Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Cudowna podróż Edwarda Tulana
Kup Teraz

Cudowna podróż Edwarda Tulana

Kate DiCamillo

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Philip Wilson
Data wydania: 2009
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7236-244-5
Liczba stron: 206
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

W opowieściach dla dzieci maskotki są niezwykle wdzięcznym tematem. Łatwo jest wprowadzić wówczas atmosferę baśniowości i pełną wzruszeń fabułę – wystarczy pokazać zabawkę, która żyje i czuje, choć nie może z racji ograniczeń ruchowych w pełni uczestniczyć w codziennych wydarzeniach.

 

Recepta na literacki sukces wydaje się prosta: odwzajenmionej miłości dziecka bajkowa istota nie da rady okazać – przeżywa zatem wewnętrzne rozterki i cierpi w milczeniu czy samotności. Kate DiCamillo w książce „Cudowna podróż Edwarda Tulana” wykorzystuje ten właśnie schemat, schemat, który i w naszej rodzimej literaturze czwartej wielokrotnie powracał. Bohaterem swojej powieści czyni królika – maskotkę z porcelanową głową, snobistycznie traktującego (w duchu) rodzinę, w której się znajduje.

 

Cały szereg wypadków sprawia, że Edward (tak ma na imię królik) odbywa przymusową i pełną niebezpiecznych przygód podróż, trafiając to na złych, to na dobrych ludzi. Dramatyzmu całej historii oczywiście dodaje fakt, że Edward jako maskotka wydaje się być niezniszczalny, a przynajmniej nieśmiertelny: może leżeć na dnie oceanu albo pod zwałami śmieci, by wkrótce przeżyć kolejną przygodę. W podróży nauczy się najważniejszych uczuć: miłości, przyjaźni, tęsknoty i przywiązania, strachu i nadziei – czyli standard w baśniowych historiach. Jest to bez wątpienia opowieść piękna, wzruszająca, chwytająca za gardło i z morałem. Jest to klasyczna zupełnie historia, staroświecka i urzekająca. Jest to powieść, która wzbudzi zachwyt i uznanie rzesz czytelników, ze względu na te właśnie emocje, jakie może wywołać.

 

Ilustracje Bagrama Ibatoulline’a podsycają jeszcze estetycznie bez zarzutu baśniowo-emocjonalną stronę książki. Ale czegoś tu za mało. Widać szwy – wyraźne są te miejsca, w których Kate DiCamillo zamierzała wywołać wzruszenie. To starannie wypracowane, zaplanowane z całą świadomością literackiego warsztatu fragmenty, lecz ten właśnie wysiłek autorki, by zrobić wrażenie na czytelnikach, psuje ostateczny efekt świadomym odbiorcom.

 

Podkreślę raz jeszcze: docelowa grupa nie dostrzeże w zabiegach DiCamillo tanich chwytów i gry na emocjach – na szczęście. Uzyska zatem godną polecenia, która mogłaby nawet stać się lekturą szkolną dla maluchów. Dla mnie celowa „staroświeckość”, stylizacja na książki z kanonu literatury czwartej, okazuje się największą wadą powieści o Edwardzie Tulanie. Wszystko, wszystko, o czym pisze autorka, już było – niejednokrotnie i w wiele lepszej wersji. Połączenie rozmaitych chwytów i pomysłów w jeden szybki tekst nie daje odbiorcom nic nowego: co najwyżej szybki przegląd sprytnego wyzyskania mechanizmów „uczuciowości”.

 

Dodatkowo atrakcyjnej fabule nie towarzyszy głębsza analiza kolejnych wydarzeń, rytm powieści jest zdecydowanie zbyt szybki. Ładnie rozwiązała autorka kwestię kolejnych metamorfoz bohatera, którym towarzyszy zwykle zmiana imienia. Ładnie pokazała ludzi doświadczonych przez los, w wysłużonym króliku pokładających swe nadzieje, zwierzających się Edwardowi ze swych marzeń i tęsknot. Mimo wszystko pozostaje jednak niedosyt. Wiem, że doszukuję się elementów niewidocznych na pierwszy rzut oka. Tak samo jak jestem pewna, że „Cudowna podróż Edwarda Tulana” zachwyci odbiorców bezgranicznie i bez zastrzeżeń.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Słodko-Kwaśna plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Cudowna książka DiCamillo zabiera dzieci oraz dorosłych na przejażdżkę. Jest to fantastyczna podróż wśród bajkowych postaci. Filozoficzna warstwa książki sprawia, że można ja czytać wielokrotnie z zapartym tchem. Baśniowa mgiełka nadaje tajemniczości i wnika w podświadomość czytelnika. Do tego świat realny wspaniale się odznacza i wyodrębnia.
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książki DiCamillo mają w sobie coś niezwykłego. To klimat, budowany prostymi środkami. Atmosfera, która otacza, pochłania, fascynuje. Mówią o rzeczach ważnych, jak zwykły bajki i baśnie, nie zawsze wprost. Poprzez alegoryczną przypowieść, fantastyczną historię. Nie inaczej jest z tą opowieścią. Przy lekturze książek tej autorki dorośli wracają do magii czasów dzieciństwa.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów