Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Co się kryje w baśniowej krainie

praca zbiorowa

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Debit
Data wydania: 2016-03-24
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-8057-062-7
Liczba stron: 40
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Klasyczne baśnie na przestrzeni lat doczekały się wielu wydań i wznowień, filmowych czy animowanych adaptacji, jak również reinterpretacji bądź publikacji wykorzystujących bądź nawiązujących do baśniowych historii. Motywy baśniowe wykorzystała w swojej publikacji Eleonora Barsotti, kierując do małych czytelników niezwykle kolorową i kipiącą wręcz od szczegółów książkę Co się kryje w baśniowej krainie.

 

Co się kryje w baśniowej krainie to połączenie najbardziej charakterystycznych elementów najpopularniejszych, klasycznych – choć przedstawionych w nowoczesny sposób – baśni z elementami samodzielnej zabawy w poszukiwacza zagubionych „skarbów”. Na kartach publikacji przyjdzie zatem czytelnikowi poszukiwać kury, piły i akordeonu Pinokia, na barwnej ilustracji nawiązującej do baśni o Alladynie będziemy szukać ważek, wachlarza i bananów, a wraz z Kopciuszkiem wypatrywać będziemy ślimaka, kapelusza i rękawiczek. Na dziewięciu barwnych, nawiązujących do baśni bądź znanych dzieciom opowieści – o Alicji w Krainie Czarów czy Piotrusiu Panie – i bardzo szczegółowych rysunkach ukryte zostały przedmioty, które czytelnik musi znaleźć. Rzeczy te nie zawsze bezpośrednio nawiązują bądź wiążą się z daną baśnią, czasami też danych przedmiotów ukryto na rysunku więcej niż jeden.

 

Poszukiwania nie są bardzo skomplikowane, jednak przyznać należy, że gąszcz dodatkowych elementów, przedmiotów, feeria barw czy mnogość postaci skutecznie utrudnia zadanie i wymaga od czytelnika cierpliwości, wytężania oraz skupiania wzroku. Dodatkowe „zamieszanie” wywołuje wielokrotne pojawianie się danego bohatera baśniowego na jednej ilustracji. Po dokładnym przyjrzeniu się rysunkowi można stwierdzić, że jest on swego rodzaju kolażem – połączeniem rysunków przedstawiających kolejne, najważniejsze wydarzenia danej baśni.

 

Bogactwa kolorystycznego publikacji odmówić nie można. Przedstawione na kartach książki postaci swą estetyką nawiązują raczej do współczesnych publikacji kierowanych do młodych czytelników. Niewiele w zamieszczonych w publikacji rysunkach pozostało tradycyjnych, klasycznych rozwiązań. Ilustracje z pewnością przykują uwagę, są także przyjemne w odbiorze, wzbudzają miłe skojarzenia i pozytywne emocje u najmłodszych czytelników, do których przede wszystkim kierowana jest książka.

 

Na końcu publikacji zamieszczono podpowiedzi dotyczące miejsca ukrycia „skarbów”, które być może przydadzą się mniej cierpliwym poszukiwaczom. Dodatkowo w publikacji znalazły się także cztery częściowo wypełnione kolorowanki, będące przedrukiem ilustracji z początku książki. Oprócz poszukiwań, mały odbiorca będzie miał dzięki temu także okazję wy wykazać się plastycznie. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
katarzynakulawik plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Już od jakiegoś czasu w wielu wydawnictwach ukazują się książki obrazkowe. Są to bardzo ciekawe i wartościowe pozycje dla najmłodszych Czytelników, ponieważ umożliwiają ćwiczenie koncentracji uwagi i spostrzegawczości wzrokowej, ale także dają możliwość wejścia w rolę autora czy narratora, który opowiada lub wymyśla jakąś opowieść.
Wydawnictwo Debit również wydało interesującą książkę obrazkową, której akcja dzieje się ... w krainie baśni. Nosi ona tytuł "Co się kryje w baśniowej krainie". Młody Czytelnik, na podstawie kilku obrazków wplecionych w dużą ilustrację, może samodzielnie opowiedzieć bajkę o Pinokiu, Aladynie, Czerwonym Kapturku, Kopciuszku, trzech świnkach, Jasiu i Małgosi, Alicji w Krainie Czarów, Piotrusiu i królewnie Śnieżce. Ponadto dzieci mogą wysilać wzrok, ćwicząc spostrzegawczość wzrokową i odnajdywać różne przedmioty na obrazku, które zgubili bohaterowie baśni i bajek. Ciekawym dodatkiem do książki są strony z odpowiedziami oraz kilka baśniowych kolorowanek.
Pomysłodawczynią i autorką ilustracji do książki "Co się kryje w baśniowej krainie" jest Eleonora Barsotti. Ilustracje są barwne, wesołe, a czasem zabawne. Każda strona została skrupulatnie narysowana, jest pełna szczegółów i pomimo małej przestrzeni w ładny i przemyślany sposób tworzy całą baśniową opowieść.
Przedszkolakom bardzo podobała się ta książka. Dzieci chętnie dzieliły się wiedzą dotyczącą bajek, z radością opowiadały przygody znanych sobie bohaterów i ochoczo odnajdowały zawieruszone na ilustracji przedmioty.
Polecam!
www.ksiazkowelove.wordpress.com
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Książki dla dzieci,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów