Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Cmętarz zwieżąt
Kup Teraz

Cmętarz zwieżąt

Stephen King

Ocena ( 52 osób )
5.1
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011-10-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788376481241
Liczba stron: 424
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Weronika Walter

Cmentarz - miejsce pochówku ciał zmarłych. Niejedna osoba wzdryga się na myśl o tym, że miałaby tam pójść sama w nocy. A Cmętarz Zwieżąt - czy nie wzbudza niepokoju? Od razu w oczy rzuca się błędna pisownia, jest inna, nietypowa. Otóż tak - nietypowe jest właśnie miejsce, w którym taki napis można znaleźć. 

 

Louis - główny bohater książki, przeprowadza się wraz z żoną i dziećmi do nowego domu. Okolica i sama budowla wkrótce zdobywają serca nowych mieszkańców. Szybko zyskują oni przyjaciela, który oprowadza ich po okolicy. Louisowi postanawia jednak pokazać nieco więcej. Dlatego też obaj udają się nocą na cmentarz... A właściwie - na Cmętarz Zwieżąt. Na pozór, miejsce to nie powinno przerażać. Przecież w wielu miastach tworzone są miejsca pochówku ukochanych pupili. Tutaj wiele nagrobków stworzonych zostało dziecięcą ręką. Niewinność tego miejsca znika jednak zupełnie, kiedy zapada zmrok. 

 

Czy wierzycie w to, że po śmierci kończy się nasze życie? Czy nie chcielibyście posiadać mocy wskrzeszania ludzi? Jeżeli uważacie, że pytania te są zbyt banalne, radzę sięgnąć po tę lekturę. Czasem myślimy, że nic poza zwyczajną, szarą codziennością nie istnieje. Kiedy jednak ktoś daje nam niezwykłą szansę na zrobienie czegoś niemoralnego, ale też nietypowego, nasza wola okazać się może zbyt słaba, aby się powstrzymać. 

 

Podobnie jest, gdy Louis odkrywa, że pradawny cmentarz nie jest zwykłym miejscem. Niejednokrotnie prowadzą go tam sny. Kiedy się budzi, okazuje się, że jego stopy zabrudzone są igłami opadłymi z drzew rosnących wokół tego miejsca. 

 

Z cmentarzem wiążą się liczne legendy. Ponoć pochowane tam zwierzęta widywane były potem żywe. Czy to możliwe? Pewnego razu ginie kot Louisa, z którym cała je rodzina była bardzo związana. Wykorzystując moc starych legend, Louis postanawia się przekonać, czy ziemia znajdująca się na cmentarzu rzeczywiście jest tak niezwykła. Ale czy wskrzeszenie ciał ożywia także dusze? No i - czy rzeczywiście na nietypowym cmentarzu grzebano wyłącznie zwierzęta? 

 

Lektura stworzona ręką mistrza horroru jest idealna na nudne wieczory. Powieść wciąga, na długo nie pozwalając oderwać się od lektury. Lekki język i znakomicie ukazane sytuacje znane nam z codzienności, przeplatane jednak z niezwykłymi wydarzeniami, budzą niepokój i nakazują kontynuować czytanie. Do końca. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
alison2 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Czasem życie potrafi podsunąć temat na naprawdę wciągającą książkę. Wystarczy uważnie obserwować i łapać okazję... Stephen King napisał jedną ze swoich najbardziej znanych powieści podczas pobytu w wynajętym domku w Orrington, w stanie Maine. Sam domek nie jest jeszcze niczym nadzwyczajnym, jednak cmętarz dla zwierząt, znajdujący się tuż za nim, był już co najmniej intrygujący. Podczas pobytu King'a w Orrington, Smucky, kot jego córki, zginął rozjechany na pobliskiej drodze. Niewiele brakowało, a podobny los spotkałby również syna pisarza. Dla dziecka było to z pewnością bardzo wstrząsające przeżycie. Dla ojca bodziec do sięgnięcia po pióro i stworzenia historii, która przez wiele kolejnych lat będzie działać na wyobraźnię czytelników.

„Cmętarz zwieżąt” opowiada losy małżeństwa Creed’ów. Louis objął właśnie lukratywne stanowisko lekarza w kampusie akademickim. Nowa praca wiąże się z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania. Urokliwe miasteczko Ludlow w stanie Maine, gdzie znajduje się ich nowy dom, zdaje się być oazą spokoju i szczęścia, w porównaniu do zgiełku Chicago, które zmuszeni są opuścić. Sielankowy obrazek zakłóca jedynie pobliska droga, którą z zadziwiającą regularnością przemykają ciężarówki. Rodzina Creed’ów szybko zdobywa sympatię starego małżeństwa, mieszkającego w sąsiedztwie. Jud Crandall staje się dla nich nie tylko wdzięcznym towarzyszem rozmów, ale również przewodnikiem po najbliższej okolicy. To właśnie on zabiera rodzinę na stary cmentarz dla zwierząt, na którym okoliczni mieszkańcy chowają swoich pupili. Od tej chwili śmierć stanie się obecna w ich życiu o wiele bardziej, niżby kiedykolwiek sobie tego życzyli...

Horror nigdy nie był moim ulubionym gatunkiem, jednak niezwykła okładka tej książki nie pozwalała mi o sobie zapomnieć. Dlatego właśnie zaryzykowałam spotkanie z powieścią Kinga i ... przepadłam na dobre. „Cmętarz zwieżąt” to z całą pewnością nie jedna z tych książek, które sprowadzają się do dużej ilości krwi i przerażających stworów. W dużej mierze zdarzenia są całkowicie realne i mogłyby przytrafić się każdemu z nas. Nowa praca, przeprowadzka, zawieranie nowych znajomości - jak łatwo wczuć się w sytuację głównych bohaterów. Dopiero z czasem zaczyna robić się dziwnie i mrocznie. Louis zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę, której konsekwencji nie jest w stanie przewidzieć. I nawet jeżeli skutki jego czynu są co najmniej niepokojące, istnieje spore ryzyko, że następnym razem posunie się jeszcze dalej. To szaleństwo nie jest jednak wynikiem zwykłej bezmyślności, a owocem silnego uczucia, jakim mąż i ojciec darzy swoją rodzinę. King doskonale nakreślił portret mężczyzny, który w obliczu niezwykle bolesnych doświadczeń kompletnie traci rozeznanie w tym, co dobre a co złe, co słuszne a co niedopuszczalne. Czytając zapewne niejedna osoba sama postawi sobie pytanie, jak sama zachowałaby się w obliczu sytuacji, z jaką ma do czynienia Louis. Gdzie znajduje się granica pomiędzy miłością a szaleństwem?

Stephen King nakreślił przed czytelnikiem bardzo interesującą historię, wobec której trudno pozostać obojętnym. W tej opowieści już samo przeczucie, że może wydarzyć się coś niedobrego jest na tyle intensywne, by książkę przeczytać niemal jednym tchem. „Cmętarz zwieżąt” to doskonały dowód na to, że możliwe jest napisanie ambitnego horroru, z dopracowaną fabułą i barwnymi postaciami. Co więcej, horror może poruszać intrygujący i skomplikowany temat. W przypadku tej powieści jest nim śmierć. Podczas lektury pojawiają się pytania odnośnie przeżywania śmierci bliskich, ale również godzenia się z własnym przemijaniem. I choć sytuacja w której znajduje się główny bohater jest całkowicie abstrakcyjna, może sprowokować refleksje na bardziej kontrowersyjny temat - czy zawsze, za każdą cenę, należy podtrzymywać życie drugiego człowieka? Czy zawsze służy to drugiemy człowiekowi a może jedynie zaspokojeniu egoistycznych pobudek drugiej osoby, która nie chce pozostać opuszczona? Pisarz nie dostarczy nigomu gotowych odpowiedzi, jednak z dużym prawdopodobieństwem zmusi do myślenia.

Nie przypuszczałam, że lektura „Cmętarza zwieżąt” będzie w stanie dostarczyć mi zarówno dużej porcji rozrywki i wrażeń, jak i głębszych przemyśleń. To z całą pewnością lektura, która na długo pozostanie w pamięci i którą serdecznie polecam.
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Lekkiej (w pierwotnym i jakże optymistycznym założeniu) lekturze na deszczowy weekend przez pierwsze 150 stron bliżej było do żmudnej i wyjątkowo męczącej przeprawy. Przedzieranie się przez przydługi początek, naszpikowany schematem, tanią psychologią związków i prymitywnym żartem (na domiar złego mocno doprawionym wyświechtanym seksizmem)przypominało wędrówkę na pewien cmentarz z kocim truchłem ciążącym w plastikowym worku na śmieci. Bezlitosny wiatr nudy i banału przestał smagać czytelnika dopiero po pojawieniu się pierwszego, spodziewanego gościa zza grobu. Zaiste zasłużył sobie Church na okładkowy portrecik ponownym wtargnięciem w życie rodzinki Creedów i zapoczątkowaniem całej serii niefortunnych zdarzeń, która wreszcie ożywiła te początkowo niestrawne karty. Kingowi z pewnością nie można odmówić wyobraźni i umiejętności pisania zdecydowanie wykraczających poza poziom podstawowy (jeśli wziąć pod uwagę choćby soczystość i plastykę języka, którym operuje tworząc słowne obrazy tego, co wydobywa spoza świata pięciu zmysłów), jednak schemat dialogów i bohaterów spotykanych w pierwszej kolejności sprawia, że czytelnik z utęsknieniem czeka na żywe trupy i inne zjawy, które będą w stanie wskrzesić, wyróżnić i ubarwić te wszystkie miałkie teksty i nie pierwszej świeżości żarty, serwowane niepotrzebnie i w zbyt pokaźnych ilościach. Bliżej połowy "Cmętarz" przyspiesza, zaczyna ciekawić i ostatecznie broni się w kategorii niewymagającej acz interesującej lektury na pochmurne popołudnie, choć raczej nie zachęca do sięgnięcia po kolejne książki Kinga.
anotherdesire plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Podczas czytania nietrudno przychodzą nam na myśl spekulacje dotyczące dalszych wydarzeń, jednak mimo to książka trzyma nas w napięciu dosłownie do ostatniego zdania. Autor wprowadzając nagłe sytuacje, wątki, wydarzenia sprawnie stosuje przy tym różne sztuczki, przez które ciężko jest nam zdecydować o tym czy fragment czytany w danym momencie dzieje się naprawdę czy jest to tylko spekulacja, sen lub złudzenie bohaterów. King sposobem pisania tej książki bawi się z czytelnikiem, skutecznie go zwodząc oraz rozpalając nadzieje. Cmętarz Zwierząt to nie tylko “straszna historyjka”, to przede wszystkim opowieść o tym, do czego zdolny jest człowiek szaleńczo opętany przez własną rozpacz, poczucie winy, miłość oraz pokusę, która niesie za sobą ciąg konsekwencji. To opowieść o tym, jak wiele zasad oraz obyczajów jest w stanie złamać człowiek, który traci to, co dla niego ważne.
Co do filmu, który (niestety) miałam okazję obejrzeć niedługo po skończeniu lektury - apeluję do wszystkich, którzy mają zamiar zapoznać się bliżej z tą lekturą - NIE OGLĄDAJCIE PRZED CZYTANIEM. Ekranizacja jeżeli chodzi o mnie, jest strasznie banalna, nudna i pojawiają się w niej wątki zupełnie niepowiązane z książką.
Jeżeli chodzi o powieści grozy, to mam do nich dosyć wymagające podejście, a jednym z kluczowym dla mnie kryteriów, to właśnie to, czy książka wywołuje we mnie jakikolwiek strach lub chociażby niepokój. Jako, że moje gusta i zainteresowania oraz stan umysłu ;) są dosyć ekstremalne, tak też książka nie wywołała u mnie emocjonalnych fajerwerków takich jak strach czy lęk, jednak muszę przyznać, że były momenty, takie jak powrót Pascowa zza grobu w których odczuwałam dosyć spory niepokój czytając w środku dnia. Dlatego też moja ocena ksiązki to 7/10, gdyż pod względem fabuły, stylu pisania, lekkości przychodzącej przy czytaniu nie mam tej pozycji nic do zażucenia, jednak do perfekcji brakowało mi tu tylko jakichs skrajnych emocji, dzięki którym było by to 10. Mimo wszystko jednak tak jak już to wspominałąm wcześniej - jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem i spotkanie to wystarczyło, by przekonać mnie do sięgnięcia po następne pozycje Kinga.
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Książka ukazuje ludzką naturę, a mianowicie tę jej część której bardzo ciężko pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby. Człowiek zdolny jest do najgorszych posunięć byle tylko złagodzić swój ból po stracie. Czytając przechodzi lekki dreszczyk po plecach a zaskakujące zakończenie wzmacnia emocje czytelnika.
Simi_48 plusminus Linia koment
King zabiera nas do "Piekła i z powrotem" dosłownie i w przenośni.
,,Cmętarz zwieżąt" opowiada o małżeństwie Creed'ów: Rachel i Louisie oraz ich dzieciach: 6-letniej córce Ellie i około rocznym synku Gage'u. Rodzina wprowadza się do nowego domu w pięknej wiejskiej okolicy, a posiadłość dodatkowo graniczy z lasem. Przyjemną niespodzianką jest sąsiad - starszy, krzepki pan Jud, który staje się przyjacielem. Louis otrzymał właśnie nową pracę jako lekarz w kampusie akademickim. O śmierci zatem wie wiele. Nie jest dla niego niczym nadzwyczajnym fakt, że droga za ich domem prowadzi na leśną polanę, gdzie znajduje się cmentarz dla zwierząt, którym opiekują się dzieci z okolicy. Jednak droga prowadzi dalej ... w głęboki las z moczarami ... O miejscu tym krążą legendy związane jeszcze z indiańskim plemieniem Mikmaków.
"Smętarz dla zwierzaków" to dobrze napisana książka. Język jest barwny, prosty, ale jednocześnie interesujący i powodujący, że nie możesz oderwać się od lektury. Na samym początku wydawało mi się, że ta historia będzie kompletną klapą, a ja obejdę się smakiem, jednaka Stephen King potrafi wytworzyć wokół swojej powieści aurę tajemniczości i strachu. Czekałam z niecierpliwością aż coś się wydarzy, zawsze gotowa i przygotowana na 'przewrót', jednak pisarz za każdym razem mnie zaskakiwał i doprowadzał do tego, że po pewnym czasie przestałam się zastanawiać nad tym, co będzie i co czeka wszystkich bohaterów, tylko dałam się 'ponieść' tej fantastycznej książce. Polecam!
pabelkopablo plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo zaskakująca i godna polecenia. Jak zwykle, wyobraźnia Kinga ,,wylana" na papierze staje się pewnym arcydziełem. Polecam!
AgnieszkaG plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-09-08, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
To chyba jedyna książka Kinga, która mnie rozczarowała. Przebrnęłam z musu,
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,WYZWANIE 2014-52 książki,
Stary cmentarz ma moc wskrzeszania pogrzebanych na nim istot. Niestety powracają nie do końca takie, jakimi były dotąd. Są agresywne i mają mordercze skłonności. Po lekturze tej książki bacznie zaczynamy przyglądać się napotkanym zwierzakom (zwłaszcza kotom)
magdkos plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Moja pierwsza książka Kinga.
Niektórzy krzyczą WSTYD. Inni NARESZCIE. Inni OD ZŁEJ KSIĄŻKI ZACZYNASZ.
Może mają rację,nie wiem,nie oceniam. Ja się cieszę,że zaczęłam od tej ,cieszę się ,że odważyłam się wziąć do ręki "mistrza" bo cmętarz zieżąt mnie opętał ;) Właściwie nie ma o czym opowiadać bo przecież "Kinga każdy zna". Jedno wiem na pewno - kota sobie nie kupię nigdy.
andziaija plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jedna z lepszych pozycji Kinga, prawie ulubiona.
aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,Mam,Wyzwanie - fantastyka ,
Czytałam różne opinie, ale książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Opowiada o losach pewnej rodziny która dopiero co się przeprowadziła. Piękne okolice i mili sąsiedzie, ale jeden minus- bardzo ruchliwa droga. Każdy przeżywa śmierć bliskich, ale niektórzy nie potrafią się z tym pogodzić i próbują to jakoś naprawić. Creed również nie mógł pogodzić się ze śmiercią psa, synka i żony. Zdecydował zagłębić się w nieznany mu świat, co przynosi niepożądane konsekwencję nie tylko dla niego, ale i dla sąsiadów, których bardzo sobie cenił. Bardzo ciekawa i trzymająca w napięciu opowieść. Jedna z moich ulubionych. Gorąco polecam.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Oj, nieczęsto wystawiam bardzo wysoką notę. Wymagam od książki spełnienia kilku warunków, a mianowicie między innymi: bardzo dobrego stylu, ważnego tematu ciekawie przedstawionego, emocji. Zatem proszę, 6 dla ,,Cmętarza zwieżąt". Za co?
Głównie za to, że sięgając po tę książkę, oczekiwałam jedynie horroru, a dostałam więcej. Dużo więcej. Po pierwsze nie sądziłam, że tak płodny twórca, jak Stephen King, oprócz tego, że potrafi straszyć, jest też niezwykle uzdolniony pisarsko. Nad tekstem książki spędza się czas, delektując się jego świetnym stylem. Po drugie, nie jest to typowa powieść grozy, ponieważ w większej części jest powieścią psychologiczną, przedstawiającą bardzo wnikliwie przemyślenia, rozterki i motywy postępowania głównego bohatera.
,,Cmętarz zwieżąt" opowiada o małżeństwie Creed'ów: Rachel i Louisie oraz ich dzieciach: 6-letniej córce Ellie i około rocznym synku Gage'u. Rodzina wprowadza się do nowego domu w pięknej wiejskiej okolicy, a posiadłość dodatkowo graniczy z lasem. Przyjemną niespodzianką jest sąsiad - starszy, krzepki pan Jud, który staje się przyjacielem. Louis otrzymał właśnie nową pracę jako lekarz w kampusie akademickim. O śmierci zatem wie wiele. Nie jest dla niego niczym nadzwyczajnym fakt, że droga za ich domem prowadzi na leśną polanę, gdzie znajduje się cmentarz dla zwierząt, którym opiekują się dzieci z okolicy. Jednak droga prowadzi dalej ... w głęboki las z moczarami ... O miejscu tym krążą legendy związane jeszcze z indiańskim plemieniem Mikmaków.

Stephen King zaskoczył mnie niezmiernie. W swej książce udowadnia, że to nie zjawy i ,,żywe trupy" (aczkolwiek siejące grozę) są największym koszmarem człowieka, ale niespodziewana śmierć bliskiej, kochanej osoby. A rozpacz z miłości może prowadzić do przekraczania granic obłędu i szaleństwa. Z tego powodu ,,Cmętarz zwieżąt" jest książką niezwykle emocjonalną.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej pozycji. Jest niesamowita. Polecam, naprawdę polecam.
Egoista plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 Książek 2013,
Książka kryjąca nie wyobrażalna moc przyciągania i nie pozwalająca oderwać się choćby na chwilę. Jako pierwsze spotkanie ze Stephanem King, książka wywarła na mnie ogromne wrażenie , a dzięki zasłudze idealnie stworzonych bohaterów , doktora Luisa , Rachel oraz niezwykłego church'a. A to wszystko umieszczone w niezwykłej scenerii Ludllow.
mesenger plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-09-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Rewelacja! Książkę przeczytałam bardzo szybko, bo tak mnie wciągnęła. Kolejny raz Stephen King udowodnił, że jest królem horroru! Jak do tej pory najlepszy utwór tego pisarza.
malamimbla plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytałam tę książkę dosłownie w kilka dni. ;) Bardzo wciągająca historia i ciekawy pomysł. Osobiście bym tej powieści nie określiła mianem horroru, ale nie można jej ująć mrocznej atmosfery i trzymania w napięciu aż do końca.
Justyna891 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pomimo chwilowych tragedii bohaterów czytanie tej książki to czysta przyjemność.
Wciąga już od pierwszych stron, ciężko ją odłożyć, zapomnieć i wrócić do rzeczywistości.
Książka opowiada o rodzinie Creedów, którzy jak by się wydawało na początku, znaleźli swoje miejsce na ziemi. Ludlow nie tylko jest pięknym miejscem, lecz również niebezpiecznym. Co kryje się za tytułowym "cmętarzem zwięrząt"? Zobaczycie sami..
Powieść trzyma w napięciu aż do samego końca.Końca zaskakującego, i jeszcze bardziej pobudzającego wyobraźnię.
Polecam!
ladowarka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Moja ulubiona, razem z "Lsnieniem" ksiazka Kinga! Mega ciekawa, zaskakujaca... Uwielbiam! :-)
Natalia_Katarzyn plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-20, Na półkach: Przeczytałem,
Ta powieść Kinga pozostawiła we mnie jakiś taki niedosyt. W sumie zdziwiło mnie to, bo słyszałam raczej dobre opinie o tej książce. No ale jak widać każdy ma swoje doznania

http://mojportret.blogspot.com/
oleczka31 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-09-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytałam jednym tchem..
Claire plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ciekawa, nurtująca, mroczna i bardzo dobra książka. Klasyczny horror, ale, jak większość książek Kinga, mistrzowski:)
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Gracjana Linia koment
Przeczytane:2016-08-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Horror,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nostrid Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
madz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
mieszko Linia koment
Przeczytane:2015-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
tymbarkowax3 Linia koment
Przeczytane:2015-08-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Mikobelle Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ryuzaki Linia koment
Przeczytane:2015-07-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Leire Linia koment
Przeczytane:2015-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
hanka04 Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kysia Linia koment
Przeczytane:2014-12-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ilonar2301 Linia koment
Przeczytane:2014-11-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
ptysmietowy Linia koment
Przeczytane:2014-10-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Domi__T Linia koment
Przeczytane:2014-09-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ilbunia Linia koment
Przeczytane:2014-06-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ganzrockbar Linia koment
Przeczytane:2009-05-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Triste Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,Przeczytane,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 r,
Sadu Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Minevra Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Balladyna Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
CorkaHermesa Linia koment
Przeczytane:2013-04-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
wedrujaca Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kroplina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Stephen King,
purplewonder Linia koment
Przeczytane:2013-10-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
roksiaaa Linia koment
Przeczytane:2013-09-18, Na półkach: Przeczytałem,
Justyna312 Linia koment
Przeczytane:2013-08-23, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rama83 Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Na półkach: Przeczytałem,
betxp Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slk Linia koment
Przeczytane:2013-08-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
arsula Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2013-08-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
plusssik Linia koment
Przeczytane:2013-07-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Stephen King,
Magnolis Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pharea Linia koment
Przeczytane:2013-04-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Shi4 Linia koment
Przeczytane:2010-04-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Stephen King,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Cmętarz zwieżąt Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Cmętarz zwieżąt Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Cmętarz zwieżąt Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Cmętarz zwieżąt Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Cmętarz zwieżąt Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów