Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Comedia infantil
Kup Teraz

Comedia infantil

Henning Mankell

Ocena ( 3 osoby )
4.7
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2008
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788374144087
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian_Gajda

Mankell polskiemu czytelnikowi znany jest przede wszystkim jako twórca intrygujących kryminałów o komisarzu Kurcie Wallenderze. Mało kto wie, że szwedzki beletrysta doskonale sprawdza się jako autor powieści dla młodzieży, poruszających powieści obyczajowych, a także książek sensacyjnych. Polski wydawca książek Mankella – oficyna W.A.B. - postanowił uzupełnić zbiór pozycji przetłumaczonych na nasz język o powieść „Comedia infantil”, która nosi znamiona doskonałej prozy psychologicznej z wątkami autobiograficznymi.

 

„Comedia infantil” rozgrywa się w afrykańskiej scenerii, która pisarzowi jest szczególnie bliska, bowiem od jakiegoś czasu Henning Mankell prowadzi w Mozambiku teatr. To doświadczenie znajduje odzwierciedlenie w powieści, która nie powstałaby, gdyby nie ów teatr, będący doskonałą, metaforyczną scenerią dla zwierzeń głównego bohatera książki. Na dach piekarni demonicznej Dony Esmeraldy leciwy piekarz przynosi postrzelonego chłopca – Nelio. Opatrując jego poranione ciało, Jose Antonio Maria Vaz wysłuchuje wzruszającej historii opowiedzianej przez dziesięciolatka. Młody, ale jakże doświadczony przez życie chłopiec, wspomina najbardziej dojmujące i wywierające zły wpływ na jego psychikę chwilę. W pamięci utkwiły mu między innymi zbiorowe mordy dokonywane przez ludzi, którzy pod pretekstem szczytnej idei zmiany systemu, dopuszczali się niehumanitarnych czynów.

 

Opowieść Nelio odmalowuje obraz poranionej i rozczłonkowanej Afryki, której wewnętrzne konflikty prowadzą do rozpadu państwa. Na tym kontynencie dochodzi do sporów o władzę i system polityczny. Każdy z obozów ma inny pomysł na reformę chylącego się ku upadkowi organu społecznego. Mankell przybiera postawę wszechwiedzącego przewodnika oprowadzającego nas po zakamarkach Czarnego Lądu, który pozwoli zajrzeć do każdej chaty, usiąść po turecku na krawężniku i przyglądać się zachowaniom młodych Afrykańczyków. Znaczną część opowieści stanowią historie wyobcowanych dzieci ulicy. Za kilka lub kilkanaście lat ci młodzi chłopcy będą kształtować politykę, ustrój, dlatego winni czerpać najlepsze wzorce. Czy tak się dzieje? Z pewnością nie, ponieważ z uwagą obserwują, jak kramarzą się ich starsi o kilka lat rodacy. W przepięknie liryczny sposób Mankell rozpisuje historię odejścia i rozrachunku ze światem. Szczególnie bolesne jest to, że żegna się z doczesnością dziecko – rezolutny i szczerze dobry dziesięciolatek, od którego bije pozytywna energia i szlachetność. Miejsce odejścia chłopca ma w pewnym sensie metaforyczne znaczenie. Rozgościwszy się na niestabilnym zadaszeniu, spogląda na świat, w którym przyszło mu egzystować. Jest ponad ludźmi, którzy milczą i bez cienia sprzeciwu przyjmują to, co dzieje się dookoła nich.

 

Książkę Mankella można czytać na dwa sposoby – jako konfesyjny traktat o odchodzeniu oraz jako pomysłowo skomponowaną mozaikę ustrojowo-polityczną. Ja optuję za pierwszą interpretacją tekstu, ponieważ zawiłe przygody dziesięciolatka są nierozerwalnie związane z działaniami na arenie politycznej. Małe powstania, bunty niektórych plemion formują umysł Nelio, w pewnym sensie oswajają go ze śmiercią, ludzką krzywdą i wszechobecnym złem.

 

„Comedia infantil” jest w pewnym sensie nową kartą w twórczości szwedzkiego prozaika. Zauważalne jest rozszerzenie zagadnień tematycznych – problematyka kolonializmu, śmierć młodego człowieka, bezwzględność ludzka, zagłada społeczna. Mankell okrasza wszystkie te kwestie dużą porcją wrażliwości i frapującą fabułą. Pomijając kilka niedociągnięć stylistycznych, powieść obyczajową tego pisarza uważam za szalenie interesującą.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2015,
Mankell opisuje losy dzieci w okresie wyzwalania się spod władzy kolonizatorów a następnie wojny domowej w Mozambiku.
Spokojne, ustabilizowane i szczęśliwe dla wielu życie wiosek zostało brutalnie przerwane przez rewolucjonistów. W jeden z nich żył Nelio, który jak wiele innych dzieci, wyrwany z dzieciństwa, postawiony w obliczu śmierci siostry, zmuszony do zabicia oprawcy ucieka jak najdalej od rodzinnych stron by trafić do Maputo - stolicy kraju. Staje się członkiem a następnie przywódcą jednej z wielu band uliczników - bezdomnych, głodnych dzieci, których jedyną troską jest jak przeżyć do jutra. Nelio jednak nie do końca utożsamia się z innymi. Samo przeżycie do nastęnego dnia jest dla niego niewystarczające. Prawdziwe życie nie polega przecież na tym. Nelio stwierdza, że człowiekowi do szczęścia wystarczy dach nad głową i dowód tożsamości, stwierdza również, że trzeba marzyć, ale marzenia mają być rozsądne. Widzi w dzieciach ze swojej bandy ludzi z ich własnymi traumami, marzeniami. Te pierwsze trzeba na miarę swych sił zaakceptować, te drugie - jeżeli się da wspólnymi siłami realizować. To doprowadza Nelio do teatru a następnie na dach teatru/piekarni, gdzie ranny znajduje opiekę i słuchacza w postaci piekarza Jose Maria. Piękna, wstrząsająca książka o nagłym dorastaniu, byciu człowiekiem - bez względu na wiek,życiowe doświadczenie i okoliczności, w których przyszło żyć.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ilonar2301 Linia koment
Przeczytane:2015-02-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2012-06-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,x dawno temu,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Comedia infantil Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Comedia infantil Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Comedia infantil Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Comedia infantil Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Comedia infantil Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów