Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ciotka Julia i skryba

Mario Vargas Llosa

Ocena ( 8 osób )
4.2
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2008-03-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324009527
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: violabu

Ciotka Julia i skryba to powieść w dużej mierze autobiograficzna. Mario Vargas Llosa, laureat Nagrody Nobla w 2010 roku, opisuje w niej między innymi swój związek z piękną Julią, starszą od niego o 13 lat. Ciotka Julia nie jest spokrewniona z bohaterem powieści. Jest siostrą żony jego wuja. Jednak w kraju, w którym utrzymywane są bliskie relacje w całej rodzinie, bliskiej, dalszej, a także "z rodziną rodziny", wszystkie kobiety bliskie familii tytułuje się ciotką właśnie. Julia jest rozwódką. To dodaje pikanterii i pewności co do negatywnego odbioru tego związku przez szeroko rozumianą rodzinę. W społeczeństwie pruderyjnym romans osiemnastolatka z dojrzałą kobietą po rozwodzie i należącą do rodzinnego klanu jest niewątpliwie skandalem. Szaleństwo czynione w imię miłości.

 

Ciotka Julia i skryba to jednak tak naprawdę ogromnie romantyczna historia. Relacje bohatera i Julii nie były w żaden sposób naznaczone rozpustą, lecz raczej prawdziwym uczuciem. Główny bohater jawi się czytelnikom jako młodzieniec pewny siebie, odważny i nieprzeciętny, podchodzący do świata z dystansem i charakterystycznym przewrotnym uśmieszkiem. Co zaskakujące, wątek wiodący, romansu pomiędzy dwojgiem - wydawałoby się - tak różnych ludzi - przedstawiony został z pewnym dystansem. Narrator nie odkrywa wszelkich niuansów relacji pomiędzy dwojgiem zakochanych. Można odnieść wrażenie, jakby opisywała ją osoba z zewnątrz, a nie człowiek osobiście zaangażowany. Czyta się więc Ciotkę Julię i skrybę raczej jak reportaż niż jak powieść. Być może Llosa ze względu na swoją partnerkę nie chciał zdradzać tajemnic łączącej ich relacji. 

 

Kolejnym wątkiem powieści jest praca Maria w radiu, jego relacje z kolegami i współpracownikami. Obok tych dwóch tematów pojawiają się także opowiadania emitowane na antenie. Kilka pierwszych jest najmocniejszym punktem książki za sprawą ich świetnej konstrukcji i tematyki, jaką poruszają. Traktują bowiem o skrajnych przypadkach z życia mieszkańców Limy. Z biegiem czasu radiosłuchacze zaczynają narzekać na mylenie faktów, na zmiany w cechach postaci opowiadań i przypisywanie opisanych już zdarzeń innej osobie (na przykład ktoś umiera, by potem znów się pojawić wraz z informacją o wcześniejszej śmierci zupełnie innego bohatera). Z czasem opowiadania stają się coraz bardziej niespójne, a opowieść traci płynność. Zatraca się całkowicie jej sens, by ostatecznie doprowadzić czytelników do absurdu. To zabieg utrudniający miejscami lekturę, ale też zabieg celowy, związany z dalszym rozwojem fabuły.

 

Według krytyków Ciotka Julia i skryba jest bardzo bliska ideałowi "powieści totalnej". Trzeba jednak podkreślić - to książka trudna, w odbiorze, opowiadająca o niezwykłym wycinku z życia nietuzinkowego człowieka.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
whisky plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,hiszpańskie,Mam,

Mario Vargas Llosa, uznany już pisarz Ameryki Południowej, nagrodzony Noblem, raz jeszcze raczy nas słońcem Peru, niejednoznacznymi bohaterami i wielowarstwową fabułą, niejednokrotnie pikantną. W powieści "Ciotka Julia i skryba" nie zabraknie ani uroczej historii obyczajowej, ani skandalicznych  nowinek zza oceanu. Dlaczego?


Książka zbudowana jest w bardzo ciekawy sposób. Nieparzyste rozdziały opowiedziane w formie pierwszo-osobowej przez osiemnastoletniego studenta prawa, którego głównym zajęciem jest praca przy redagowaniu wiadomości dla rozgłośni radiowej. Jednak Mario ma poważniejsze plany, chce być pisarzem. Jego oczami widzimy Limę, Peruwiańczyków, rozbuchaną rodzinkę głównego bohatera, a w tym i ciotkę Julię - atrakcyjną rozwódkę. Wkrótce pomiędzy powinowatymi rodzi się pełne komplikacji prawnych i moralnych uczucie. Niewinny romans zyskuje zarówno serdecznych przyjaciół, jak i przeciwników, w których budzą się pierwotne emocje.  Jak poradzą sobie nieszczęśni zakochani?


Parzyste rozdziały stanowią zbiór opowieści, fragmentów słuchowisk radiowych, które z wielkim kunsztem tworzy przyjaciel Maria. Z pozoru niepowiązane epizody z czasem mieszają się ujawniając większy obraz. Czy w tym szaleństwie jest jakaś metoda? Poznajemy więc rodzinę podupadającą w kolonialnym pensjonacie po tym, jak dotknęła ich straszliwa tragedia. W krótkich opowiastkach znajdzie się też miejsce dla fanatyka świadków Jehowy, dzielnego policjanta Litumy, zakochanego inwalidy-pieśniarza, wywrotowego księdza i wielu innych, barwnych postaci.


Niezależnie od upodobań gatunkowych, każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Zasadniczo jest to powieść obyczajowa, wbrew opisom wydawnictwa, wcale nie taka skandaliczna. Llosa dobrze wie, jak poprowadzić narrację i skonstruować fabułę, aby nie zanudzać swoich czytelników z pozoru prostą historią. Znakomicie też wychodzą rozdziały z słuchowiska, odsłaniając kolejne oblicza Peru i raz jeszcze udowadniając, że Llosa ma nie tylko głęboką wiedzę i wyczucie swojego kraju, ale też bujną wyobraźnię.


,,Ciotka Julia i skryba" to majstersztyk lekkiej formy, idealny pomiędzy jedną a drugą ciężką lekturą. Czyta się go gładko i szybko, odkłada niechętnie i na pewno stanowi znakomitą, a przy tym niebanalną rozrywkę dla duszy. Z okazji piekącego lata polecam wszystkim fanom literatury iberoamerykańskiej oraz tym, którzy z Llosą jeszcze się nie spotkali.

dallea plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Czyta sie ta powiesc bardzo dobrze. Dzieki wielowatkowosci nie nudzi sie, a nawet tym bardziej intryguje. Polecam.
nimfometka plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
właściwie to pozostaje zgodzić się z przedmówczynią ;)
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Powieść toczy się dwutorowo. Pierwszy wątek to miłość młodego człowieka do swojej ciotki Julii, drugi to luźne, niepowiązane ze sobą opowieści. I zdecydowanie pierwszy wątek jest ciekawszy, opowieści dodatkowe trochę nużą. Niemniej powieść jest ciekawa i tym, którym spodobały się "Szelmostwa" i ta powinna się spodobać.
whisky plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-07, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,hiszpańskie,Mam,
Miałam dokładnie odwrotne odczucia. Główny wątek wydał mi się blady, dosyć nużący, a momentami nierealistycznie przesadzony. Ot, taka obyczajówka jakich wiele.
Krótkie historie, które miały być przesadzone z założenia wciągały mnie bez reszty, nie mogłam się doczekac spotkania z kolejnym bohaterem.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2007-11-13, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Poema Linia koment
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
karpur Linia koment
Przeczytane:2013-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2008-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów