Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Cherub. Ucieczka

Robert Muchamore

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-23-78040-3
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Powieści prezentujące przygody dzieciaków z CHERUBA wkraczają przebojem na polski rynek literacki: ukazała się już trzecia część kilkunastotomowego cyklu, „Ucieczka”.

 

Znany z poprzednich części bohater, James, jak zwykle wpada w tarapaty. Bójka z bywalcami kręgielni, choć sprowokowana przez obcych, prowadzi przyjaciół z CHERUBA przed oblicze groźnego McAfferty’ego – używanie skomplikowanych ciosów ze wschodnich sztuk walki mogło doprowadzić do zdemaskowania całej organizacji. Nic dziwnego, że „winowajcy” zostają skierowani za karę na misje rekrutacyjne. James w ostatniej chwili otrzymuje propozycję udziału w niezwykle groźnej misji. Przyjmuje wyzwanie, choć może się okazać, że pobyt na misji rekrutacyjnej byłby dużo łagodniejszą karą…

 

Laura przechodzi po raz drugi szkolenie podstawowe – okazuje się, że Large, którego ostatnio groźnie poturbowała, zemstę zostawił sobie na koniec. A będzie to zemsta przy której strach przed białym niedźwiedziem jest fraszką. Jej brat ma do wykonania bardzo niebezpieczne zadanie – musi przeniknąć do więzienia o najostrzejszym rygorze, do oddziału dla nieletnich i… ułatwić ucieczkę jednemu z przestępców – synowi handlarki bronią – by ten doprowadził FBI do swojej matki. Czujność gangsterki uniemożliwia zwykłe uwolnienie chłopaka, James musi zatem udawać prawdziwego więźnia. Kiedy znajdzie się w zbiorowej celi, będzie musiał bardzo na siebie uważać: niebezpieczni i bezwzględni przestępcy mogą go nawet zabić, podobnie jak niewtajemniczeni w operację strażnicy. Laura wyrasta na pozytywną bohaterkę – konkurencję dla Jamesa. W odróżnieniu od brata zachowuje się nienagannie, po ostatnim starciu z Large’em stara się nie podpadać kadrze CHERUBA. Wykazuje się także ogromnym rozsądkiem i znajomością relacji międzyludzkich. Przyda się na poszczególnych misjach – trzeźwość umysłu i zimna krew sprawiają, że Laura w najtrudniejszych nawet sytuacjach potrafi znaleźć wyjście. To już nie jest ta mała dziewczynka, za którą James jest odpowiedzialny; teraz coraz częściej to ona bierze brata pod opiekę.

 

Emocji w „Ucieczce” nie zabraknie – najpierw ostatnie dni szkolenia Laury, przygoda w barze, potem – wewnątrzwięzienne porachunki, perypetie związane z ucieczką, szalone pościgi, chwila odpoczynku po ucieczce i znów zagrożenie życia bohaterów. Mocno upraszczam, ale faktem jest, że nie ma w „Ucieczce” momentów zwyczajnie nudnych. Nie sposób u Muchamore’a znaleźć stronę, która by nie kipiała od sensacji i zupełnie nie młodzieżowych scen.

 

Ze swoich bohaterów uczynił autor wręcz maszyny, roboty, którym nie przeszkadza żadna przeciwność losu, reagujące idealnie w każdej kryminalnej sytuacji. Ten brak wiarygodności nie przeszkadza jednak w odbiorze książki: w dalszym ciągu cykl o CHERUBIE stanowi pasjonującą i ciągle zaskakującą lekturę, miejscami lekko drastyczną – ale taka już jest specyfika książek Muchamore’a. Co jest tu cenne? Dynamizm akcji, odwaga autora we wtrącaniu dzieci w obcy dla nich świat, przedstawianie rzeczywiście groźnych sytuacji, a jednocześnie prezentowanie prawdziwej przyjaźni, zaufania, siły płynącej ze współdziałania, odwagi i rozwagi. Nie można zarzucić Muchamore’owi braku pomysłów fabularnych, powieści o CHERUBIE czyta się z przyjemnością, a sięgnąć po nie może nie tylko młodzież, ale i dorośli.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zxcc65 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
"Ucieczka" to już trzeci tom cyklu Cherub. James tym razem ma pomóc FBI w złapaniu handlarki bronią Jane Oxford. Ma za zadanie zaprzyjaźnić się z jej synem (przebywającym w więzieniu), pomóc mu w ucieczce i przyprowadzić do matki. W misji tej bierze udział też Laura.
Mimo, że to już trzecia książka z tej serii jest tak samo wciągająca (jeżeli nawet nie bardziej) jak pozostałe dwie. Akcja szybko się rozwija i dostarcza nam wielu zabawnych sytuacji (chociażby przygoda Lauru z niedźwiedźem polarnym). Książke polecam.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2016-10-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
majka1654 Linia koment
Przeczytane:2010-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam :D,
chabrowacczyteln Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów