Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Córki Księżyca. Bogini nocy. W zimnym ogniu

Ewing Lynne

Ocena ( 5 osób )
4.8
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2011-01-01
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7686-060-2
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

W blasku księżyca


Kiedy otwarto puszkę Pandory, wszystkie występki i cierpienia zostały rozsiane po świecie. Jako ostatnia opuściła ją nadzieja, jedyna pocieszycielka w chwili niepowodzenia. Pojawiły się też siły zła, demoniczne istoty wysłane przez Atroxa, których celem był odebranie ludziom nadziei. Selene, bogini księżyca, ulitowała się nad mieszkańcami Ziemi i dała im swoje córki, które niczym anioły stróże miały walczyć z Atroxem i nieść nadzieję. Największą siłą Atroxa jest jednak to, że nowoczesny człowiek nie wierzy w demony żyjące pośród nas. Dlatego też zadaniem czterech nastolatek, mieszkanek Kalifornii i Cór Księżyca będzie więc walka z pierwotnym źródłem zła, które już od chwili stworzenia było zazdrosne o świat jasności i próbowało go zniszczyć. Vanessa, Catty, Serena i Jimena - wszystkie obdarzone pradawną mocą, są bohaterkami porywającej i osnutej magią książki Lynne Ewing Córki księżyca. W pierwszym tomie serii znajdziemy dwie opowieści: Bogini Nocy i W zimnym ogniu, a w każdej z nich jedna dziewczyna będzie wodzona na pokuszenie i mamiona, a od decyzji przez nią podejmowanych uzależnione będą losy pozostałych bogiń.

 

Vanessa Cleveland potrafi stawać się niewidzialna, Catty Turner obdarzona jest umiejętnością manipulowania czasem, a kiedy się wystarczająco skoncentruje, potrafi przeskakiwać w przyszłość lub przeszłość. Mają odmienne charaktery, zainteresowania, ale oprócz przyjaźni i niezwykłych zdolności, łączy je coś jeszcze - tajemniczy amulet z wizerunkiem księżyca wyrytego w metalu. Choć są niezwykłe, to jednak ich potrzeby i uczucia są takie same jak u innych dziewczyn w ich wieku, a jeśli chodzi o Vanessę, to w kręgu jej zainteresowań jest pewien przystojniak, Michael Saratoga. Co jednak robić, jeśli w jego obecności nie można zapanować nad swoimi molekułami, a zwykły dotyk czy pocałunek powoduje znikanie?

 

Vanessa z pewnością roztrząsałaby swój problem w nieskończoność gdyby nie fakt, że nagle Catty znika, a ona sama zostaje wciągnięta w wir dziwnych i niezrozumiałych dla niej wydarzeń. Poznaje przy tym Serenę, niezależną jednostkę, która wydaje się zupełnie nie zważać na opinię innych na swój temat, a przy tym potrafi czytać w myślach. Jej moc jest podobna do mocy Wyznawców zła - potrafi dostrzec to, co ludzie skrywają nawet przed samymi sobą. Dodatkowo do jej wrodzonych zdolności należy umiejętność mówienia po łacinie i w starożytnej grece. To ona przedstawia też Vanessie Jimenę, która potrafi przepowiadać przyszłość. Okazuje się, że wszystkie będą musiały walczyć w słusznej sprawie, a ich przewodnikiem, będzie emerytowana nauczycielka historii, Maggie Craven. To własnie ona wprowadza dziewczyny w świat pradawnej magii i ostrzega przed ofiarami Atroxa, czyli Wyznawcami, którzy pozbawieni zostali nadziei. Atrox wysysa z nich duszę, a wówczas sami stają się myśliwymi i okradają innych, pragnąc zastąpić wewnętrzną pustkę. Są jak żywe istoty, a jednak ich głodu nie można zaspokoić. Czy jedną z nich jest Stanton, któremu wyraźnie podoba się Vanessa? A może chłopak oparł się kuszeniu przez Atroxa i obietnicy nieśmiertelności? Trudno w to uwierzyć - szczególnie, że to on proponuje Vanessie pewien ryzykowny układ.

 

Córki Selene będą musiały wykazać się niebywałą odwagą oraz bezgraniczną wiarą w dobro i w ludzi, jeśli chcą pokonać odwieczne siły zła. Będą też musiały chronić siebie nawzajem, bowiem jedna z nich może być kluczem, czyli tą, która znajdzie sposób na zniszczenie Atroxa. Jeśli faktycznie tak jest, światu grozi poważne niebezpieczeństwo, bowiem klucz może wzmacniać nie tylko siły dobra, ale i ciemności

 

Lynne Ewing, tworząc Córki księżyca, z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, jak wielki jest popyt na literaturę typu paranormal romance. Udało jej się jednak uniknąć komercyjnego podejścia do tematu, a nużące wampiry zamieniła na mroczne siły zła - i uczyniła to z sukcesem. Jej powieść jest tym samym wspaniałą przygodą nie tylko dla spragnionych odrobiny magii nastolatek, ale i dla starszych wielbicielek tego rodzaju historii. Brak tu ostrego seksu, jaki odnajdujemy w książkach o zmiennokształtnych, są za to pierwsze, jeszcze niewinne pocałunki i zauroczenia, a także sporo lojalności, odwagi do wystąpienia w obronie przyjaciół, a nawet brawury. Prosty, niewyszukany język i wciągająca akcja sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem i mimo objętości wystarczy kilka godzin „zarwanej” nocy (koniecznie w blasku księżyca), by pochłonąć opowieść przesyconą pradawną magią i wyłączając budzik, zasnąć, marząc o lekturze drugiego tomu Córek księżyca .

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Może gdybym przeczytała je pare lat temu podobały by mi się bardziej a tak...nic specjalnego :(
pauletka21 Linia koment
Przeczytane:2017-01-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Cartercon Linia koment
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Tamarka Linia koment
Przeczytane:2014-07-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sadu Linia koment
Przeczytane:2014-01-23, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Inne,
break
Okładka - Córki Księżyca. Bogini nocy. W zimnym ogniu Początek końca
Susana Vallejo
Okładka - Córki Księżyca. Bogini nocy. W zimnym ogniu Niepoliczalne
Karen Gregory
Okładka - Córki Księżyca. Bogini nocy. W zimnym ogniu Złotowidząca. Tom 1. Ucieczka
Rae Carson
Okładka - Córki Księżyca. Bogini nocy. W zimnym ogniu Tysiąc odłamków ciebie
Claudia Grey
Okładka - Córki Księżyca. Bogini nocy. W zimnym ogniu Para idealna
Jennifer Echols
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów