Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ciało zna odpowiedź

Martin Siems

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2006
Kategoria: Inne
ISBN: 83-60207-66-6
Liczba stron: 334
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Fimbulwinter

Trzy rzeczy charakteryzują amerykańskie społeczeństwo. Naiwność, względna majętność oraz stwarzanie nieistotnych problemów sztucznie podnoszonych do wysokiej rangi, co często prowadzi do neuroz i wpycha amerykanów do gabinetów psychoanalitycznych. Stan ten przekłada się na szczególny popyt na rynku wydawniczym, a odpowiedzią nań są setki pseudoterapeutycznych książek, które proponują zwykle całościowy system mający sprawić, że nasze życie okaże się cudowne, bezproblemowe i wypełnione sukcesami.

 

Jedną z wielu takich książek jest napisana przez Martina Siemsa "Ciało zna odpowiedź". Siems przedstawia w niej proces "focusingu" oraz jego zastosowanie w "naprawianiu" własnego charakteru i relacji z innymi ludźmi. Focusing to metoda rozwiązywania problemów, która opiera się na wydobyciu rozwiązania z własnego wnętrza, bez udziału procesów intelektualnych i przeszkadzających emocji.

 

Istnieje pewna niejasność w związku z intelektualnym aspektem focusingu. Z jednej strony bowiem autor postuluje wykluczenie z całego procesu myślenia konceptualnego, z drugiej zaś odczucia wewnętrzne muszą przejść przez pryzmat interpretacji (w innym wypadku nie miałyby później praktycznego zastosowania), która jest przecież elementem intelektualnym.

 

"Ciało zna odpowiedź" to zestaw ćwiczeń o charakterze relaksacyjnym, kilku koncepcji psychologicznych, terapeutycznych innowacji autora oraz misz-masz różnych elementów zaczerpniętych - celowo lub nie - z dalekowschodnich systemów jak buddyzm czy taoizm. Zasadnicza różnica polega na tym, że buddyzm i taoizm SĄ pełnymi systemami obejmującymi lub mogącymi objąć cały świat zjawiskowy (i nie tylko), a focusing to system pierwotnie terapeutyczny USIŁUJĄCY ekspansywnie zagarnąć ogół zjawisk i zachowań.

 

Każdy z nas ma problemy. Czasem trudno sobie z nimi poradzić. Obecny stan i charakter kultury masowej wydaje z siebie wiele gotowych systemów mających nam pomóc, zmienić życie na lepsze. Jednak nie wolno nam zatracać krytycyzmu. W przeciwnym razie staniemy się naiwni, niczym amerykańskie społeczeństwo.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ciało zna odpowiedź Sztuczki umysłu
Derren Brown
Okładka - Ciało zna odpowiedź Kato-tata. Nie-pamiętnik
Halszka Opfer
Okładka - Ciało zna odpowiedź Zdarza się
Jarosław Szulski
Okładka - Ciało zna odpowiedź Podróż Teo
Catherine Clement
Okładka - Ciało zna odpowiedź Pucka
JANINA KATZ
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów