Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Coraz mniej milczenia

Marta Fox

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2007-02-07
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 83-7254-528-6
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Raducka

Ostatni raz z Martą Fox miałam styczność chyba jeszcze w podstawówce, kiedy zachwyciły mnie Magda.doc oraz Paulina.doc. Potem długo, długo nic, aż do dnia, gdy w Taniej Książce znalazłam jej kolejną książkę. Pamiętałam własny zachwyt, cena wygórowana nie była, pomyślałam sobie: biorę, co mi szkodzi, najwyżej potem ją oddam. Następnie książka musiała przeleżeć swoje na półce, aż w końcu niedawno się do niej dorwałam i... już nie mogłam oderwać…  

„Coraz mniej milczenia” to cztery historie opowiedziane w sposób bardzo przystępny. Każdy z rozdziałów, oprócz czwartego, podzielony jest na dwie części, z których pierwsza jest opowiadaniem, a druga wywiadem z osobą będącą pierwowzorem jednego z jego bohaterów. I tak wszystkie trzy rozdziały opowiadają o kobietach, teraz już w pełni dojrzałych, które w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie. Czwarta, ostatnia historia, jest historią mężczyzny, z którym jednak autorce nie udało się spotkać - stąd nieco odmienna kompozycja niż w przypadku pozostałych. Mamy tu więc po prostu korespondencję mailową, jaką wymieniali z sobą pisarka i późniejszy bohater książki, e-maile zaś ułożone zostały w porządku chronologicznym. I może dobrze, że nie ma wywiadu, że nie ma żadnych komentarzy, te byłyby bowiem właściwie zbędne.

Takie historie, choć bardzo często opisywane, nigdy nie przestaną szokować i oburzać. Właściwie w każdej z nich szokują wiecznie te same dwie postawy. Postawa mężczyzny, który wykorzystuje swoją córkę, siostrzenicę, bratanicę i postawa kobiety - przeważnie matki - która udaje, że tego wykorzystywania nie widzi, a czasami wręcz staje w obronie mężczyzny. I właściwie nigdy nie potrafiłam się zdecydować, która z tych osób jest tą gorszą. Nigdy chyba nie rozwiążę tego dylematu.

Książka Marty Fox więc poruszyła mnie i uważam ją za książkę ogromnie udaną. Wierzę, że to jeszcze nie jest moje ostatnie spotkanie z twórczością Marty Fox. Oby nie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 26 książek 2013,
Warto pamiętać, że w każdej rodzinie dzieje się coś, o czym nikt inny nie ma pojęcia. Spotykamy na ulicy przechodniów, którzy przeżyli własną, bolesną historię, o których mówi się w telewizji, czy czyta się w książkach. Marta Fox dotarła do tych osób, które chciały pozbyć się tego ciężaru, jakie noszą od dzieciństwa, opowiedzieć to, co ukrywały. Pozwoliły na publikację swoich koszmarów na jawie, swoich problemów... Tego co przeżyły. Warto ją przeczytać.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-15, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Coraz mniej milczenia to cztery opowiadania, wywiady, rozmowy.
Rozmowy poważne, które w delikatny sposób poruszają najgłębiej skrywane tajemnice z dzieciństwa. Rozmowy które są bardzo trudne, lecz dające efekt oczyszczenia, niekiedy nawet pierwsze na ten temat.
Autorka w rozmowach w sposób delikatny pyta swoich rozmówców, jak przeżycia z dzieciństwa wpłynęły na ich losy. Czy wpłynęły na sposób przeżywania, system wartości i ich przekonania. Jak wpłynęły na związki osobiste, relacje z innymi ludźmi. Sama jednak nie komentuje tego co się dowiaduje, jest tylko cichym słuchaczem, który pomaga otworzyć się i oczyścić z ,, brudów dzieciństwa
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2011,Autografy/Dedykacje,Historie prawdziwe,Mam,
Przejmujące wywiady z dorosłymi już ludźmi, którzy byli molestowani seksualnie jako dzieci.
rena-56-56 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Autorce udało się dotrzeć do intymnych, dramatycznych losów kilkorga ludzi. którzy w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości doświadczyli wszystkiego co złe w życiu i to ze strony najbliższych im ludzi. Wstrząsające relacje. Nie można tego czytać ze spokojem. Książka głęboko porusza i wyciąga na światło dzienne skrywane do tej pory lęki i straszne doznania.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Perełki,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:2011-12-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów