Recenzja redakcji granice.pl

Co się stało z moją siostrą?

Elizabeth Flock

5.8
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-06-17
ISBN: 9788379432004
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Elizabeth Flock specjalizuje się w opisywaniu dziecięcych traum. Tym razem za cel obrała dziewięcioletnią Carrie, którą los obdarzył sfrustrowaną matką, ojczymem-sadystą i zaginioną siostrą. Dziewczynka strzela do ojczyma, chcąc ratować życie matki i swoje. Tak zaczyna się jej opowieść. Jest nieletnią morderczynią, bitą i upokarzaną przez mamę, której resztą broni całym sercem. Obie nie mają łatwego życia w małym miasteczku. Najpierw od strzału w plecy zginął biologiczny tata Caroline, a niedługo później ona zabija ojczyma. Zostają same, poranione na duszach i ciałach. Udają się w podróż przed siebie rozklekotanym wozem, który szybko się psuje na środku pustyni. Czy może być gorzej? Oczywiście, że tak.

Autorka umieszcza swe bohaterki w obskurnym motelu. Brak pracy, jakichkolwiek umiejętności (prócz dbania o wygląd) zmuszają w końcu matkę Carrie do pracy na ulicy. Dziewczynka całymi dniami pozostaje właściwie bez opieki, grzebiąc po śmietnikach w poszukiwaniu jedzenia. Czy może być jeszcze gorzej?

Elizabeth Flock wreszcie lituje się nad dzieckiem i stawia na drodze Carrie kobietę, która właśnie straciła jedną z córek. Tak się składa, że Caroline jest bliźniaczo do niej podobna. Jest szansa na odmianę losu dziewczynki, choć nie będzie to łatwe, póki cała prawda z jej przeszłości nie wyjdzie na jaw.

Co się stało z moją siostrą to niełatwa książka - szczególnie dla matek, ukazująca ciemne oblicze macierzyństwa, przemoc domową, alkoholizm, bicie, głodzenie. A wszystko w zderzeniu z zupełnie innym, kolorowym światem iMaców, iPodów, nowych ciuchów, kolacji w restauracjach. Do ostatniej strony autorce udało się utrzymać w tajemnicy odpowiedź na pytanie postawione w tytule powieści. Do końca powieść trzyma w napięciu, budząc gniew, chęć niesienia pomocy, poczucie niesprawiedliwości.

Historia opowiadana jest z perspektywy dziewczynki, która żyła odcięta praktycznie od cywilizacji, odcięta od miłości, przekonana, że bicie to jedyny sposób na kontakt z drugim człowiekiem. Co ciekawe, opieka społeczna jej sytuacją przesadnie się nie interesowała, jednak gdy w kochającym, dostatnim domu pojawiła się posiniaczona dziewczynka, sąsiedzi zaraz zawiadomili policję, nie wiedząc, że siniaki są skutkiem raka. Rodzice mieli poważne problemy, choć nie zrobili córce nic złego. Oto dowód, potwierdzający że pozory mogą mylić, a ocena rzeczywistości wymaga więcej niż tylko rzutu okiem.

Co się stało z moją siostrą to powieść godna polecenia, bo trudna, poruszająca szereg skomplikowanych społecznych problemów, a jednocześnie (na szczęście) dająca nadzieję na to, że nawet najpodlejszy los może się odmienić na lepsze.

violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2016 ,Mam,

"Co się stało z moją siostrą" Elizabeth Flock to poruszająca opowieść o silnej dziewczynce, krzywdzonej przez swą patologiczną rodzinę.
Pomimo tego, że jest to kontynuacja historii z powieści "Emma i ja", to nie nie trzeba jej znać, by zagłębić się i zrozumieć kolejną część. Nawet więcej - bez znajomości początku, pozycja "Co się stało z moją siostrą" staje się bardziej intrygująca i zaskakująca.
Minus jaki przeszkadzał mi podczas czytania to sposób wysławiania się kilkuletniej dziewczynki tak, jak byłaby to dorosła, inteligentna osoba. Mam nadzieję, że to wina tłumaczenia, a nie autorki.
Polecam.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,WYZWANIE 2015-52 książki,
W końcu wychodzi na jaw, że... Emma naprawdę istniała! Matka Carrie po wyjeździe z miasteczka pokazuje jaka "kochająca" jest naprawdę. Całe szczęście, że Carrie trafia na dobrych ludzi, którzy jej pomagają.
surfinia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Na co dzień, w naszym wygodnym życiu, nie zdajemy sobie sprawy, że gdzieś tam w świecie są dzieci, które wychowują się w patologicznych rodzinach. Czytając tę książkę nasuwa się wiele refleksji na temat życia, rodziny i tego co nas otacza. Czy teraz przejedziesz obojętnie wiedząc, że sąsiad znęca się nad rodziną, albo, że dzieci grzebią w śmieciach w poszukiwaniu jedzenia?
aishatsw plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-09, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,Od wydawnictw,Przeczytane,
Do sięgnięcia po Co się stało z moją siostrą zachęciła mnie intrygująca zapowiedź, jednak nie od razu zorientowałam się, że książka jest kontynuacją powieści Emma i ja, którą miałam okazję przeczytać przed paru laty i która długo nie pozwoliła mi o sobie zapomnieć. Najnoszą powieść Elizabeth Flock można czytać jako zupełnie odrębną historię, jednak jeśli będziecie mieć okazję sięgnąć po poprzednią, nie wahajcie się. Nie tylko rzuca ona światło na przeszłość bohaterek, ale przede wszystkim jest bardzo dobrą książką, zaskakującą, emocjonującą, taką która w pewnym momencie uderza czytelnika jak obuchem w głowę. Powieścią Emma i ja autorka bardzo wysoko podniosła sobie poprzeczkę i szczerze mówiąc, podczas lektury pierwszych kilkudziesięciu stron, sądziłam, że nie sprostała temu wyzwaniu.

Co się stało z moją siostrą jest historią opowiedzianą z perspektywy dwóch bohaterek. Carrie i Honor. Dziecka i matki, która utraciła ukochaną córkę. To również dwa odmienne światy, które w pewnym momencie przenikają się za sprawą niezwykłego zbiegu okoliczności. Na kartach swojej powieści Elizabeth Flock kreuje dwa odmienne modele rodziny, kontrast pomiędzy nimi jest tak wyrazisty i głęboki, że aż bolesny. Zmaganie się z doznaniami małej Carrie nie jest dla czytelnika przyjemne, wywołuje sprzeciw, budzi gniew, sprawia że z niecierpliwością wyglądamy happy endu. Czy został przewidziany dla tej historii? Tego Wam nie zdradzę...

Powieść Elizabeth Flock wydaje się być utkana z tajemnic. Ich rozwiązania podejmują się Carrie i Cricket, a czytelnik towarzyszy im w tym wyzwaniu, wysnuwając swoje własne teorie. Trudno się od tego powstrzymać, skoro ta powieść składa się z tak wielu pytań, wątpliwości, niedomówień i sekretów. Lubicie takie historie? Co się stało z moją siostrą Was nie zawiedzie. Ta książka jest jednym wielkim pytaniem - od tytułu po zakończenie!

Wspomniałam, że początkowo sądziłam, że Elizabeth Flock nie sprostała kontynuacji swej historii. Na wstępie jest sennie, wręcz nudno, określiłabym to mianem paplaniny. Trzeba jednak pamiętać, że jest to świat przedstawiony oczyma małej dziewczynki, która "papla", gdyż po prostu taką ma naturę. Nie jest to bynajmniej czcza paplanina, szybko dostrzeżecie, że to dziecko musiało wydorośleć znacznie wcześniej niż jego rówieśnicy i choć ewidentnie zabijano w nim poczucie wartości, robi wszystko, by przetrwać. To wszystko może was przerazić, ponieważ Elizabeth Flock nie kreuje różowego obrazka. Być może Co się stało z moją siostrą nie zaskoczyło mnie tak, jak miało to miejsce w przypadku powieści Emma i ja, ale pewnymi szczegółami zrodziło ból gdzieś we wnętrzu, rozdarło, wstrząsneło i pozostało we mnie.
Eli1605 Linia koment
andr Linia koment