Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Cień Ojca
Kup Teraz

Cień Ojca

Jan Dobraczyński

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo:
Data wydania: b.d
Kategoria:
ISBN: 978-83-211-1776-8
Liczba stron: 308
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: natanna

Józef, gdy go poznajemy, ma 27 lat i mieszka w Betlejem, w ziemi Judzkiej. Jest miłującym spokój, bogobojnym i bardzo religijnym Żydem, a także dobrym człowiekiem. Osiągnął już wiek, gdy powinien już być żonaty, ale wciąż zwleka, jakby czekał na jakiś znak. Żadna z przedstawianych mu dziewcząt nie skradła dotąd jego serca. Niezadowolony jest z tego powodu  jego ojciec, Jakub, stąd ich stosunki są dość chłodne. Jakub pochodzi z królewskiego rodu Dawida i gdy okazuje się, że panujący w Judei Herod, wszędzie wietrzący spisek, może zwrócić się przeciw członkom rodu Dawida, radzi Józefowi, który jest znakomitym i szeroko znanym naggarem, co mogłoby zwrócić na niego uwagę Heroda, by opuścił Betlejem i poszukał żony w świecie. Józef, posłuszny ojcu, udaje się najpierw do kapłana Zachariasza po radę. Tu spotyka Elżbietę, żonę Zachariasza, która radzi mu, by udał się do Nazaretu, gdzie mieszka jej siostrzenica, która z pewnością mu się spodoba i która będzie dobrą żoną. Józef udaje się więc do Nazaretu i tam przy studni poznaje Miriam.

 

Serce daje mu  znać, że Miriam to dziewczyna, na którą czekał. Poznaje jej wuja, Kleofasa, i osiedla się w sąsiedztwie, otwierając swój ciesielski zakład. Pokochawszy dziewczynę całym sercem, Józef prosi o jej rękę Kleofasa, a ten wyraża zgodę - pod warunkiem, że Miriam też tego chce. Gdy Miriam wyraża zgodę, dając mu do zrozumienia, że również go kocha oraz że wiedziała, iż przyjdzie, by został jej mężem, dochodzi do zaręczyn. 

 

Józef, choć przeczuwa od dawna, że Bóg chce powołać go do wykonania jakiegoś zadania, z przykrością przyjmuje to, co go spotyka. Gdy Miriam, która deklarowała, że pragnie pozostać dziewicą, okazuje się być w ciąży, ogarniają go wątpliwości. Jednak po jasnym znaku z nieba Józef z pokorą i ufnością, jako religijny i kochający Boga Żyd, przyjmuje to, co Bóg mu zsyła. Poślubia Miriam, zabiera ją do swego domu i od tej pory opiekuje się nią, a później również narodzonym Jezusem jak własnym synem. I chociaż czasem jeszcze zdarza się mu żałować, że Jezus to nie jego rodzony syn, nigdy nie buntuje się przeciwko swemu losowi, z wielką pokorą i miłością poddając mu się i oddając całe swe życie tym, których Bóg mu powierzył.

 

Cień ojca to niezwykle interesująco i pięknie napisana wzruszająca opowieść o miłości małżeńskiej zwykłej, ubogiej pary żydowskiej, która, by realizować Boże zamiary, musiała zrezygnować ze swych ludzkich pragnień. Józef i Miriam, napotykający na kolejne wyzwania, przyjmują wszelkie z nimi związane niedogodności z dużą pokorą, modląc się, wspierając się nawzajem i ufając Stwórcy, że ten ich nie opuści.  

 

Nie ma w tej historii rodziny z Nazaretu, opowiedzianej przez Jana Dobraczyńskiego, nic przesłodzonego, przesadnie uroczystego, mamy natomiast proste, a zarazem  piękne, pełne ducha wiary i miłości rozmowy, jakie toczą Józef i  Miriam, mamy interesujące przemyślenia Józefa i miłość, jaką mężczyzna otacza Jezusa. Ponadto Jan Dobraczyński przybliża czytelnikom tereny Judei i Galilei, gdzie akcja się toczy.

 

Dobraczyński wykazał się w Cieniu ojca znakomitą znajomością Biblii i żydowskich zwyczajów. Wspaniale ukazał codzienność życia Żydów w czasach okrutnych rządów Heroda. Osadził swą powieść sprawnie w realiach historycznych minionej dawno epoki, ukazując Heroda, jego dwór i intrygi na nim się rozgrywające.

 

Historia opowiedziana przez Dobraczyńskiego potrafi urzec - to szczególnie dobra propozycja dla wszystkich, którzy szukają treści religijnych, sprawnie sfabularyzowanych. Powieść byłaby zresztą idealnym scenariuszem filmu o Józefie i życiu Świętej Rodziny z Nazaretu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:1982-03-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Autor świetnie ukazuje rolę tego, który zawsze pozostawał w cieniu, a odegrał i nadal odgrywa ważną rolę - jako opiekun...
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Poruszająca opowieść próbująca z powodzeniem ukazać św. Józefa, którego z biblii nie znamy z wykorzystaniem znakomitej biblijnej wiedzy pisarza.)
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Cień Ojca Poczet twórców motoryzacji
Rostocki Aleksander Marian
Okładka - Cień Ojca Trzy oblicza przywództwa. Menedżer, artysta, kapłan
Mary Jo Hatch, Monika Kostera, Andrzej K. Koźmiński
Okładka - Cień Ojca Jednominutowy przedsiębiorca
Ken Blanchard i Don Hutson oraz Ethan Willis
Okładka - Cień Ojca Gucio uczy się sprzedawać
Frädrich Stefan
Okładka - Cień Ojca Legendy Pomorza i Kaszub
Abramowicz Dorota
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów