Ch³opczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie

Ocena: 4.5 (2 g³osów)
opis

Ucharakteryzowane na ch³opców- krótko ostrzy¿one i ubrane po mêsku. Korzystaj±ce z przywilejów, do których dostêpu nie maj± ich rówie¶niczki. Bêd±ce dum± dla ojców i wybawieniem dla matek. Dziewczynki ¿yj±ce jak ch³opcy… Ch³opczyce z Kabulu.

„Kiedy jest potrzeba

Stojê z boku

Kiedy jest ryzyko

Stojê twarz± do niego

Kiedy jest smutek

Chwytam go

Kiedy s± prawa

Stojê z ty³u”.

Afganistan. Najgorsze miejsce do ¿ycia dla kobiet. Kraj, w którym p³eæ piêkna nie ma ¿adnych praw, natomiast jej obowi±zki zosta³y dok³adnie ustalone z góry. Choæ mo¿na je okre¶liæ krótko- wystarczy uszczê¶liwiæ w³asnego mê¿a. Najlepiej synem. A je¶li nie masz na tyle szczê¶cia? Widocznie za ma³o siê postara³a¶ i za s³abo sobie tego ¿yczy³a¶.

Czy mo¿e wiêc dziwiæ fakt, ¿e kobiety robi± wszystko, ¿eby mieæ syna?

Czy przebrany ch³opiec nie jest lepszym wyj¶ciem ni¿ kolejna córka?

Czy kultura, normy obyczajowe i pradawne wierzenia pozostawiaj± tym kobietom jakie¶ wyj¶cie?

„Obowi±zkiem ka¿dej matki jest jak najszybsze wydanie na ¶wiat dziecka p³ci mêskiej- to jej najwy¿sze ¿yciowe powo³anie i kiedy siê z niego nie wywi±zuje, ludzie zaczynaj± podejrzewaæ, ¿e jest z ni± co¶ nie tak”.

Zjawisko, o którym wspominam, nie jest w Afganistanie niczym dziwnym. Mnóstwo dziewczynek zostaje przebranych za ch³opców, po to by u³atwiæ ¿ycie swojej rodzinie. Nawet, je¶li komu¶ wydaje siê to dziwne czy niew³a¶ciwe, milczy. W koñcu taki ch³opiec jest lepszy od ¿adnego, a czasami matce nie pozostaje inne wyj¶cie.

Dziewczynki przebrane za ch³opców nazywa siê „bacza pusz”. Z terminem tym pierwszy raz spotka³am siê w ksi±¿ce „Arabska per³a” i tak bardzo mnie on zaintrygowa³, ¿e zapragnê³am lepiej poznaæ ów zwyczaj. Reporta¿ ten by³ pod tym k±tem idealny. Wydawa³o mi siê, ¿e co nieco na ten temat ju¿ wiem, jednak nie zdawa³am sobie sprawy, ¿e zjawisko to sk³ada siê z tak wielu aspektów.

„Wielu afgañskich rodziców stoi na stanowisku, ¿e epizod bacza pusz to dla córek znakomita szko³a ¿ycia”.

Autorka ksi±¿ki opowiada nam kilka historii. Wszystkie skupiaj± siê na tytu³owych ch³opczycach, jednak ka¿da z nich jest inna. Dziewczynki i kobiety, o których wspomina same by³y bacza puszami lub uczyni³y nimi swoje córki. Przeprowadzone wywiady pozwoli³y Jenny Nordberg lepiej poznaæ motywy, którymi siê kierowa³y i opowiedzieæ o nich czytelnikom. Dla mnie by³a to niesamowita, choæ momentami nie³atwa, lektura. Nie jest ¿adn± tajemnic±, ¿e ¿ycie kobiet w Afganistanie to czêsto droga przez mêkê, ale czy spodziewamy siê, ¿e musz± posuwaæ siê do tak rygorystycznych i podstêpnych rozwi±zañ?

„Urodziwszy dziewczynkê, niejedna matka opuszcza salê porodow± we ³zach. Ze zwieszon± ze wstydu g³ow± wraca taka do swojej wsi, gdzie mo¿e spotkaæ siê z szyderstwami krewnych i s±siadów. Zdarza siê, ¿e takiej nieszczê¶nicy przez kilka dnia odmawia siê jedzenia. Albo ¿e zostaje pobita i wygoniona do pomieszczenia dla zwierz±t”.

Bardzo podoba mi siê, ¿e autorka podesz³a do tematu tak wszechstronnie. Z jednej strony pokaza³a trudy bycia matk± i oczekiwania, które tym matkom siê stawia. Zadowolenie mê¿a. Urodzenie syna. Pos³uszne siedzenie w domu. To tylko kilka z nich. Z drugiej strony- co czuje dziewczynka, od której wymaga siê tak radykalnej zmiany bycia i ¿ycia? Na podstawie kilka przyk³adów Nordberg pokazuje nie³atw± drogê, jak± te kobiety musz± pokonaæ oraz wp³yw, jaki ma to na ich psychikê. Niektóre z nich przechodz± nad tym do porz±dku dziennego, po kilku latach swobodnie staj±c siê znowu kobietami. Jednak nie wszystkie. Czy tak powinno byæ? Albo czy mo¿na tego unikn±æ?

Reporta¿ przeczyta³am z wielkim zaciekawieniem, pog³êbiaj±c swoj± wiedzê na temat ¿ycia kobiet w ¶wiecie arabskim oraz samego Afganistanu. Kolejny raz utwierdzi³am siê w przekonaniu, ¿e to tematy, które warto poznaæ bli¿ej. Podczas czytania w mojej g³owie zrodzi³o siê wiele pytañ i refleksji, jestem pewna, ¿e bêd± mi towarzyszyæ jeszcze d³ugo.

Ksi±¿kê czyta siê bardzo szybko i lekko mimo trudnej tematyki. Dla mnie by³a na tyle interesuj±ca, ¿e mia³am problem, by choæ na chwilê siê od niej oderwaæ. Autorka podjê³a siê trudnego zadania, ale poradzi³a sobie z nim wy¶mienicie. Wielkie brawa nale¿± siê tak¿e osobom odpowiedzialnym za korektê i ostateczn± wersjê, ciê¿ko doszukaæ siê choæ jednego b³êdu, co jest niestety wielk± rzadko¶ci±.

Informacje dodatkowe o Ch³opczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: Literatura faktu, reporta¿
ISBN: 9788380490888
Liczba stron: 400
Doda³/a opiniê: Ewelina Olszewska

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Ch³opczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie

Kup ksi±¿kê Ch³opczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiañski ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane ró¿e
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane ró¿e
Ko³atanie
Artur ¯ak
Ko³atanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musia³ ;
W rytmie serca
Mapa poziomów ¶wiadomo¶ci
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów ¶wiadomo¶ci
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jeste¶ jak kwiat
Beata Bartczak
Jeste¶ jak kwiat
Poka¿ wszystkie recenzje
Reklamy