Recenzja książki: Cichy wielbiciel

Recenzuje: cyrysia

Tajemnicze, miłosne smsy, kwiaty, prezenty … Któż z nas nie chciałby choć przez jedną chwilę być tak adorowany przez nieznanego wielbiciela? Z pozoru takie zachowanie wydaje się urocze i romantyczne, lecz w rzeczywistości może przynieść katastrofalne skutki. Zakochany człowiek zaczyna coraz częściej dręczyć telefonami i śledzić każdy najmniejszy ruch osoby, którą kocha. Niemal czuje się jego oddech na skórze. Owo obsesyjne postępowanie nazywamy stalkingiem.

Olga Rudnicka, autorka wielu kryminałów, m.in. książek Martwe Jezioro, Czy ten rudy kot to pies czy Zacisze 13, tym razem stworzyła pierwszą w Polsce powieść o stalkingu, zatytułowaną Cichy wielbiciel.

Główną bohaterką książki jest Julia Rogacka - młoda, zwyczajna dziewczyna, nie wyróżniająca się z tłumu niczym szczególnym. Ma kochających rodziców, chłopaka - Pawła, wspaniałych przyjaciół oraz dobrą pracę. Pewnego dnia dziewczyna otrzymuje od tajemniczego wielbiciela wielki bukiet kwiatów. Na tym jednorazowym zdarzeniu się jednak nie kończy. Coraz częściej przychodzą również miłosne smsy i kolejne głuche telefony. Rodzina i znajomi uważają, że jest to szalenie romantyczne, lecz Julia czuje się coraz bardziej osaczona przez nieznanego mężczyznę. Próbuje dać mu do zrozumienia, że nie bawi jej cała ta sytuacja, ale do adoratora nie trafiają żadne argumenty.

Nie powinnaś mnie denerwować.
Byłem dla ciebie miły.
Łamiesz mi serce.
Jak możesz mi to robić?
Jesteś taka sama jak wszystkie!
Dziwka udająca księżniczkę!
Szmata!
Podła suka.

Interwencja na policji również nie przynosi żadnego efektu, ponieważ według prawa nadawca wiadomości nie popełnił żadnego przestępstwa. Jak Julia poradzi sobie z natrętem, który z każdym dniem zmienia jej życie w coraz gorsze piekło?

Zjawisko stalkingu, opisane w powieści, wywołuje przerażenie. Nieustanne nękanie przez adoratora jest koszmarem nie tylko dla ofiary, lecz także dla jego rodziny oraz znajomych. Tak też było w przypadku Julii. Dziewczyna została bez pracy, mieszkania i przyjaciół. Wszyscy od niej uciekali jak od trędowatej, obawiając się, że sami też mogą ucierpieć.

Najgorszy jest tu fakt, iż każdy człowiek mijany na ulicy może być potencjalnym sprawcą. Wystarczy okazać komuś minimum zainteresowania na przykład poprzez uśmiech. Stalkerem nie musi być wcale osoba chora psychicznie. Bardzo często jest to zwykły człowiek o zafałszowanym poczuciu własnej wartości. Forma związku stanowi dla niego drugorzędne znaczenie, gdyż ważniejsza jest bliskość drugiej osoby, przez co czuje się on dowartościowany.

Cichy wielbiciel jest bardzo starannie i fachowo napisaną książką. Duża zasługa tkwi oczywiście w talencie literackim Olgi Rudnickiej, ale myślę, że gdyby nie pomoc Adama Straszewicza, założyciela strony StopStalking.pl, lektura nie wypadłaby tak profesjonalnie i autentycznie.

Intrygująca fabuła, lekki, swobodny styl raz dokładnie ukazana psychologia postaci stanowią spójną całość, podnosząc walory literackie powieści. Narracja poprowadzona jest z perspektywy Juli, Pawła oraz namolnego wielbiciela. Czytelnik może dzięki temu w sposób niezwykle realny zobaczyć, co czuje ofiara, jej najbliżsi oraz sam sprawca. Z wielkim bólem serca patrzy się na powolny proces psychicznej degradacji Juli. Z wesołej, bezkonfliktowej dziewczyny zmienia się ona w ostrożną, nerwową, podejrzliwą osobę, cierpiącą na depresję i paranoję. Smutny jest również fakt, że policja w tej sprawie ma związane ręce, ponieważ działania stalkera nie wykraczały poza granice prawa. Dopiero od niedawna weszły w Polsce nowe przepisy, ułatwiające pozbycie się natrętnych adoratorów.

Cichy wielbiciel to niezwykła książka, zawierająca bardzo konkretne przesłanie i przestrogę. W dzisiejszych  czasach, w dobie Internetu bardzo często udostępniamy dokładne informacje o sobie i swoich najbliższych. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że czasami obcy człowiek może wykorzystać nasze dane do złych celów. Warto starać się zatem z pewną dozą ostrożności korzystać z uroków technologii, bo nigdy nie wiadomo, co może przynieść kolejny dzień.

Kup książkę Cichy wielbiciel

Zobacz opinie o książce Cichy wielbiciel
Cichy wielbiciel
Olga Rudnicka
Zbyt piękne
Olga Rudnicka0
Okładka ksiązki - Zbyt piękne

Zuzanna kupuje dom po okazyjnej cenie. Wie, że wymaga on sporych nakładów, ale na marzeniach się nie oszczędza. Nowy dom, nowa praca, nowe życie...

Do trzech razy Natalie
Olga Rudnicka0
Okładka ksiązki - Do trzech razy Natalie

Natalie powracają, by uciec w wielkim stylu...W Międzyzdrojach, uroczej nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej, gdzie zazwyczaj najgorszą plagą są kieszonkowcy...