Crotone 982

Ocena: 5 (1 głosów)
opis

Wspaniały opis fragmentu historii Europy

Robert F. Barkowski, znawca Słowiańszczyzny i politycznej historii Europy w okresie średniowiecza napisał książkę „Crotone 982”, poruszającą ciekawy i mało do tej pory omawiany epizod z drugiej połowy X wieku – kiedy to na południu Italii doszło do konfliktów i różnicy interesów pomiędzy Cesarstwem Bizantyjskim, cesarstwem Niemców i muzułmanami. Co uwieńczyła tytułowa bitwa pod Crotone stoczona 15 lipca 982 roku pomiędzy rycerstwem chrześcijańskiej Europy a wojskami muzułmanów. Po jednej stronie kilkanaście tysięcy jazdy (księstwa niemieckie, Longobardowie, Słowianie) z młodym cesarzem Ottonem II na czele, a naprzeciwko nich dwukrotnie więcej wyznawców islamu dowodzonych przez emira Sycylii, Abu al-Kasima. Bitwa zakończyła się wielką militarną porażką Ottona II, pomimo śmierci emira na polu bitwy. Patrząc z dalszej perspektywy czasowej, bitwa uratowała Italię przed islamską inwazją, gdyż muzułmanie umknęli z wielkim stratami na Sycylię i na tym zakończyły się ich plany zakładania Kalifatu Italii – niebawem też stracili Sycylię na rzecz Normanów.

Robert F. Barkowski jest autorem publikacji historycznych, popularno-naukowych. Jego teksty charakteryzuje bardzo wysoka wartość merytoryczna, autor w każdej książce zaznacza że stara się oprzeć na wszystkich dostępnych mu źródłach pisanych i opracowaniach uznanych naukowców – tym łatwiej dla niego że posługuje się biegle łaciną i językiem niemieckim, tak ważnymi dla studiów na średniowiecznymi źródłami pisanymi i ich opracowaniami. Poza tym ma lekkie pióro i potrafiący zainteresować czytelnika opisywanymi dziejami.

W książce „Crotone 982” po wstępie wprowadzającym czytelnika w temat publikacji następuje opis wydarzeń na południu Italii które doprowadziły do sytuacji konfliktowej i tytułowej bitwy. Ukazane są zmagania Bizantyjczyków o dominację w tym rejonie na tle ich polityki ekspansywnej w połączeniu z kryzysami toczącymi spadkobiercę antycznego Rzymu. Barkowski wskazuje na początki penetracji muzułmańskiej południa Europy i wynikłe z tego wojny z Bizancjum i Longobardami. Po tym następują kolejne dwa rozdziały zajmujące się zagadnieniem dojścia saskiej dynastii Ottonów do najpotężniejszego rodu panującego w Europie w X wieku. Nie brakuje tam opisów jak to Niemcy napadli na Słowian połabskich by wyszkolić swe wojska w boju. Czy też jak Otto I realizował stopniowo i konsekwentnie plany hegemoniczne dla zawładnięcia nie tylko Niemcami, ale kolejno Lotaryngią, słowiańskim Połabiem i ostatecznie całą Italią. Lecz w konflikcie brała udział jeszcze trzecia strona: muzułmanie z Sycylii, będący tak naprawdę przedłużeniem woli i polityki kalifatu Fatymidów. Emir Sycylii napadał nieustannie Italię, co też autor bardzo dobrze uwypuklił. W rezultacie, gdy na tronie niemieckim zasiadł nowy cesarz, Otto II, konfrontacja zbrojna stała się nieunikniona.

Autor świetnie opisał i wytłumaczył ten wszystkie aspekty i zagadnienia, dlaczego i jak Otto II zebrał potężną armię rycerstwa, w tym tysiące jazdy pancernej, i wyruszył na południe Italii by usunąć stamtąd zagony muzułmanów. Tutaj zawarł autor bardzo cenne charakterystyki uzbrojenia, taktyk i strategii obu stron nadchodzącej bitwy.

Sam opis kampanii wojsk Ottona II i przebiegu bitwy to wyśmienita uczta dla miłośników historii – tak się powinno opisywać starcia zbrojne! Czytelnik ma przed oczami żywy obraz walki. Autor wskazał słusznie na ważne szczegóły tej bitwy, że jak i dlaczego Niemcy po początkowym sukcesie nie podjęli gonitwy za pokonanymi w pierwszym starciu muzułmanami. Jak krótko po tym świeży korpus muzułmańskiej jazdy przeszedł do kontrataku i zadał klęskę wojskom Ottona II. Dalej autor opisuje fascynującą ucieczkę cesarza i jego ratunek dzięki inwencji słowiańskiego rycerza.

W ostatnim rozdziale Barkowski postarał się ukazać w różnych perspektywach skutki tej bitwy. Bardzo celujące i trafne wnioski autora dotyczące rozwoju w Europie środkowej, w tym na słowiańskim Połabiu czy państwie Piastów.

Książka „Crotone 982” jest bardzo wartościową pozycją, z której czytelnik może się wiele dowiedzieć lub pogłębić znane mu już zagadnienia.

Informacje dodatkowe o Crotone 982:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2015-05-14
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311137325
Liczba stron: 200
Dodał/a opinię: joe

więcej
Zobacz opinie o książce Crotone 982

Kup książkę Crotone 982

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Bitwy Słowian
Robert F. Barkowski 0
Okładka ksiązki - Bitwy Słowian

Książka przedstawia genezę, przebieg i skutki poszczególnych konfliktów zbrojnych (bitew) na tle historii politycznej trzech odłamów...

Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich

Porywająca powieść historyczna z czasów piastowskichTrwająca od wielu lat wojna między Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II kończy się zwycięstwem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy