio do swoich słuchaczy. Wchodzi z nimi w dialog, zadaje pytania i nie mówi "do wszystkich i do nikogo", ale do każdego człowieka, używając zwrotów "Ty" i "Wy", dzięki czemu jeszcze bardziej osobiście odbiera się jego przemówienia. Franciszek potrafi skupić uwagę słuchaczy, a dzięki temu, że jego kazania są pełne mądrości, świeżości i wiary ich kontemplacja staje się łatwiejsza. Przywykli do długich i nudnych kazań, czytać będziemy mowy papieża Franciszka z niekłamanym zainteresowaniem, a nawet z przyjemnością.
 

Papież Franciszek z pewnością zaskarbi sobie sympatię wiernych dzięki swej niecodziennej postawie. Nie jest pompatyczny, nie wywyższa się, co często zdarza się nawet w przypadku "szeregowych" duchownych. Ponad to, że był kardynałem, a teraz został papieżem, stara się być przede wszystkim człowiekiem. Dobrym, uczciwym, szczerym i pełnym miłości zwykłym człowiekiem. Postuluje potrzebę zubożenia Kościoła i zapewne dzięki temu zbliży się do wiernych - bo właśnie majątek Kościoła często jest przyczyną oddalania się od wiary wielu osób. Poza tym - jak tu nie kochać papieża, który po prostu osobiście płaci za swój pokój hotelowy, a po mieście jeździ tramwajem zamiast limuzyną? Z pewnością w czasie coraz większej komercji i pogoni za pieniędzmi właśnie taki papież jest Kościołowi najbardziej potrzebny.
  
Książkę polecić warto wszystkim, którzy chcieliby bliżej poznać papieża, jego poglądy i historię, a także tym, którzy są nieco zagubieni i zmęczeni. Choć, jak większość dzieł religijnych, zbiór homilii Franciszka nie jest najłatwiejszą i najlżejszą lekturą, czyta się go z przyjemnością.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
natasha92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,

Jan Paweł II był mi zawsze bliski sercu, dlatego ciężko przeżyłam śmierć naszego papieża Polaka. Ponadto towarzyszyło mi przeświadczenie, iż nikt nie będzie mu chociaż minimalnie dorównywał, nikt nie będzie taki jak On.


Do jego następcy, Benedykta XVI nie zapałałam sympatią. Coś mi w nim nie pasowało i nawet nie starałam się zbytnio interesować jego poczynaniami. Kiedy dowiedziałam się, że postanowił abdykować jeszcze bardziej stracił w moich oczach. Może źle Go nie oceniam, lecz wątpię bym kiedykolwiek zmieniła swoje nastawienie do Josepha Ratzingera.


W dniu wyborów jego następcy ogarnęło całym moim ciałem uczucie, iż duchowny, którego wybiorą na konklawe będzie tym, który zdobędzie moje serce. Może nie w takim stopniu jak Karol Wojtyła, ale jednak. Intuicja mnie nie zawiodła. Jorge Mario Bergoglio SI spoglądał na mnie pełnym miłości, skromności i pokory spojrzeniem, sprawiając, iż poczułam całkowity spokój ducha.


„Och, jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!”


Powyższe słowa przeszły już do historii. Każdy je słyszał, wszyscy wiążemy z nimi nadzieje. Wierzymy, iż właśnie w tym kierunku podąży nasz nowy papież. I to te słowa sprawiły, że sięgnęłam po pierwszą książkę poświęconą papieżowi Franciszkowi. Przedstawienie duchowej sylwetki papieża oraz jego życiorysu na początkowych stronach książki oraz niezwykle ciekawe wywiady dotyczące Ojca Świętego z kard. Zenonem Grocholewskim, prefektem Kongregacji ds. Edukacji katolickiej, a także z księdzem Andrzejem Koporowskim SJ – Dyrektorem programowym Radia Watykańskiego dogłębniej zapoznały z niesamowicie mądrą, pełną troski i wiary osobą Papieża Franciszka. Następnie z wielkim zapałem i ogromną przyjemnością zabrałam się za lekturę zawartych w książce homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej inaugurującej Jego pontyfikat czy innych najważniejszych przemówień, kazań oraz wypowiedzi. Szczególnie homilia dotycząca ofiar handlu ludźmi poruszyła moje serce. W ostatnim czasie ten problem stał się dla mnie bardzo ważny i staram się wnikliwiej poznać jego aspekty.


We wszystkich listach i wystąpieniach papieża Franciszka ukazuje rolę biskupa i Kościoła w kontekście problemów współczesnego świata. Zwraca uwagę korupcję, lobbing, narkotyki, mafię, niewolnictwo oraz konsumpcję jako priorytet wśród społeczeństwa. Uzmysławia potrzebę edukacji, szacunku do życia, a przede wszystkim naprawy więzów międzyludzkich. Porusza tak wiele kontrowersyjnych spraw otaczających nas każdego dnia, iż dość często popada w konflikty z władzą. Aż cisną się na usta słowa - „No cóż, prawda boli”.


Moją uwagę zwróciła także wypowiedź Ojca Świętego skierowaną do dziennikarzy. Krytykowani przez tak wielu ludzi, niejednokrotnie mieszani z błotem, zostali przyjęci przez Papieża Franciszka z dobrocią oraz dozą prawdziwej i szczerej miłości. Było to dla mnie coś naprawdę niesamowitego, wręcz niewiarygodnego.


Po zapoznaniu się z książką „Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich” jestem całkowicie pewna, iż na konklawe została wybrany właściwa osoba. Duch Święty zesłał nam prawdziwego Anioła w postaci Jorge Mario Bergoglio SI. Wierzę, że podoła misji do jakiej został powołany. Życzę mu z całego serca zdrowia, siły, wytrwałości oraz samych dobrych pomocników wokół siebie .


A was, drodzy czytelnicy, gorąco zachęcam do sięgnięcia po pierwszą książkę poświęconą papieżowi Franciszkowi.

Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów