Niepokorna Nika

"Niepokorna Nika" Terri Libenson to książka dla dzieci i młodzieży, która jest luźną kontynuacją "Niewidzialnej Emmie".

Niedawno poznałam pewną nieśmiałą Emmie, która nie miała przyjaciół i czuła się w szkole niewidzialna. Okazało się, że każdy ma w sobie siłę, przy przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Tak mi się ta książka spodobała, że postanowiłam przeczytać jej kontynuację - "Niepokorną Nikę".

Główną bohaterką jest Nika, zakręcona nastolatka, która jest uzdolniona teatralnie. Ma ogromne poczucie humoru i kocha odgrywać skecze. I świetnie jej to wychodzi. Nie może się za to skoncentrować na odrabianiu lekcji, przez co dostaje słabe oceny. Jej przeciwieństwo stanowi Brianna, którą poznaliśmy w poprzedniej części, przyjaciółka Emmie. Jest prymuską w szkole, chodzi na zajęcia ze starszym rocznikiem.

Pewnego dnia Nika dostaje szlaban za złe wyniki w nauce i nie może pokazać na scenie swojego najnowszego skeczu. Natomiast Bri musi wystąpić na scenie, by uratować przedstawienie swojej mamy, nauczycielki teatru. W ten sposób losy Niki i Bri się splatają. Czy Bri uda się nauczyć swojej roli w tak krótkim czasie i pokonać tremę? A Nice wystąpić podczas konkursu talentów mimo zakazowi mamy?

"Niepokorna Nika" to książka dla dzieci i młodzieży, która pokazuje, że trzeba realizować swoje marzenia i nie można robić niczego wbrew sobie. Nika i Bri są tak różne, pierwsza ma uzdolnienia teatralne, kocha być na scenie, to jej żywioł, a druga - z przedmiotów ścisłych i nie wyobraża sobie siebie na scenie. Jednak marzy, by koledzy i koleżanki nie widzieli w niej chodzącej encyklopedii. Nika ma jeszcze dwie siostry - starszą i młodszą, zaś Bri jest jedynaczką. Jednak łączy je jedno - obie mają rozwiedzionych rodziców, którzy pełnią opiekę naprzemienną.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana lekkim i zabawnym językiem. W dodatku zamiast tradycyjnej powieści Terri Liebenson wymyśliła obrazkowe historyjki, które miejscami przypominają komiks. Trzeba przyznać, że to doskonały pomysł na przedstawienie poważnych tematów, takich jak: poczucie obowiązku, troska o innych, walka o marzenia, przyklejanie etykietek innym.

Akcję poznajemy z dwóch równoległych perspektyw - Niki i Bri, a przynajmniej tak nam się wydaje. Podobnie jak to, że wszystko dzieje się w ciągu jednego dnia. Zakończenie jest jeszcze bardziej zaskakujące niż w poprzedniej części. Po raz kolejny autorce udało się zwieść czytelnika. Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku. A szczególnie osobom, które nie lubią etykietek i walczą o swoje marzenia.

Warto wspomnieć, że "Niepokorna Nika" to drugi tom cyklu. Poprzedni to "Niewidzialna Emmie".

Informacje dodatkowe o Niepokorna Nika:

Kup książkę Niepokorna Nika

Niewidzialna Emmie
Terri Libenson0
Okładka ksiązki - Niewidzialna Emmie

Historia o dwóch zupełnie różnych dziewczynkach - spokojnej, cichej, niemal niewidzialnej Emmie (szkoła ją przeraża!) i Katie - otwartej...