Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Cud

Ignacy Karpowicz

Ocena ( 11 osób )
5.0
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2007
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-89-75587-2
Liczba stron: 276
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Lucjan Kubica

O Cudzie Ignacego Karpowicza można napisać posługując się jego własnymi słowami, a raczej słowami jednego z jego bohaterów: „świat wypadł ze zwyczajnych torów...” i właśnie o tym jest ta książka, o pękaniu w szwach rzeczywistości i o toczeniu się świata trochę nie tymi torami co powinien...

 

Książka od początku jest niebanalna. Główny bohater ginie na pierwszej stronie i nie dane mu jest nawet jęknąć, nie wspominając o wypowiedzeniu jakiegoś zdania, bądź choć słowa. Jakby tego było mało, parę stron dalej w głównym bohaterze zakochuje się główna bohaterka, mimo iż ten padł trupem. Karpowicz ani przez moment nie spuszcza z tonu i kolejne nieprawdopodobieństwa gonią następne. Nie chcę wam jednak zdradzać całej akcji.

 

Autor dokonuje nieprawdopodobnej pracy nad językiem. To co dzieje się w tej książce, naprawdę przeszło moje oczekiwania, a wydawałoby się, że po Masłowskiej nic nie jest w stanie nas zdziwić. Język samej książki, jak i bohaterów, kipi, wylewa się poza ramy i granice kartek, myśli i wypowiedzi. Sposób pisania Karpowicza swoją konstrukcją przypomina najsłynniejsze filmy Guya Ritchiego („Przekręt” i „Porachunki”), gdzie często akcja zatrzymuje się, a narrator za pomocą krótkich zdjęciowych slajdów komentuje postacie i toczącą się akcję, najczęściej odsłaniając obłudę bohaterów, ich drobne przekłamania w opowiadanej historii, czy po prostu rzeczy niedostępne widzowi. Bardzo podobnie konstruuje swoją powieść Karpowicz. Prawie każda wypowiedź bohatera jest nie tyle dopowiadana, czy komentowana w nawiasie, lecz wręcz odsłaniana poprzez wykradzione mu myśli i komentarze, o których nie powinniśmy wiedzieć. Ale nie tylko! To także swego rodzaju zatrzymania akcji, jakby zdjęcia robione szczegółom, na które normalnie nie zwrócilibyśmy uwagi, to również kartki przypominajki naklejane na lodówkach i monitorach komputerów. W tej książce każdy element rzeczywistości ma coś do powiedzenia i autor udziela mu głosu tworząc zawiłą polifonię.

 

Świat ulega niekontrolowanemu przemieszaniu, a razem z nim także język. To co w nim najdonioślejsze i najświętsze miesza się z tym co plugawe i jak najbardziej przyziemne. W jaki sposób? Oto pijaczyna, menel i chłoporobotnik dostępuje objawienia i dostaje przykaz od Boga, by napisać nową ewangelię. Otrzymuje dar języka. W ten sposób Słowo Boże, miesza się z rynsztokiem i tym co na wskroś ludzkie. I wierzcie mi mieszanka ta jest piorunująca. Ewangelicznym, biblijnym podniosłym tonem, naszpikowanym skomplikowanym nie tylko religijnym słownictwem, dowiadujemy się, jak bohater ostatnio zachlał mordę i zadupczył, a znowuż językiem prostackim i wulgarnym oznajmiane są Boże Prawdy (że wspomnę jeszcze, że czołowym pismem w którym można o nich przeczytać jest...”Fakt”). O tym się nie da napisać, to koniecznie trzeba samemu przeczytać!

 

W książce tej rzeczywistość chwieje się i chybocze. Jedno niewytłumaczalne zjawisko goni drugie. Następuje skumulowanie i niebezpieczne natężenie anomalii. Miesza się że sobą świat podniosły z tym upadłym, niebo z ziemią. Tak jakby Bóg przez nieuwagę przycisnął parę guzików za dużo. I tak: ludzie widzą przyszłe zdarzenia; ich duchy, czy jaźnie wędrują w zaświaty, jednocześnie zaświaty, jak gdyby nigdy nic, przechadzają się po ziemi. Czas i przestrzeń ulegają całkowitemu rozsynchronizowaniu.

 

Autor odsłania przed nami inne rzeczywistości, na co dzień nam niedostępne, jednak okazuje się, że panuje tam taki sam bałagan i nieuporządkowanie i, że to wcale nie są inne rzeczywistości tylko zwielokrotnienia tej dobrze nam już znanej. Bohaterowie jego książki nie mogą sobie w ogóle poradzić z tym co dzieje się wokół nich, nie mają żadnego punktu zaczepienia, oparcia, nawet siebie samych nie rozumieją do końca. No ale jak uporać się z rzeczywistością, której nie ma? Karpowicz podobnie jak w Niehalo, poprzedniej swojej książce, wstrząsa światem, odsłania go, by pokazać że pod nim nic się nie kryje, że jest pustka.

 

Cała książka, napisana z wirtuozerią i komizmem, śmieszy prawie na każdej stronie. Jest w niej mnóstwo zdań perełek, które aż chce się zapamiętać, bo powalają dosadnością, humorem i przebijającą z nich prawdą o człowieku (idealne jako opis na GG;-)) Niewiele jest dziś u nas takich pozycji. Oczywiście, można się i przyczepić do paru fragmentów, czy rozwiązań na które zdecydował się autor, oskarżyć go o brak pomysłu na zakończenie, lub nawet w ogóle o jego brak (ale czy potrzebne jest zakończenie dla rzeczywistości której nie ma?). Mankamenty te nikną przy ocenie całości. Zachęcam do zagłębienia się w tą migoczącą rzeczywistość.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,polskie czytanie,
26-letni student Mikołaj zostaje śmiertelnie potrącony na przejściu dla pieszych, w drodze na uczelnię. Ania, w drodze do pracy, staje się świadkiem zdarzenia. Pod wpływem impulsu, za zgodą policjantów zabiera ciało do prosektorium w którym w którym pracuje. To dopiero początek absurdów w tej książce. Anna zakochuje się w martwym Mikołaju. Jego ciało po śmierci zachowuje ciepłotę i barwę żywej istoty. Zostaje więc poddane badaniom naukowym. Wokół zaczynają się dziać cuda i mają miejsce zdarzenia, które na koniec łączą wiele sobie nieznanych osób. Główny wątek książki jest bardzo nieprawdopodobny i totalnie absurdalny. Jednak Karpowicz tak umiejętnie mnie wprowadził w historię Anny i Mikołaja, że byłam w stanie we wszystko uwierzyć.
asiagrabo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,24,
Jak u Karpowicza wszystko pomieszane, ale czyta się dobrze. Zaskakuje nieustannie. Lubię jego styl.
sw3112 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Cud rzeczywisty (mniemany, domniemany, wydumany, wymieniany). Jeden z lepszych polskich młodszych prozaików
muszkasia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014, czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Nie byłabym sobą gdyby nie dała szóstki mojemu ulubionemu autorowi. Książka jest przesadnie dziwna i na swój sposób szalona, a jednak trafnie opisuje wiele aspektów natury ludzkiej.Jednak zakończenie nie do końca mnie usatysfakcjonowało.

Co ciekawe, wszyscy bohaterowie płci męskiej zostali przedstawieni w brutalnie złym świetle, jako agresywni i nienasyceni seksualnie egocentrycy.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
katibe Linia koment
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2015 r.,Mam,
blackolszi Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Kochana Linia koment
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
w_wolczyk Linia koment
Przeczytane:2014-12-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,Mam,
cleo29 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,przeczytane,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
godmyt Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane wcześniej,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
JustynaW Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,www.owcazksiazka.pl,
annia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
grzeniuJee Linia koment
Przeczytane:2014-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów