Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Cud

Ignacy Karpowicz

Ocena ( 11 osób )
5.0
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2007
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-89-75587-2
Liczba stron: 276
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Cud, cholera jasna. Nieracjonalny, niedający się logicznie wytłumaczyć, wymykający się analizom i doświadczeniu. Cud, przy którym śnieg w czerwcu to nic. Cud wpisujący się jakby mimochodem w wierzenia społeczeństwa średniowiecznego. Lekko uwspółcześniony i przy tym mocno archaizujący. Cud całą gębą. Ale przy tym – obwieszczony przez najmniej dzisiaj wiarygodną gazetę. Cud pozbawiony sensu. Ignacy Karpowicz zaserwował nam powieść znakomitą – intrygującą stylistycznie i fabularnie.

 

Anna jest trzydziestoparoletnią, sfrustrowaną kobietą. Kiedy spotyka na swej drodze Mikołaja, wmawia sobie, że to jej chłopak. Szkopuł w tym, że Mikołaj właśnie zginął w wypadku. Nie żyje. Anna, która przypadkowo znalazła się w miejscu tragedii (dodajmy – bezkrwawej i błyskawicznej) decyduje się odwieźć zwłoki do Akademii Medycznej. I tak poznaje swą ogromną miłość (bo określenie „miłość życia” byłoby raczej nie na miejscu). Nie ma tu mowy o nekrofilii, za to – o lawinie kłamstw. Anna bowiem decyduje się konsekwentnie grać rolę dziewczyny Mikołaja. W tym celu musi nie tylko uwiarygodnić teraźniejszość (i dowiedzieć się jak najwięcej o życiu swojego chłopaka), ale i sfabrykować przeszłość, stworzyć związek, którego nie było. Tymczasem ciało Mikołaja cały czas utrzymuje temperaturę 36,7°C…

 

Odważny chwyt – uśmiercenie bohatera jeszcze na pierwszej stronie powieści pozwala wzbudzić zainteresowanie. Zabieg Karpowicza jest jednocześnie intrygujący i komiczny. I te dwie cechy będą się utrzymywać przez cały „Cud”. Historia „miłości” Anny i Mikołaja stanie się pożywką dla dynamicznej (jakby na przekór stałej obecności nieboszczyka) akcji i wyróżnikiem nowej powieści Karpowicza. Bo, wbrew pozorom, nie ma tu sentymentalno-ckliwych opowiastek, żalu za utraconym (niebyłym) szczęściem czy żałoby. Mikołaj dla żyjących ciągle j e s t – mało tego – dla niektórych zaczął być właśnie wtedy, kiedy jego ziemskie życie się zakończyło.

 

Paradoks? Nie jedyny u Karpowicza. Ile można pisać o nieboszczyku, by nie utracić siły wyrazu i by nie osłabła wymowa tekstu? Karpowicz, przy wszystkich ograniczeniach i trudnościach, jakie wyniknęły z rozwiązań fabularnych, radzi sobie świetnie. Narrację prowadzi z dwóch perspektyw. Łączy dwa różne (przeciwstawne?) style pisania, by przedstawić Mikołaja niejednostronnie.

 

Pierwszym sposobem na opowiadanie jest lekko zmodyfikowana „tradycyjna” strategia pisarska. Przezroczysta narracja, autor ukrywający się za zwyczajnymi relacjami, nie jest wszystkowiedzący, bo skupia się raczej na komentowaniu wydarzeń (chociaż zna też myśli głównych bohaterów). Urozmaicenie narracji, która mogłaby być uznana za „zwykłą” polega na wyeliminowaniu zbędnych opisów i na nawiasowych ironicznych wtrąceniach – czasami jeden nawias z doprecyzowaniem występuje bezpośrednio po drugim, Karpowicz stawia tu nie na zgodność z regułami ortograficznymi, a na przejrzystość opinii: osobne nawiasy są potrzebne by zaakcentować odrębne (lub przesunięte w czasie) komentarze, niekiedy też – komentarze komentarzy bądź przypadkowe skojarzenia. W tych partiach książki Karpowicz próbuje uzyskać styl w miarę przezroczysty, a przy tym też prosty i pozbawiony upiększeń. Wciąga czytelników w pozornie normalną powieść, której główną cechą wyróżniającą ma być fabuła.

 

I na tak przygotowany grunt wprowadza Karpowicz drugi rodzaj prowadzenia opowieści. Tym razem narratorem zostaje tajemniczy ojciec Mikołaja; pijak, który wierzy w swoją „boskość”. Jego relacje są stylizowane na język Biblii. Tylko w słowach ojca Mikołaja nie ma sacrum, a raczej – do sfery sacrum wyniesione zostają tematy niskie, z cielesnością na pierwszym miejscu. „Jestem prosty chłopak, syn prostych ludzi (…). Wypominam to, abyście znali, żem niezbyt uczony i niezbyt biegły, że potrzeby moje niezbyt wyszukane, raczej ciążące ku żołądkowi i dymaniu niż teatrom i literaturze” – mówi w pewnym momencie to, co każdy czytelnik zdążył już zauważyć. Karpowiczowi udało się połączenie stylu jednoznacznie odsyłającego do Biblii z niską, wulgarną miejscami tematyką. Zestawienie szokujące, ale i potrzebne: to demaskowanie obłudy i zacofania.

 

Zmiana sposobu narracji oznacza też zmianę tematu: o ile pierwsza część dotyczyła pośmiertnych losów Mikołaja, o tyle w retrospekcyjnych opowieściach ojca powracają czasy sprzed narodzin chłopca i z jego dzieciństwa. Powieść Karpowicza przepojona jest rubasznymi żartami. Umiejętności narracyjne autora przyczyniają się do pozytywnego odbioru książki i sprawiają, że „Cud” czyta się błyskawicznie i z radością. Książka wciąga – ze względu na rozwiązania fabularne i ze względu na styl.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,polskie czytanie,
26-letni student Mikołaj zostaje śmiertelnie potrącony na przejściu dla pieszych, w drodze na uczelnię. Ania, w drodze do pracy, staje się świadkiem zdarzenia. Pod wpływem impulsu, za zgodą policjantów zabiera ciało do prosektorium w którym w którym pracuje. To dopiero początek absurdów w tej książce. Anna zakochuje się w martwym Mikołaju. Jego ciało po śmierci zachowuje ciepłotę i barwę żywej istoty. Zostaje więc poddane badaniom naukowym. Wokół zaczynają się dziać cuda i mają miejsce zdarzenia, które na koniec łączą wiele sobie nieznanych osób. Główny wątek książki jest bardzo nieprawdopodobny i totalnie absurdalny. Jednak Karpowicz tak umiejętnie mnie wprowadził w historię Anny i Mikołaja, że byłam w stanie we wszystko uwierzyć.
asiagrabo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,24,
Jak u Karpowicza wszystko pomieszane, ale czyta się dobrze. Zaskakuje nieustannie. Lubię jego styl.
sw3112 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Cud rzeczywisty (mniemany, domniemany, wydumany, wymieniany). Jeden z lepszych polskich młodszych prozaików
muszkasia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014, czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Nie byłabym sobą gdyby nie dała szóstki mojemu ulubionemu autorowi. Książka jest przesadnie dziwna i na swój sposób szalona, a jednak trafnie opisuje wiele aspektów natury ludzkiej.Jednak zakończenie nie do końca mnie usatysfakcjonowało.

Co ciekawe, wszyscy bohaterowie płci męskiej zostali przedstawieni w brutalnie złym świetle, jako agresywni i nienasyceni seksualnie egocentrycy.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katibe Linia koment
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2015 r.,Mam,
Kochana Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
w_wolczyk Linia koment
Przeczytane:2014-12-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,Mam,
cleo29 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,przeczytane,
godmyt Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane wcześniej,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
JustynaW Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,www.owcazksiazka.pl,
annia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
grzeniuJee Linia koment
Przeczytane:2014-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów