Ch³opczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie

Ocena: 4.5 (2 g³osów)

Ucharakteryzowane na ch³opców- krótko ostrzy¿one i ubrane po mêsku. Korzystaj±ce z przywilejów, do których dostêpu nie maj± ich rówie¶niczki. Bêd±ce dum± dla ojców i wybawieniem dla matek. Dziewczynki ¿yj±ce jak ch³opcy… Ch³opczyce z Kabulu.

„Kiedy jest potrzeba

Stojê z boku

Kiedy jest ryzyko

Stojê twarz± do niego

Kiedy jest smutek

Chwytam go

Kiedy s± prawa

Stojê z ty³u”.

Afganistan. Najgorsze miejsce do ¿ycia dla kobiet. Kraj, w którym p³eæ piêkna nie ma ¿adnych praw, natomiast jej obowi±zki zosta³y dok³adnie ustalone z góry. Choæ mo¿na je okre¶liæ krótko- wystarczy uszczê¶liwiæ w³asnego mê¿a. Najlepiej synem. A je¶li nie masz na tyle szczê¶cia? Widocznie za ma³o siê postara³a¶ i za s³abo sobie tego ¿yczy³a¶.

Czy mo¿e wiêc dziwiæ fakt, ¿e kobiety robi± wszystko, ¿eby mieæ syna?

Czy przebrany ch³opiec nie jest lepszym wyj¶ciem ni¿ kolejna córka?

Czy kultura, normy obyczajowe i pradawne wierzenia pozostawiaj± tym kobietom jakie¶ wyj¶cie?

„Obowi±zkiem ka¿dej matki jest jak najszybsze wydanie na ¶wiat dziecka p³ci mêskiej- to jej najwy¿sze ¿yciowe powo³anie i kiedy siê z niego nie wywi±zuje, ludzie zaczynaj± podejrzewaæ, ¿e jest z ni± co¶ nie tak”.

Zjawisko, o którym wspominam, nie jest w Afganistanie niczym dziwnym. Mnóstwo dziewczynek zostaje przebranych za ch³opców, po to by u³atwiæ ¿ycie swojej rodzinie. Nawet, je¶li komu¶ wydaje siê to dziwne czy niew³a¶ciwe, milczy. W koñcu taki ch³opiec jest lepszy od ¿adnego, a czasami matce nie pozostaje inne wyj¶cie.

Dziewczynki przebrane za ch³opców nazywa siê „bacza pusz”. Z terminem tym pierwszy raz spotka³am siê w ksi±¿ce „Arabska per³a” i tak bardzo mnie on zaintrygowa³, ¿e zapragnê³am lepiej poznaæ ów zwyczaj. Reporta¿ ten by³ pod tym k±tem idealny. Wydawa³o mi siê, ¿e co nieco na ten temat ju¿ wiem, jednak nie zdawa³am sobie sprawy, ¿e zjawisko to sk³ada siê z tak wielu aspektów.

„Wielu afgañskich rodziców stoi na stanowisku, ¿e epizod bacza pusz to dla córek znakomita szko³a ¿ycia”.

Autorka ksi±¿ki opowiada nam kilka historii. Wszystkie skupiaj± siê na tytu³owych ch³opczycach, jednak ka¿da z nich jest inna. Dziewczynki i kobiety, o których wspomina same by³y bacza puszami lub uczyni³y nimi swoje córki. Przeprowadzone wywiady pozwoli³y Jenny Nordberg lepiej poznaæ motywy, którymi siê kierowa³y i opowiedzieæ o nich czytelnikom. Dla mnie by³a to niesamowita, choæ momentami nie³atwa, lektura. Nie jest ¿adn± tajemnic±, ¿e ¿ycie kobiet w Afganistanie to czêsto droga przez mêkê, ale czy spodziewamy siê, ¿e musz± posuwaæ siê do tak rygorystycznych i podstêpnych rozwi±zañ?

„Urodziwszy dziewczynkê, niejedna matka opuszcza salê porodow± we ³zach. Ze zwieszon± ze wstydu g³ow± wraca taka do swojej wsi, gdzie mo¿e spotkaæ siê z szyderstwami krewnych i s±siadów. Zdarza siê, ¿e takiej nieszczê¶nicy przez kilka dnia odmawia siê jedzenia. Albo ¿e zostaje pobita i wygoniona do pomieszczenia dla zwierz±t”.

Bardzo podoba mi siê, ¿e autorka podesz³a do tematu tak wszechstronnie. Z jednej strony pokaza³a trudy bycia matk± i oczekiwania, które tym matkom siê stawia. Zadowolenie mê¿a. Urodzenie syna. Pos³uszne siedzenie w domu. To tylko kilka z nich. Z drugiej strony- co czuje dziewczynka, od której wymaga siê tak radykalnej zmiany bycia i ¿ycia? Na podstawie kilka przyk³adów Nordberg pokazuje nie³atw± drogê, jak± te kobiety musz± pokonaæ oraz wp³yw, jaki ma to na ich psychikê. Niektóre z nich przechodz± nad tym do porz±dku dziennego, po kilku latach swobodnie staj±c siê znowu kobietami. Jednak nie wszystkie. Czy tak powinno byæ? Albo czy mo¿na tego unikn±æ?

Reporta¿ przeczyta³am z wielkim zaciekawieniem, pog³êbiaj±c swoj± wiedzê na temat ¿ycia kobiet w ¶wiecie arabskim oraz samego Afganistanu. Kolejny raz utwierdzi³am siê w przekonaniu, ¿e to tematy, które warto poznaæ bli¿ej. Podczas czytania w mojej g³owie zrodzi³o siê wiele pytañ i refleksji, jestem pewna, ¿e bêd± mi towarzyszyæ jeszcze d³ugo.

Ksi±¿kê czyta siê bardzo szybko i lekko mimo trudnej tematyki. Dla mnie by³a na tyle interesuj±ca, ¿e mia³am problem, by choæ na chwilê siê od niej oderwaæ. Autorka podjê³a siê trudnego zadania, ale poradzi³a sobie z nim wy¶mienicie. Wielkie brawa nale¿± siê tak¿e osobom odpowiedzialnym za korektê i ostateczn± wersjê, ciê¿ko doszukaæ siê choæ jednego b³êdu, co jest niestety wielk± rzadko¶ci±.

Informacje dodatkowe o Ch³opczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: Literatura faktu, reporta¿
Doda³/a opiniê: Ewelina Olszewska

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Ch³opczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie

Kup ksi±¿kê Ch³opczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca