Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ciąża i poród. Wielki praktyczny poradnik

Birgit Gebauer-Sesterhenn

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: OLESIEJUK
Data wydania: 2007
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7512-241-1
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Piotr Piekarski

Jeśli myślicie, że wiecie już wszystko na temat ciąży – mylicie się. Ten bolesny fakt najmocniej uświadomi wam znakomity poradnik Birgit Gebauer-Sesterhenn i dr. Thomasa Villingera „Ciąża i poród”. To książka wspaniale wydana, a przy tym rzeczowo, szczegółowo, ale też – bardzo przystępnie omawiająca wszystkie najważniejsze aspekty oczekiwania przyjścia na świat dziecka.

 

To książka, po którą sięgnąć powinni wszyscy rodzice – niezależnie od płci. Za wszelkiego rodzaju poradnikami nie przepadam, zwykle bowiem nadmiernie upraszczają i nieco „naginają” rzeczywistość do tez postawionych przez autora. Ponadto większość z nich traktuje o sprawach powszechnie znanych, a oczywistości są w nich prezentowane jako wiekopomne odkrycia. Zupełnie inaczej jest w przypadku publikacji Gebauer-Sesterhenn i Villingera. Autorzy opisują tu szczegółowo dziewięć miesięcy z życia matki i dziecka. Pokazują, jak zmienia się matka, ale też jak przebiega rozwój życia, które zostało poczęte.

 

Doskonałym uzupełnieniem każdego rozdziału są zamieszczone na końcu pytania, jakie często zadają rodzice oczekujący na przyjście na świat dziecka oraz prawdziwe historie i opowieści z życia par, które ten okres mają już za sobą. Na tym jednak nie koniec. Gebauer-Sesterhenn i Villinger pragną ułatwić i uprzyjemnić przebycie ciąży każdej matce. Dlatego opisują, jak w prosty i bezpieczny sposób łagodzić niewielkie dolegliwości, wskazują, jak przygotować się i odbyć podróż, by była ona bezpieczna dla matki i dziecka. Nie zapominają również o kwestiach medycznych – wskazują, jakie badania w jakim okresie warto przebyć, ale też, co może okazać się nieco przerażające dla niektórych przyszłych rodziców, szczegółowo piszą o chorobach i przeszkodach, jakie napotkać mogą matka i dziecko w okresie tych dziewięciu miesięcy. Jest tu o seksie na poszczególnych etapach ciąży, o dbaniu o urodę, właściwym odżywianiu i opiece położnej.

 

Autorzy piszą szczegółowo o przebiegu samej ciąży, radzą w sprawie opieki nad dzieckiem w pierwszych dniach po porodzie, wspominają o karmieniu piersią i doborze ubranek. Co ważne, podkreślają znaczenie wsparcia matki przez partnera na wszystkich etapach ciąży oraz podczas porodu, wskazują też na napięcia, jakie mogą czasem wystąpić. Co ogromnie ważne, choć autorzy piszą bardzo szczegółowo o kolejnych tematach, starają się również, by ich książka była przystępna i łatwa do zrozumienia. Udaje im się to niemal całkowicie – nawet odstręczające przeciętnych czytelników terminy medyczne stają się w ujęciu Gebauer-Sesterhenn i Villingera zrozumiałe i jasne.

 

Ogromną zasługą wydawcy z kolei jest fakt, że całość okazuje się nie tylko przystępna, lecz także ogromnie atrakcyjna dla czytelnika. Wiele tu tabelek, fotografii, na ilustracjach obserwujemy także rozwój dziecka niemal tydzień po tygodniu. W ramkach zamieszczono wyimki najważniejszych faktów oraz znakomite porady dla przyszłych rodziców. Autorzy przypominają także regularnie, które badania wypada zrobić w jakim okresie oraz jak z jednej strony odpowiednio zadbać o zdrowie, a z drugiej – nie poddać się szaleństwu niepotrzebnego zamartwiania się.

 

Krótko mówiąc: „Ciąża i poród” to wspaniałe kompendium wiedzy na temat pierwszych miesięcy z życia dziecka, to poradnik przystępny i atrakcyjny, pięknie wydany i ogromnie rzetelny. To pozycja, którą warto polecić wszystkim przyszłym rodzicom.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów