Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Chiara Lubich. Życie i dzieło

Armando Torno

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2013-05-13
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-603
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Być może większość czytelników zetknęła się już z osobą włoskiej działaczki katolickiej, założycielki i przywódczyni ruchu Focolari, w którym osoby świeckie różnych stanów i zawodów miały czynić Boga obecnym w społeczeństwie. Chiara Lubich – bo o niej tu mowa – złożyła prywatne śluby, poświęcając życie Chrystusowi, a następnie podczas rekolekcji wakacyjnych w Dolomitach zyskała przeczucie dotyczące kształtującego się ruchu i jej własnego życia. Jak doszło do powstania dzieła, zdolnego przetrwać przeciwności kolejnych siedemdziesięciu lat? Opowiada o tym w swojej książce Armando Torno, przybliżając czytelnikowi całość życia i działalności wytrwałej założycielki Focolari.


Publikacja Chiara Lubich. Życie i dzieło jest wyczerpującym studium przypadku. Sięgający po nią czytelnik może być pewien, że po dotarciu do ostatniej strony nie będzie musiał szukać dodatkowych informacji. Prosty język przekazu oraz precyzja w prezentowaniu faktów sprawiają, iż lektura z powodzeniem zaspokoi ciekawość, czyniąc czytelnika bogatszym o poznane treści. Mieszcząc w ośmiu rozdziałach bogactwo kryjące się w świadectwach osób z otoczenia Chiary, autor z radością przybliża czytelnikowi postać bohaterki (jej towarzysze i towarzyszki bez skrępowania opowiadają o wszystkim, co ma związek z osobą Chiary na różnych etapach jej życiowego rozwoju). Rozpoczynając od wyliczenia faktów dotyczących chronionych w obecnych czasach danych osobowych, Armando Torno chwali jej otwartość na zdobywaną wiedzę, umiejętność radzenia sobie w sytuacji kryzysu finansowego, gotowość do pełnienia bez zastrzeżeń woli Bożej, a także zaangażowanie w dobrowolnie podjęte dzieło ewangelizacji ówczesnego świata. Ze szczegółami opowiada o ekspansji Focolari na kolejne środowiska i kraje (wraz z trudami ukonstytuowania się jako rzeczywistości Kościoła) oraz wspomina o tym, co miało bezpośredni wpływ na ugruntowanie się ruchu w świecie (rola papieży, podróże Chiary do wielu zakątków świata, przede wszystkim zaś - przykład jej życia). Na końcu czytelnik odnajduje wezwanie dla siebie: uświadomienie odpowiedzialności za wyznaczoną (charakterystyczną dla chrześcijan) drogę i zobowiązanie do kontynuowania jej.


Autentyczności lekturze dodają pochodzące z Centro Santa Chiara fotografie, fragmenty sprawozdań docierających do zwierzchników Kościoła, wypowiedzi arcybiskupów, dwanaście punktów duchowości wyrażonych słowami Chiary, przesłane po jej śmierci świadectwa, a także chronologia porównawcza, przyporządkowane do poszczególnych rozdziałów źródła i bibliografia. Szczegółowe studium przypadku, jakim jest książka Chiara Lubich. Życie i dzieło, pozwoli ustosunkować się do osoby założycielki ruchu Focolari oraz odnaleźć wzór do realizacji chrześcijańskiego powołania.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-07-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Chiara Lubich. Życie i dzieło Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Chiara Lubich. Życie i dzieło Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Chiara Lubich. Życie i dzieło Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Chiara Lubich. Życie i dzieło Królowa Saby
Tosca Lee
Okładka - Chiara Lubich. Życie i dzieło Bajkomat i jego bajki plasterki na dziecięce rozterki
Joanna Winiecka-Nowak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów